Według danych Głównego Urzędu Statystycznego niemal 2,4 mln Polaków mieszka i pracuje za granicą. Jak wygląda codzienność emigrantów? Z jakimi problemami się mierzą? Za czym tęsknią? Jak wygląda sytuacja ich rodzin, które zostały w kraju? Aby poznać odpowiedź na te pytania, sięgnijcie po powieści i reportaże opisujące losy Polaków za granicą.

 

 

10 książek o emigracji

 

 

Malwina Wrotniak „Tam mieszkam”

Zbiór piętnastu rozmów z Polakami, którzy żyją na emigracji. Rozmówcy Malwiny Wrotniak - interesujący ludzie, którzy mają pomysł na siebie i z odwagą go realizują - mieszkają na pięciu kontynentach w czternastu krajach, również w tak egzotycznych i odmiennych kulturowo jak Katar, Wietnam, Republika Południowej Afryki czy Kolumbia. W książce „Tam mieszkam” opowiadają o przyczynach wyjazdu za granicę oraz o codziennym życiu na emigracji, o stereotypach, z jakimi się mierzą, o odmiennych obyczajach, największych zaskoczeniach w nowym miejscu zamieszkania, o szansach na obcych rynkach pracy oraz o ludziach, których spotykają. Wywiady z emigrantami są bardzo interesujące, otwierają oczy na realia życia w mniej lub bardziej odległych krajach, a także pozwalają spojrzeć na Polskę z innej perspektywy.

Malwina Wrotniak, Tam mieszkam : życie Polaków za granicą. Warszawa : Marginesy, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 16, 17, 18, 23, 29, 44, 46, 53, 57 oraz w serwisie Legimi.


Ewa Winnicka „Angole”

Zbiór świetnie napisanych, wciągających reportaży o Polakach mieszkających i pracujących w Anglii. Bohaterowie tekstów Winnickiej wywodzą się z różnych grup społecznych i reprezentują różne zawody - są wśród nich inteligenci, robotnicy, artyści, drobni przedsiębiorcy, pielęgniarki, urzędnicy. Każdy z nich ma za sobą różne doświadczenia - niektórzy odnieśli na emigracji sukces, innym się nie udało, wszyscy jednak zgodnie twierdzą, że życie na obczyźnie jest trudnym wyzwaniem. Nikogo nie omijają kłopoty z asymilacją, a zderzenie z inną kulturą - bardziej obcą, niż mogłoby się wydawać - staje się źródłem wielu trudności. Przedstawione w „Angolach” historie ludzi, którzy opuścili ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia, składają się na dość pesymistyczny obraz emigracji, stanowiąc smutną ilustrację przysłowia „wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”.

Ewa Winnicka, Angole. Wołowiec : Czarne, 2014 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 18, 23, 26, 27, 29, 32, 37, 42, 45, 54, 57, 58, 63 oraz w serwisie Legimi.


Piotr Czerwiński „Przebiegum życiae”

Przejmująca i gorzka powieść o dwóch Polakach, którzy wyjeżdżają do pracy do Irlandii - jedynego kraju w Europie, w którym śmieciarze mają dyplomy wyższych uczelni. Bohaterowie książki to mężczyźni z zupełnie różnych światów - w Polsce pewnie nigdy by się nie spotkali. Na emigracji zaprzyjaźniają się ze sobą, a żeby nie dać się ogłupić monotonnej i bezsensownej pracy, wspólnie uciekają w surrealistyczny świat kreskówek, muzyki i fantazji o powrocie Małego Księcia. „Przebiegum życiae” przedstawia ciemne strony emigracji w sposób przerysowany i groteskowy, ale przy tym bardzo prawdziwy. Życie z dnia na dzień, obezwładniające poczucie beznadziei, praca poniżej kwalifikacji, karmienie się marzeniami, które nie mają szans się spełnić - wszystko to składa się na przygnębiający obraz życia Polaków w Irlandii. Na uwagę zasługuje język powieści - obszerne jej fragmenty pisane są ponglishem, czyli polsko-angielskim żargonem, który doskonale oddaje specyfikę środowiska, w jakim toczy się akcja książki.

Piotr Czerwiński, Przebiegum życiae czyli Kartonowa sieć. Warszawa : Świat Książki, 2009 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 7, 10, 22, 40, 42.


Joanna Pawluśkiewicz „Pani na domkach”

Współczesna polska powieść o perypetiach młodej, wykształconej Polki, która wyjeżdża do USA. Marzy jej się wielka kariera w stylu „american dream”, jednak rzeczywistość szybko sprowadza ją na ziemię. Bohaterka zaczyna jako dziennikarka mediów polonijnych, by w krótkim czasie skończyć jako tytułowa pani na domkach - czyli sprzątaczka, gosposia i opiekunka do dzieci. Książka rozprawia się z mitem Ameryki jako ziemi obiecanej i obrazowo opisuje warunki życia polskich emigrantów, którzy niejednokrotnie godzą się na wyzysk i niewolnicze warunki pracy. Pawluśkiewicz posługuje się interesującym stylem - język powieści zbliżony jest do mowy potocznej i niejednokrotnie zaskakuje oryginalnością.

Joanna Pawluśkiewicz, Pani na domkach. Kraków : Korporacja Ha!art, 2006 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 6, 26.


Jacek Melchior „Regina zamyka drzwi”

Powieść społeczno-obyczajowa, przedstawiająca historię życia bezkompromisowej, apodyktycznej kobiety. Regina urodziła się przed wojną w biednej, wielodzietnej rodzinie. Marzyła o lepszym życiu, o wygodach i bogactwie, o uznaniu wśród ludzi. Dzięki swojej ambicji i zawziętości w dążeniu do celu udało jej się zrealizować marzenia - z zapadłej wsi przeniosła się do Austrii. Ani majątek, ani pozycja nie uchroniły jej jednak przed upływem czasu. Stara, zniedołężniała, zależna od pomocy innych Regina dożywa swoich dni w eleganckim apartamencie w Wiedniu i wspomina barwne, minione życie. Starość - przedstawiona w naturalistyczny, wstrząsający sposób - jest jednym z ważniejszych wątków powieści Jacka Melchiora. Nie mniej istotnymi są relacje Reginy z synem oraz realia środowiska austriackiej polonii, w którym obraca się główna bohaterka.

Jacek Melchior, Regina zamyka drzwi. Warszawa : Wielka Litera, cop. 2015 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 23, 45, 57 oraz w serwisie Legimi.


Agata Strzałka „Jeszcze nie zwariowałam (chyba)”

Debiut pisarski polskiej autorki mieszkającej i pracującej za granicą. Książka opisuje historię podstarzałej początkującej emigrantki, która wyrusza do Niemiec, by opiekować się seniorami. Bohaterka musi zmierzyć się z chorobami i dziwactwami swoich podopiecznych, barierami językowymi, miejscowymi obyczajami oraz... wszechobecnymi automatami do różnych diabelstw. Książka pełna jest dowcipnych dialogów, satyrycznych scenek obyczajowych oraz zabawnych i przenikliwych miniportretów przedstawiających rozmaite typy ludzkie, a komizm zrównoważony jest refleksją nad sytuacją osób zmuszonych do pracy poza granicami swojego kraju, nad narodem polskim, nad kruchością życia oraz pięknem i bogactwem świata.

Agata Strzałka, Jeszcze nie zwariowałam (chyba). Warszawa : Borgis, 2017 - książkę można wypożyczyć w filii MBP nr 5.


Gosia Brzezińska „Irlandzki koktajl”

Lekko napisana powieść, idealna dla wszystkich, którzy mają ochotę na niezobowiązujące, optymistyczne czytadło. Główna bohaterka wyjeżdża do Irlandii. Zostawia w kraju nadopiekuńczych rodziców i ukochanego i rzuca się w wir emigracyjnej przygody. W Dublinie nawiązuje nowe przyjaźnie, szuka swojej drogi zawodowej i własnego miejsca w obcym mieście. Jej perypetie i problemy, z jakimi się styka, składają się na interesujący obraz emigracyjnej codzienności.

Gosia Brzezińska, Irlandzki koktajl. Warszawa : Bliskie, cop. 2010 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 5, 16, 17, 22, 42, 45, 47, 53, 57.


Barbara Gawryluk „Moje Bullerbyn”

Powieść dla dzieci i młodzieży. Główna bohaterka, Natalia, wraz z rodzicami przenosi się do Szwecji. Nie chce opuszczać ukochanego Krakowa, zmieniać szkoły, zostawiać koleżanek ani rezygnować z tańca w zespole - nie ma jednak wyjścia i musi jakoś odnaleźć się w nowym środowisku. Książka Barbary Gawryluk to prosta, lekko napisana historia o emigracji nastolatki i problemach, jakie niesie ze sobą wyjazd za granicę - szukaniu wsparcia w rodzinie, zawieraniu nowych znajomości, zabieganiu o akceptację rówieśników, a także o znaczeniu pasji, która daje siłę i motywację do mierzenia się z trudnościami.

Barbara Gawryluk, Moje Bullerbyn. Łódź : Akapit Press, 2011 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 7, 10, 11, 18, 23, 29, 47.


Barbara Stenka „Tata, gotuj kisiel!”

Książka dla dzieci, opisująca emigrację z perspektywy dziecka, którego mama wyjeżdża za granicę. Gdy mama Aśki traci dobrą pracę i jest zmuszona emigrować, a babcia, która miała opiekować się dziewczynką, ląduje w szpitalu, w życiu głównej bohaterki pojawia się - dotąd nieobecny - tata. Rodzinne zamieszanie, w które wplątane zostają też psy i świnki morskie, rodzi wiele zabawnych sytuacji, a przy okazji zmusza bohaterów do zastanowienia się nad tak poważnymi problemami, jak znaczenie relacji rodzinnych i klasowych przyjaźni oraz miejsce pieniędzy i rzeczy materialnych w hierarchii wartości. Polecamy dzieciom dziewięcioletnim i starszym oraz rodzicom.

Barbara Stenka, Tata, gotuj kisiel! Łódź : Literatura, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 6, 8, 11, 22, 29.


Justyna Zbroja „Matylda wyjeżdża”

Pięknie ilustrowana książka o emigracji dla najmłodszych czytelników. Głowna bohaterka, Matylda, wyjeżdża z rodzicami do obcego kraju. Zastanawia się, dlaczego musi opuścić dom i dlaczego w nowym miejscu wszystko jest takie trudne - w szkole trudno zaprzyjaźnić się z innymi dziećmi i nie sposób zrozumieć, co mówi nauczyciel. Książka prosto i niezwykle trafnie ukazuje emocje małego dziecka, które musi odnaleźć się w obcym kraju, nauczyć się nowego języka i przywyknąć do odmiennej kultury.

Justyna Zbroja, Matylda wyjeżdża. Łomża : Oficyna Wydawnicza Stopka, cop. 2015 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 18, 44.

 

 

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.

 

 

Spot promocyjny MBP we Wrocławiu – karta biblioteczna przyszłości

Newsletter MBP

captcha 
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.
podaruj bibliotece2
Podaruj bibliotece: CZAS, PIENIĄDZE, POMYSŁY. Więcej informacji na stronie Zostań przyjacielem biblioteki – podaruj... Dziękujemy!
Początek strony