W maju br. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu przedstawiła koncepcję merytoryczną działania Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji, położonego w przebudowanym Przejściu Świdnickim. Już teraz w przestrzeni Centrum prezentujemy część wystawy retrospektywnej Magdaleny Abakanowicz Ślady Istnienia. Zapraszamy do zapoznania się z zadaniami i ofertą nowej placówki.

Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji, położone w przebudowanym Przejściu Świdnickim, będzie pierwszą przestrzenią kultury i edukacji umieszczoną na bardzo ruchliwym trakcie komunikacyjnym. Ma stanowić oazę zieleni i ekologii w centrum miasta, które walczy ze smogiem. A jednocześnie poprzez nowe technologie i innowacje poszukuje rozwiązań problemów kulturowych, społecznych oraz ekologicznych dla Wrocławia i regionu.

Zadania

• Centrum szkoleniowe dla bibliotekarzy i edukatorów z instytucji kultury i szkół Wrocławia i Dolnego Śląska w zakresie innowacyjnych form edukacji, w tym przy wykorzystaniu nowych technologii.
  • Praca nad digital literacy – pracownia edukacji czytelniczej i medialnej dla młodych ludzi oraz seniorów: oferta e-prasy, gier planszowych, komiksów oraz przestrzeń dla swobodnego korzystania z Internetu oraz nowych technologii; nauka korzystania z czytników E-Ink, smartfonów, tabletów oraz nowoczesnego oprogramowania.
  • Walka z e-wykluczeniem, wyrównywanie szans młodzieży, osób starszych oraz obcokrajowców poprzez zajęcia grupowe oraz tutoring 1x1 prowadzony przez wolontariuszy.
  • Gaming i game development oraz gamifikacja – projektowanie gier video, fabuł, tworzenie postaci, animacja, grafika, wspólne rozgrywki, projektowanie gier planszowych etc., a także gamifikowanie literatury pięknej na smartfonach jako nowoczesny sposób zachęcania do czytelnictwa.
  • Rozwój branż kreatywnych – prototypowanie postaci z książek przy użyciu druku 3D, AR/VR, design, kodowanie, UX/usability, hackatony etc.

Odbiorcy
Centrum i jego oferta będzie tworzona w myśl zasady all ages - all levels.

W godzinach przedpołudniowych będą realizowane zajęcia zamknięte dedykowane dla:

• Bibliotekarzy bibliotek publicznych oraz szkolnych.
  • Edukatorów z wrocławskich i dolnośląskich instytucji kultury.
  • Nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Popołudniami zaś będzie można uczęszczać na zajęcia otwarte dedykowane:

• Seniorom, dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym, ze szczególnym uwzględnieniem grup wykluczonych.
  • Mieszkańcom Wrocławia i turystom.

Całość wnętrza (ponad 300 m2 powierzchni użytkowej) podzielona na pięć głównych stref:

1. Strefa informacyjna – miejsce zarządzania Centrum.
  2. Strefa gier i zabaw – organizowanie turniejów gier planszowych oraz gier interaktywnych, prezentacja nowinek technologicznych.
  3. Strefa konferencyjna – wielofunkcyjne miejsce spotkań, wystaw, prezentacji, organizacji warsztatów w większym gronie.
  4. Strefa warsztatów – dedykowana edukacji małych grup: kursy, szkolenia komputerowe w mniejszym gronie.
  5. Strefa relaksu – e-czytelnia, gdzie można się zrelaksować, skorzystać z tabletów, e-czytników, stołu dotykowego.

Otwarcie Centrum Edukacji dla Kultury i Edukacji planowane jest jesienią br.

Zapraszamy do zapoznania sie z materiałami filmowymi, w których Marcin Skrabka - kierownik Centrum opowiada o koncepcji i planach działania nowej instytucji:

Przejście Świdnickie na nowo - Radio Wrocław Kultura

Rozmowa Echo24 - Telewizja Echo24

Spot promocyjny MBP we Wrocławiu – karta biblioteczna przyszłości

Newsletter MBP

captcha
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.
podaruj bibliotece2
Podaruj bibliotece: CZAS, PIENIĄDZE, POMYSŁY. Więcej informacji na stronie Zostań przyjacielem biblioteki – podaruj... Dziękujemy!