FRSI logo pelna nazwa PL 600dpi logo ROZMOWY 8x

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu realizuje tematyczne debaty „Przy wspólnym stole” w ramach projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. O idei tych spotkań pomysłodawcy napisali:

W ostatnich latach obserwujemy nasilające się problemy w debacie publicznej. Podziały pomiędzy ludźmi, grupami, opiniami wyrastają do takich rozmiarów, że wydają się nie do przebycia. Osoby zainteresowane dobrem wspólnym, które chciałyby rozmawiać inaczej boją się, że próby te będą nacechowane agresją i zakończą się kłótnią. Zaczynają zatem obracać się jedynie w kręgach osób o podobnych przekonaniach. Zanika chęć wysłuchania i zrozumienia przedstawicieli drugiej strony i szukania tego, co wspólne. Obawa przed agresją, wyśmianiem czy hejtem, tak powszechnym na forach internetowych, zniechęca do angażowania się w sprawy publiczne. Dlatego do bibliotecznej rzeczywistości chcemy zaprosić mieszkańców, by umożliwić im uczestnictwo w dobrej rozmowie i w ten sposób przeciwdziałać dalszym podziałom i napięciom. Wierzymy, że biblioteka – instytucja ciesząca się zaufaniem w lokalnym środowisku – jest dobrym miejscem do szczerej i autentycznej rozmowy o ważnych sprawach. Miejscem, w którym mieszkańcy mogą się wysłuchać i lepiej zrozumieć swoje potrzeby i oczekiwania. Chcemy, żeby „Rozmowy przy wspólnym stole” były okazją do bliższego przyjrzenia się wybranemu problemowi lokalnemu. Stawiamy na namysł i refleksje, przyglądanie się problemom z wielu różnych perspektyw, zamiast szybkiego głosowania nad rozwiązaniami czy przekonywanie się, w którym forsowana jest opinia tyko części osób. Chcemy, by wysiłek włożony w mówienie, był proporcjonalny do wysiłku wkładanego w słuchanie. Dlatego w trakcie moderowania spotkania starajmy się pilnować rozróżnienia na dialog (pogłębione rozumienie i słuchanie) i dyskusję (przekonywanie do swoich racji).

23 października 2018 roku w Centrum Innowacji PRZEJŚCIE Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu miała miejsce debata na temat NIEPODLEGŁOŚCI. Wypowiedzi uczestników inspirowane artystyczną fotografią na temat „niepodległości” zawiera nasz dokument dźwiękowy:

23 listopada 2018 roku w Bibliotece na Dworcu – Filia nr 12 Miejskiej Biblioteka Publiczna we Wrocławiu obyła się druga debata pt. „Stacja Patria” poświęcona wymianie myśli na temat PATRIOTYZMU. Fotografie autorstwa Rafała Komorowskiego z tego wydarzenia dokumentują zbiór przyniesionych na debatę przedmiotów kojarzących się z osobistym pojęciem patriotyzmu:

16 maja 2019 roku, na dziesięć dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, w filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu obyła się debata pt. „Rozmowy przy wspólnym, europejskim stole”. Reportaż fotograficzny Sylwii Olszewskiej –Tracz oddaje atmosferę spotkania i jego przebieg. Po raz kolejny Uczestnicy debat realizowanych w ramach projektu FRSI zmierzyli się z formułą „dialogowania”, której celem jest swobodne, twórcze badanie złożonych zjawisk, wsłuchiwanie się w cudze racje, a przy tym powstrzymywanie się od formułowania własnych ocen. Gdyby fotografia mogła przemówić… usłyszelibyśmy całą paletę barw emocjonalnych wypowiedzi wokół pytań: Co jest dla mnie ważne jako obywatela UE? Czym dla mnie jest dzisiaj Unia Europejska? Jakie są moje obawy i nadzieje związane z przyszłością Wspólnoty Europejskiej. Było gorzko i słodko podczas wymiany myśli, ale Uczestnicy docenili wartość spotkania i możliwość doskonalenia się w sztuce dialogu. Na pewno coś nas łączy… to zapisane w stopklatce fotograficznej – gesty sympatii, uwagi, zaciekawienia, przyjemności wspólnego spędzenia czasu. I refleksji - wszyscy ludzie uśmiechają się w tym samym języku - z życzeniami na przyszłe spotkanie.
Podczas debaty zostały pokazane nagrodzone plakaty „Dekada w Unii” / Muzeum Miejskie w Zabrzu, a na fotografii widnieje praca Dagmary Cieślickiej. Podczas spotkania dostępna była publikacja „UNIA czy ją znamy?” Fundacji im. Stefana Batorego. Prowadząca debatę prosiła Uczestników o przyniesienie zdjęcia, przedmiotu, książki, które kojarzą się z bardzo osobistym pojęciem, symbolem, bądź są pamiątką z podróży po Unii Europejskiej. Wszystkim Uczestnikom, którzy odpowiedzieli na tę propozycję – dziękujemy!

Katarzyna Kabat, która w imieniu MBP we Wrocławiu realizującej projekt „Przy wspólnym stole” w ramach projektu FRSI prowadziła spotkanie i Urszula Nowak kierownik filii 18 – dziękują za wspólne spotkanie w bibliotece.

W odpowiedzi na propozycję organizacji kolejnej debaty – proponujemy:

27 czerwca (czwartek) o godz. 17.00 w Centrum Innowacji Przejście Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu – zapraszamy na debatę poświęconą nowym technologiom – „Szanse i zagrożenia”. Szczegóły podamy wkrótce, wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenia: Katarzyna Kabat / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Koordynator projektu: Tomasz Grabiński / Mediateka MBP we Wrocławiu
Katarzyna Kabat / MultiCentrum MBP we Wrocławiu

KOMUNIKAT:
Szanowni Państwo, na prośbę Czytelników i Przyjaciół naszej Biblioteki, przenosimy czwartkową debatę pt.: „Nowe technologie. Nowe zagrożenia” – na wrzesień, z nadzieją na bardziej sprzyjające warunki pogodowe. O nowym terminie spotkania z cyklu „Rozmowy przy wspólnym stole” poinformujemy już w połowie sierpnia. Tymczasem – zapraszamy do Centrum Innowacji PRZEJŚCIE, tu zawsze na Państwa czeka nowa technologia i nowe doznania w wirtualnym świecie (szczegóły na www.biblioteka.wroc.pl zakładka CI PRZEJŚCIE).

Z życzeniami udanego wypoczynku,

Katarzyna Kabat

Galeria projektu „Przy wspólnym stole”