Jane Austen to jedna z najwcześniejszych, a przy tym najwybitniejszych pisarek angielskich. Żyła i tworzyła na przełomie XVIII i XIX wieku. Obdarzona doskonałym zmysłem obserwacji i komediowo-satyrycznym talentem stworzyła niezapomniane historie z życia angielskiej szlachty. Jej książki od ponad dwóch wieków cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. 18 lipca tego roku przypada dwusetna rocznica śmierci pisarki. To dobra okazja, by poznać bliżej jej twórczość lub - jeśli poznaliście ją już wcześniej - przypomnieć sobie doskonałe powieści Austen.

 

austen

 

 

 „Duma i uprzedzenie”

Uczuciowe perypetie wrażliwej i błyskotliwej panny z angielskiej wsi. Elizabeth Bennet, zubożała szlachcianka, poznaje zamożnego arystokratę, Fitzwilliama Darcy'ego. Zrażona jego wyniosłością odtrąca go, wkrótce jednak okazuje się, że pierwsze wrażenie było mylne. Między Elizabeth a panem Darcy rodzi się uczucie, któremu jednak stają na przeszkodzie różnice majątkowe, niechęć zamożnej rodziny Darcych do Bennetów oraz sąsiedzkie plotki. Droga bohaterów do szczęśliwego zakończenia obfituje w liczne burze i rozpogodzenia, wzloty i upadki, podczas których przełamują wzajemne uprzedzenia, nieuzasadnione konwenanse i dojrzewają do porozumienia i szczerej miłości. „Duma i uprzedzenie” to wnikliwe studium ludzkich charakterów i uczuć, pełne ciepłego, nieco ironicznego humoru. Autorka stworzyła galerię żywych i wielowymiarowych postaci opisanych z satyrycznym zacięciem, przy okazji tworząc wciągający obraz życia angielskiego ziemiaństwa na przełomie XVIII i XIX wieku.

Jane Austen, Duma i uprzedzenie (różne wydania) - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 17, 18, 20, 22, 23, 29, 32, 40, 41, 42, 45, 47, 55, 57, 58, 63.  

Książka dostępna także jako audiobook w filiach MBP nr 1, 4, 6, 11, 18, 23, 58.

Książka dostępna w serwisie Legimi.

 

„Rozważna i romantyczna”

Historia dwóch sióstr o skrajnie różnych temperamentach: Elinor jest powściągliwa, opanowana, pełna wdzięku i zdrowego rozsądku, Marianna zaś - uczuciowa, egzaltowana i impulsywna. Obie cierpią na skutek biedy, gdy umiera ich ojciec i sytuacja finansowa rodziny ulega drastycznemu pogorszeniu, obie też zakochują się i przeżywają miłosny zawód, jednak każda z nich zupełnie inaczej reaguje na to, co przynosi im los. Bohaterki budzą sympatię czytelnika swoją dobrocią, szczerością i dążeniem do doskonalenia swojego charakteru, interesująca jest także galeria postaci drugo- i trzecioplanowych, reprezentujących rozmaite typy ludzkie z licznymi przywarami i śmiesznostkami. Dramatyczne perypetie bohaterek, prowadzące do szczęśliwego zakończenia, rozgrywają się na tle plastycznie przedstawionego świata angielskiej wsi sprzed dwustu lat. Z powieści wyłania się obraz egzotycznych już dla nas obyczajów, sztywnych konwenansów, wytwornych manier i niewesołej sytuacji kobiet pozbawionych samodzielności finansowej. W powieści nie brak też morału - Austen opisując historię Elinor i Marianny głosi pochwałę powściągliwości i umiaru, dowodząc, że uleganie gwałtownym uczuciom przynosi opłakane skutki, a romantyczne porywy seca trzeba równoważyć odpowiednią dozą rozsądku. Powieść czyta się lekko dzięki doskonałym dialogom i humorystycznym akcentom, a wypełniająca ją pogodna atmosfera czyni z „Rozważnej i romantycznej” doskonałą lekturę na poprawę humoru.

Jane Austen, Rozważna i romantyczna (różne wydania) - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 16, 17, 18, 20, 22, 23, 27, 29, 32, 37, 42, 44, 45, 46, 54, 57, 58, 63.

Książka dostępna także jako audiobook w filiach MBP nr 1, 11, 22, 23, 29, 57, 58.

 

„Mansfield Park”

Wzruszająca i mądra historia ubogiej Fanny, którą przyjmuje na wychowanie zamożny wuj. Z powodu niskiej pozycji majątkowej i społecznej dziewczynka jest lekceważona przez rodzinę, jedynie Edward, najmłodszy kuzyn, jest wobec niej życzliwy. Między towarzyszami dziecięcych zabaw zawiązuje się przyjaźń, która z czasem przeradza się w miłość, jednak wątek romansowy nie jest w „Mansfield Park” najważniejszy - na pierwszy plan wysuwają się kwestie społeczno-obyczajowe. Austen mistrzowsko odmalowała realia życia w starym angielskim dworze, gdzie rządzi konwenans i surowo przestrzega się zasad hierarchii społecznej, a o pozycji człowieka decyduje posiadany przez niego majątek. Wszyscy dbają o zachowanie pozorów, lecz często pod nienagannymi manierami ukrywają niemoralne zachowanie. Przedstawiona w „Mansfield Park” historia ubogiej Fanny skłania do refleksji nad rolą rodziny i celem wychowania, jest też krytyką obyczajowości angielskiej szlachty spętanej konwenansami.

Jane Austen, Mansfield Park (różne wydania) - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 16, 17, 18, 22, 23, 26, 29, 32, 37, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 55, 57,  58, 63.

Książka dostępna także jako audiobook w filii MBP nr 1.

Książka dostępna w serwisie Legimi.

 

„Emma”

Tytułowa bohaterka to zamożna panna mieszkająca na wsi z ojcem hipohondrykiem. Nie ma zbyt wielu trosk, a żeby wypełnić nadmiar wolnego czasu, wtrąca się w życie innych, aranżując małżeństwa. Niestety, mimo przekonania o swojej nieomylności, często źle ocenia ludzi patrząc jedynie na ich urodzenie, status majątkowy i pozycję społeczną. Jej chybione swaty prowadzą do wielu omyłek - jednocześnie dramatycznych i zabawnych. Z czasem Emma uczy się lepiej rozumieć innych ludzi i ich potrzeby, zaczyna też dostrzegać rzeczywistość ukrytą za konwenansami. W powieści, która jest klasyczną komedią obyczajową, oprócz pogodnego humoru czytelnik znajdzie także żywo nakreślony świat angielskiego ziemiaństwa. Jest to mikrokosmos bardzo hierarchiczny, przyjazny dla szczęściarzy urodzonych na szczycie drabiny społecznej i okrutny dla tych, którym nie przypadły w udziale majątek i tytuły. Jane Austen z charakterystyczną dla siebie drapieżną ironią sportretowała swoich współczesnych, punktując ich przywary, a przy okazji snując przemyślenia nad ludzką naturą, istotą przyjaźni i miłości.

Jane Austen, Emma (różne wydania) - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 16, 17, 18, 22, 23, 26, 27, 29, 32, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, 55, 57, 58, 63.

Książka dostępna także jako audiobook w filiach MBP nr 1, 5, 11, 18, 22, 23, 29, 37, 42, 58.

Książka dostępna w serwisie Legimi.

 

„Opactwo Northanger”

Błyskotliwa parodia powieści gotyckich, niezwykle popularnych w czasach Jane Austen. Główna bohaterka, siedemnastoletnia Katarzyna, to zwyczajna, miła i nieco naiwna dziewczyna. Życie zna głównie z książek, a ponieważ czyta wyłącznie romanse grozy, zupełnie nie potrafi odnaleźć się w szarej rzeczywistości. Pewnego razu znajome małżeństwo zaprasza ją do modnego uzdrowiska, w którym bawi angielska śmietanka towarzyska. Katarzyna zawiera nowe znajomości i konfrontuje swoje wyobrażenia o ludziach z rzeczywistością. Choć proza życia nijak się ma do gotyckich fantazji literackich, Katarzynie nie zawsze udaje się odróżnić fikcję od prawdy, co prowadzi do wielu komicznych sytuacji.

Jane Austen, Opactwo Northanger (różne wydania) - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 22, 23, 26, 27, 29, 32, 40, 42, 45, 46, 47, 54, 55, 57, 58, 63.

 

„Perswazje”

Najpóźniejsza powieść Jane Austen, wyróżniająca się wnikliwościa psychologiczną w portretowaniu postaci. Główna bohaterka, cicha i spokojna Anna Elliott, przed ośmiu laty zerwała zaręczyny z kapitanem marynarki Wentworthem, mimo iż szczerze go kochała. Nakłoniła ją do tego rodzina, która uznała, że narzeczony nie ma dostatecznego majątku, by zapewnić byt Annie. Wentworth, zrozpaczony i urażony, wraca do służby na morzu, awansuje i bogaci się. Anna pozostaje samotna - choć interesują się nią mężczyźni, ona jest wierna swojej pierwszej miłości. Po latach Anna i Wentworth znów się spotykają, i mimo że są już zupełnie innymi ludźmi, łączące ich niegdyś uczucia odżywają. Podobnie jak w innych powieściach Austen, czytelnik znajdzie w „Perswazjach” interesujący portret angielskiego społeczeństwa z początku XIX wieku - głównie bogatej szlachty i arystokracji, średniozamożnego, kultywującego tradycję ziemiaństwa oraz marynarzy, z oddaniem służących krajowi.
Powieść jest niezwykle nastrojowa i nostalgiczna, skupia się na emocjach i wewnętrznych przeżyciach bohaterów. Nie ma w niej aż tyle humoru, ironii i satyry co we wcześniejszych utworach Austen - nie jest to zabawna komedia omyłek, jak „Duma i uprzedzenie” czy dowcipna parodia, jak „Opactwo Northanger”, lecz powieść psychologiczna, trafnie i z powagą portretująca ludzką naturę.

Jane Austen, Perswazje (różne wydania) - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 16, 17, 20, 22, 23, 26, 29, 31, 32, 37, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, 55, 57.

Książka dostępna także jako audiobook w filiach MBP nr 1, 29.

 

 

Anna Przedpełska-Trzeciakowska, „Jane Austen i jej racjonalne romanse”

Jeśli ciekawi Was życie Jane Austen, polecamy doskonałą biografię pisarki autorstwa Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej. Książka przystępnie, a zarazem szczegółowo opowiada o życiu autorki „Dumy i uprzedzenia”, upływającym w sennym środowisku angielskiej prowincji przełomu XVIII i XIX, którego monotonię przerywały od czasu do czasu bale, wizyty, śluby i pogrzeby. Jane jako pozbawiona posagu córka ubogiego pastora nie miała zbyt wielkich szans na zamążpójście, będące wówczas w zasadzie jedyną drogą życiową dla kobiet z jej klasy społecznej. Obdarzona żywym umysłem i literackim talentem zaczęła tworzyć powieści, w których opisywała swoje najbliższe środowisko. Anna Przedpełska-Trzeciakowska przedstawia okoliczności powstawania utworów, które trwale zapisały się w historii literatury. Z wyraźną fascynacją odtwarza uczucia i motywy zachowania Austen, malując niezwykły charakter i bogate życie wewnętrzne pisarki. „Jane Austen i jej racjonalne romanse” to świetnie napisany, pasjonujący portret jednej z najwybitniejszych postaci światowej literatury, a przy tym opowieść o dawno minionym świecie angielskiego ziemiaństwa.

Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Jane Austen i jej racjonalne romanse. Warszawa : W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, cop. 2014 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 8, 9, 26, 57, 58.

Książka dostępna w serwisie Legimi.

 

 

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.

 

Spot promocyjny MBP we Wrocławiu – karta biblioteczna przyszłości

Początek strony