Zapraszamy serdecznie na wystawę „Heban. Drążenie in tenebris”, którą będzie można oglądać od 9 do 25 października 2017 r. w Filii nr 12 przy ul. Piłsudskiego 105, w godzinach otwarcia biblioteki. Wernisaż wystawy odbędzie się 12 października 2017 r. o godz. 17.00. Wstęp wolny.

heban

Heban to kulturowy symbol i duma Afryki, w dużej mierze postrzegany tak za sprawą słynących z kreatywnego oraz snycerskiego talentu rzeźbiarzy Makonde.

Dziełami ich autorstwa chlubią się najlepsze muzea i kolekcje, obdarowywani są nimi prezydenci oraz monarchowie, a turyści - jako pamiątkę - przywożą ze sobą z Afryki Wschodniej tzw. makondy. Rzadko kiedy są to jednak unikaty - najczęściej to przykłady tzw. airport art, czyli seryjnych produktów rękodzieła rzemieślniczego, takich jak powszechnie znane nam figurki zwierząt, wojowników czy też świeczniki, na które szkoda jest marnować tak cenne i szlachetne tworzywo, jak heban.

Zgromadzone na wrocławskiej wystawie eksponaty mają charakter szczególny, są bowiem dziełami mistrzów dłuta Mozambiku i Tanzanii z okresu 1970-2000, którzy uznawani są aktualnie za najwybitniejszych twórców tego obszaru. Mowa tu m.in. o Yakobo, Anangangoli, Mbangwende, Mpakulo, Fokasi czy Dastanim juniorze, którzy tematycznie drążąc w mrocznych warstwach tradycyjnych wierzeń, rozbrajają demony i tabu, nawiązując przy tym do przeobrażeń społecznych. Jest to sztuka o korzeniach ludowych, ale na wskroś współczesna, autorsko i stylistycznie różnorodna, naznaczona wyobraźnią, fantazją, groteską i perfekcją wykonania.

Twórcami kolekcji są Ewa oraz Eugeniusz Rzewuscy. Wrocławska odsłona wystawy, która uzupełniona jest o artystyczne fotografie Piotra Sadurskiego, jest wynikiem inicjatywy Eugeniusza Rzewuskiego - afrykanisty, filologa i kulturoznawcy, byłego st. wykładowcy w Uniwersytecie Warszawskim i w Uniwersytecie Eduardo Mondlane w Maputo w Mozambiku, a także byłego dyplomaty - kierownika Ambasad RP w Tanzanii i Angoli, gdzie pełnił funkcję ambasadora. Wystawa odbywa się pod szczególną opieką Prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza i pod naukowym patronatem Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego.

Wystawę można oglądać do 25 października 2017 r., w godzinach otwarcia biblioteki. Na wernisaż i wystawę wstęp wolny.

Spot promocyjny MBP we Wrocławiu – karta biblioteczna przyszłości

Newsletter MBP

captcha
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.
podaruj bibliotece2
Podaruj bibliotece: CZAS, PIENIĄDZE, POMYSŁY. Więcej informacji na stronie Zostań przyjacielem biblioteki – podaruj... Dziękujemy!