Wybraliśmy dla was kilka tytułów, spośród których każdy miłośnik przyrody znajdzie coś dla siebie – są tu opowieści o roślinach i zwierzętach oraz książki dotyczące bliskiej relacji człowieka z naturą. Każda z nich w przystępny sposób przekazuje solidną dawkę wiedzy przyrodniczej i rozbudza ciekawość, skłania także do namysłu nad naszym stosunkiem do świata roślin i zwierząt.

 

Maria Rodziewiczówna w „Lecie leśnych ludzi” tak pisała o miłośnikach przyrody:

„O starodawnym, bo jak bór odwiecznym, rodzie mowa tu będzie. Ma on przodków we wszystkich wiekach i tradycję we wszystkich szczepach ludzkości, boć nie ród to ciała, lecz duszy, nie ród lasu mieszkańców, lecz lasu miłośników, przyrody czcicieli. (...)

Pozornie nie ma dla leśnych ludzi ni miejsca, ni życia. Przystosowali się do warunków i już teraz niczym się jakoby od reszty ludzi nie różnią. Spełniają swe obowiązki powszednie, pracują wśród innych z innymi, obcują z cywilizacją, biorą udział w postępie, korzystają z wynalazków, umieją się obchodzić z pieniędzmi, mieszkają w miastach, ubierają się jak inni, bywają w teatrach. Czyżby ród i tradycja leśnych dusz zginęła? Przenigdy! Nieśmiertelny jest duch i ród ducha nieśmiertelny; tylko kto rodu tego ciekaw, z rodu tego być musi i wtedy krewniaka odnajdzie.

Nie trzeba koniecznie szukać go wśród cichej wsi i głębokich borów, wśród ludzi stojących u warsztatu przyrody, w jej królestwie: można tam szukać długo i na próżno, a znaleźć w wielkim fabrycznym mieście. Można znaleźć w uczniowskim pokoiku, gdy chłopak po odrobieniu algebry, zamiast iść szukać rozrywki w dusznej sali knajpy, z gilem chowanym się bawi i dogląda go, można w suterenie szewca, co ledwie wie nazwę ptaka, który mu ćwierka przy robocie. I w tłumie ulicznym poznać można po szczególnym zachowaniu się w nadzwyczajnych wypadkach miejskiego życia. Gdy wychodzą wieczorem dzienniki z ostatnimi depeszami wojny, skandalicznego procesu, sensacyjnego mordu, a ktoś nie bierze do rąk gazety, ale przypatruje się z uśmiechem sadowieniu się wróbli na nocleg, z rodu leśnego jest. I z tegoż rodu jest taki, co wśród uroczystego pochodu ulicznego, gdy wszystkich pochłania muzyka, stroje, ekwipaże, paradne szeregi wojska lub korporacji, dojrzy zziębniętego psiaka przed zamkniętymi drzwiami sklepu i otworzy mu je z dobrym słowem życzliwości."

(M. Rodziewiczówna, Lato leśnych ludzi. Wrocław : Siemioróg, 1997, s. 5-6.)

Jeśli ten opis jest też trochę o Was, na pewno spodobają Wam się książki, które dziś polecamy.

 

 

10 książek dla miłośników przyrody

 

 

„Najpiękniejsza historia roślin”

Książka opowiada o historii roślinnego życia - jego ewolucji od prapoczątków w pierwotnym oceanie aż po kolonizację najdalszych zakątków ziemi. Czytelnik znajdzie tu wiele interesujących faktów z zakresu botaniki oraz morfologii i fizjologii roślin, które są blisko nas, a w zasadzie niewiele o nich wiemy. Jak drzewom udaje się przetrwać tęgie mrozy? Jak kwiaty tworzą barwy swoich płatków? Co wspólnego ma ze sobą czerwień krwi i zieleń liści? Warto lepiej poznać rośliny, zrozumieć je i nauczyć się szanować, ponieważ nasze życie jest od nich uzależnione - zjadamy je, ubieramy się w ich włókna, budujemy z nich meble i domy, wytwarzamy z nich leki. Rośliny są też naszymi dalekimi krewniakami, bez których nie sposób wyobrazić sobie życie na Ziemi.

Jean-Marie Pelt [et al.], Najpiękniejsza historia roślin : korzenie naszego życia. Warszawa : Cyklady, 2001 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 10, 23, 57.

 

„Saga Puszczy Białowieskiej”

Puszcza Białowieska to unikat w skali światowej - znajdują się w niej największe i jedne z ostatnich w Europie fragmenty pierwotnego lasu. Mimo, że z powodu ludzkiej bezmyślności i chciwości nieraz groziło jej unicestwienie, przetrwała do dziś, a wraz z nią niezliczone gatunki roślin i zwierząt. Książka Simony Kossak, biologa i zoopsychologa, to historia puszczy od czasów prehistorycznych po wiek XX. Autorka, która mieszkała w Puszczy Białowieskiej przez 30 lat i bezkompromisowo walczyła o jej ochronę, z pasją, głębokim zrozumieniem i fascynacją, która udziela się czytelnikowi, opowiada o przyrodzie wyjątkowego lasu. Książka stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy przyrodniczej, w której fakty dotyczące zwierząt, roślin i całego leśnego ekosystemu przeplatane są fabularyzowanymi opowieściami z dziejów Puszczy Białowieskiej.

Simona Kossak, Saga Puszczy Białowieskiej. Warszawa : Marginesy, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 20, 22, 26, 27, 29, 31, 32, 37, 42, 44, 45, 46, 47, 55, 57, 58.

 

„Nasz las i jego mieszkańcy”

Autor, Bohdan Dyakowski, żył na przełomie XIX i XX wieku, był przyrodnikiem, pedagogiem, pisarzem i działaczem społecznym zaangażowanym w ochronę przyrody. Jego dorobek obejmuje wiele artykułów i książek popularnonaukowych oraz opowiadań dla dzieci i młodzieży o tematyce przyrodniczej. „Nasz las i jego mieszkańcy” po raz pierwszy opublikowany został pod koniec XIX wieku i okazał się niezwykle poczytną, wielokrotnie wznawianą książką. Autor opisuje w niej las jako krainę cudów, zamieszkałą przez niezliczone organizmy żywe, z których każdy to osobna historia do opowiedzenia - od drobnych owadów, poprzez zioła, ptaki i drzewa po majestatyczne niedźwiedzie. Zwyczaje zwierząt, świat roślin, cykl życia lasu związany z przemianami pór roku opisane są pięknym językiem, w przystępny sposób, bez trudnej, naukowej terminologii. Autor dzieli się z czytelnikiem nie tylko ogromem wiedzy przyrodniczej, ale też wielką miłością do lasu, wskazując przy okazji, co należy robić, by chronić go przed zniszczeniem. Tekst uzupełniają liczne fotografie Włodzimierza Puchalskiego.

Bohdan Dyakowski, Nasz las i jego mieszkańcy. Poznań : Zysk i S-ka, cop. 2016 - książkę można wypożyczyć w filii MBP nr 5.

 

„Dwanaście srok za ogon”

Zbiór krótkich felietonów o pasji obserwowania ptaków. Autor, zapalony ptasiarz, opowiada o własnych doświadczeniach - dziecięcej fascynacji ptakami, lekturach ornitologicznych, wyjazdach na obserwacje, udziale w akcjach liczenia i obrączkowania ptaków. Kreśli sylwetki ornitologów i ptasiarzy, przytaczając anegdoty o ludziach różnych charakterów, żyjących w różnych miejscach i czasach, których łączy jedno - miłość do ptasiego świata. Opowiada też o samych ptakach, ich zwyczajach, środowiskach, które zamieszkują, a ornitologiczne rozważania łączy z refleksjami o malarstwie, literaturze i filmie. Książka napisana jest pięknym stylem, a treść przeniknięta jest szacunkiem dla przyrody i jej głębokim zrozumieniem.

Stanisław Łubieński, Dwanaście srok za ogon. Wołowiec : Czarne, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 18, 20, 57, 58.

 

„Wilk zwany Romeo”

Autor, przez wiele lat mieszkający w dzikich ostępach Alaski, opowiada historię niezwykłego wilka, który zaprzyjaźnił się z ludźmi i psami. Wilk pojawił się nagle. Nie wiadomo, co skłoniło go do zbliżenia się do istot, od których przedstawiciele jego gatunku zwykle trzymają się z daleka. Jego zachowanie budziło niepokój, ale też fascynowało, a niezwykła relacja, jaka zrodziła się między wilkiem a mieszkańcami alaskańskiej osady stała się punktem wyjścia do rozważań o dzikiej przyrodzie. Nick Jans opowiada o fascynującym świecie pięknych i inteligentnych stworzeń, przytaczając nie tylko fakty dotyczące biologii wilków i ich roli w leśnych ekosystemach, ale też opisując bogactwo uczuć i emocji zwierząt.

Nick Jans, Wilk zwany Romeo. Warszawa : Marginesy, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 6, 18, 29, 37, 57.

 

„Corvus”

Esther Woolfson zupełnie przypadkiem została opiekunką ptaków - najpierw trafiło do niej stadko niewinnie wyglądających gołębi, a wkrótce w jej domu pojawiły się kanarki, konura słoneczna, rozella białolica, nimfa, szpak oraz krukowate, wyróżniające się inteligencją i charakterem: sroka Pyskacz, wrona Ziki oraz gawronica o imieniu Kurczak. W swojej książce autorka dzieli się z czytelnikiem swoimi wieloletnimi obserwacjami ptasich zachowań i niewątpliwych przejawów inteligencji. Z czułością i humorem opowiada o przyjaźni między gatunkami, przystępnie i z erudycją przedstawia fakty na temat biologii ptaków oraz ich historii ewolucyjnej. „Corvus” to wspaniała opowieść o wronach, gawronach, kawkach i srokach - pospolitych ptakach, które żyją blisko nas i które spotykamy na co dzień, a niewiele o nich wiemy - warto bliżej je poznać i przekonać się o ich niezwykłości.

Esther Woolfson, Corvus : życie wśród ptaków. Warszawa : W.A.B., 2012 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 3, 4, 5, 8, 9, 10, 20, 23, 26, 29, 37, 40, 44, 45, 55, 57.

 

„Czochrałem antarktycznego słonia”

Mikołaj Golachowski od najmłodszych lat interesował się zwierzętami i od zawsze lubił zimę - nic więc dziwnego, że odnalazł swoje miejsce w Antarktyce, gdzie od kilkunastu lat bada zwierzęta i pracuje jako przewodnik. W swojej książce opowiada o spotkaniach z dzikimi zwierzętami - pingwinami, fokami, uchatkami, orkami i wielorybami, wspomina pierwszych zdobywców Arktyki i Antarktyki, opisuje arktyczne plemiona, ich obyczaje i wierzenia, przedstawia pracę na stacji polanej od kuchni. Jego opowieść o Arktyce, fascynującej krainie, która od dwóch tysięcy lat przyciąga śmiałków pragnących poznać jej sekrety, jest pełna fascynacji światem przyrody i jej pięknem. Książka wciąga, bawi dowcipem, intryguje fotografiami i zaraża entuzjazmem i pasją autora.

Mikołaj Golachowski, Czochrałem antarktycznego słonia i inne opowieści o zwierzołkach. Warszawa : Marginesy, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 6, 11, 17, 22, 26, 29, 37, 45, 57.

 

„Pielgrzym nad Tinker Creek”

Annie Dillard spędziła rok z dala od wielkiego świata, zaszywając się w domku w Appalachach. Jej książka jest literackim zapisem spacerów po lesie i nad strumieniami, przepełnionym ciszą, spokojem i skupieniem na tym, co dzieje się w najbliższym otoczeniu - w koronach drzew, w podziemnych jamach i nurcie rzeki. Bohaterką książki jest przyroda, jej bogactwo i piękno, ale też nieczułość, okrucieństwo i obcość. Autorka obserwuje zioła i drzewa, mikroświaty niewielkich owadów, dużych ssaków i zagadkowych ryb, patrzy na cykle wzrastania i obumierania, wskazuje na więź łączącą wszystkie organizmy żywe. „Pielgrzym nad Tinker Creek” jest kojącym hymnem na cześć natury i zachętą do kontaktu z przyrodą, od której możemy wiele nauczyć się o życiu, czasie, śmierci i granicach naszego poznania.

Annie Dillard, Pielgrzym nad Tinker Creek. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2010 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 18, 26, 29, 42, 45, 54, 55, 57, 58.

 

„W syberyjskich lasach”

Książka Sylvaina Tessona to dziennik autora z pobytu w tytułowych syberyjskich lasach, gdzie przez sześć miesięcy mieszkał w odciętej od świata drewnianej chacie. W towarzystwie dwóch psów, przy piecu i oknie wychodzącym na jezioro doświadczał samotności i ciszy. Czas upływał mu na wędrówkach, lekturach, przemyśleniach, obserwowaniu roślin i zwierząt, łowieniu ryb, piciu wódki i paleniu papierosów. Książka spodoba się wszystkim, którzy marzą o pobycie w leśnej pustelni otoczonej piękną, surową przyrodą.  

Sylvain Tesson, W syberyjskich lasach : luty - lipiec 2010 r. Warszawa : Noir sur Blanc, cop. 2013 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 8, 9, 10, 18, 23, 26, 32, 45, 57.


„Lato leśnych ludzi”

Powieść Marii Rodziewiczówny dzisiejszemu czytelnikowi może wydać się nieco archaiczna i naiwna, warto jednak ją poznać, ponieważ jest jednym z niewielu w polskiej literaturze pięknej hymnem na cześć przyrody. Bohaterami książki są czterej młodzi ludzie, którzy spędzają kilka miesięcy w puszczy. Wiodą proste, prymitywne życie - łowią ryby, uprawiają ogródek, samodzielnie wytwarzają narzędzia. Niczym Robinsonowie korzystają z darów lasu, poznają jego tajemnice i uczą się współistnieć z naturą. Bohaterem książki jest też sam las - olbrzymia, wiekowa puszcza, której piękno i majestat wywierają na ludzi pozytywny wpływ. Powieść jest wielką pochwałą bliskiego kontaktu z naturą oraz wyrazem miłości do ojczystej przyrody.

Maria Rodziewiczówna, Lato leśnych ludzi. Warszawa : Edipresse Polska, cop. 2012 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 15, 17, 18, 20, 22, 23, 26, 27, 29, 31, 42, 44, 45, 46, 54, 55, 57, 63.

 

 

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.

 

 

Spot promocyjny MBP we Wrocławiu – karta biblioteczna przyszłości

Newsletter MBP

captcha 
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.
podaruj bibliotece2
Podaruj bibliotece: CZAS, PIENIĄDZE, POMYSŁY. Więcej informacji na stronie Zostań przyjacielem biblioteki – podaruj... Dziękujemy!
Początek strony