Tegoroczną laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta została Nuala Ní Dhomhnaill, irlandzka poetka pisząca w języku gaelickim, eseistka, krytyczka literacka, autorka scenariuszy i książek dla dzieci. W trzech naszych bibliotekach możecie wypożyczyć tomik „Sześć poetek irlandzkich”, w którym znajdują się m.in. wiersze Nuali Ní Dhomhnaill.

Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w czwartek, 10 maja, na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie. Spotkanie prowadził Dariusz Bugalski z Polskiego Radia. W trakcie uroczystości, nim oddano głos laureatce, przypomniano twórczość Zbigniewa Herberta – w formie odtworzenia nagrania z jego głosem, jak też przez przedstawienie przez Ryszarda Krynickiego, laureata Nagrody Herberta z 2015 roku, kilku utworów odczytanych przez niego z rękopisów poety i podanych do druku. Głos zabierali też: Maria Dzieduszycka, prezes zarządu Fundacji Herberta, oraz Tomasz Różycki, który wygłosił laudację w imieniu jury. Nagrodę laureatce wręczyła Katarzyna Dzieduszycka-Herbert, wdowa po wielkim poecie, fundatorka i przewodnicząca Rady Fundacji Herberta, w asyście przedstawicielki Fundacji PZU, sponsora Nagrody.

– Decyzja znakomitego jury, by wyróżnić mnie Nagrodą im. Zbigniewa Herberta, jest dla mnie nie tylko wielkim zaszczytem, ale również potwierdzeniem i uzasadnieniem pracy, której poświęciłam moje życie, moje pisarstwo i tego, co mam nadzieję udowodniłam – emocjonalnej i intelektualnej egzystencji kobiety w języku irlandzkim i w poezji w XX i XXI wieku – stwierdziła Nuala Ní Dhomhnaill.

Wieczór uświetnił występ irlandzkiej wokalistki Eilis Kennedy śpiewającej tradycyjne irlandzkie ballady, które – jak podkreśliła Nuala Ní Dhomhnaill – już w dzieciństwie formowały jej wrażliwość poetycką i są głęboko związane z poezją.

Celem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta jest wyróżnianie na polu literatury światowej wybitnych dokonań artystycznych i intelektualnych, nawiązujących do świata wartości, wokół których grawitowała twórczość Herberta. Nagroda ma równocześnie podkreślić wkład kultury polskiej XX wieku – w szczególności poezji – w rozwój literatury światowej, jej obecność w krwiobiegu idei, wartości i doświadczeń naszej współczesności. Zgodnie z regulaminem uchwalonym przez Radę Fundacji, Nagroda jest przyznawana corocznie w dziedzinie poezji, autorowi żyjącemu, za całokształt jego twórczości. Rada może także podjąć decyzję, aby Nagrodę przyznać dodatkowo w kategoriach eseistyki, przekładu i edytorstwa. Materialną formą nagrody jest statuetka oraz kwota 50 tys. USD, ufundowana przez Fundację PZU.

Zachęcamy do przeczytania wierszy nagrodzonej autorki. Można je znaleźć w zbiorze „Sześć poetek irlandzkich”, który znajduje się w trzech naszych filiach: Filii nr 1 przy ul. Sztabowej 98, Filii nr 23 przy bulwarze Ikara 29-31 oraz Filii nr 29 przy ul. Reja 1. Jeden z nich publikujemy poniżej.

Alba

Dla świtu to wszystko jedno, na co dnieje –
Na sroczą awanturę w liściach wysokich drzew;
Na zieloną kaczkę, tego dandysa z mokradeł, i jej
Stylowe glissando wśród trzcin; na kurkę wodną,
Której biała halka trzepocze ponad stawem;
Na poławiacza ostryg brodzącego pod odpływ.

Dla słońca to wszystko jedno, nad czym wschodzi –
Nad oknami kamienic georgiańskich placów;
Nad nalotem hord pszczelich na ogrody przedmieścia;
Nad parami kochanków, którzy nim zrobią to znowu,
Unisono ziewają; nad rosą jak krople potu albo łzy
Na liliach i różach; nad nagością twoich ramion.

Ale dla nas to nie wszystko jedno, że noc dobiega
Końca; że muszą nam wystarczyć dzisiejsze
Zdarzenia, że musimy schylić się, zebrać i posklejać
Te liche skorupy naszego tu życia, żeby nasze dzieci
Piły wodę z potłuczonych dzbanków, a nie z dłoni
Złożonych w miseczkę. To wcale nie wszystko jedno.

[przekład Michael Longley]

Galeria „Mobilne gry miejskie”

Newsletter MBP

captcha
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.

Numery kont bankowych MBP

Rachunek ogólny (np. wpłaty wadium przetargowego, zabezpieczenia do umów):

Rachunek do wpłat kar bibliotecznych

Sprawy przekazane firmie windykacyjnej ALEKTUM:

Pozostałe kary:

Rachunek do wpłat na fundusz czytelniczy biblioteki:

Rachunek do wpłat za udział w zajęciach w CBK FAMA ul. Krzywoustego 286:

Rachunek do wpłat za udział w zajęciach w Centrum Innowacji ul. Świdnicka 19:

podaruj bibliotece2
Podaruj bibliotece: CZAS, PIENIĄDZE, POMYSŁY. Więcej informacji na stronie Zostań przyjacielem biblioteki – podaruj... Dziękujemy!