18 grudnia o godz.19.00 młodzi artyści w spektaklu „Wybór” w stylowej sali kominkowej NOT-u będą stawiać poważne pytania egzystencjalne. Spektakl jest jednym z wydarzeń ESK 2016. To widowisko trzech grup artystycznych, które zakwalifikowały się do etapu finałowego projektu „Kultura od podszewki”. Realizatorem projektu jest Fundacja Wspierania Filozoficzno-Humanistycznych Działań Społecznych SOKRATES we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Przedsięwzięcie składa się z dwóch etapów: projektu lokalnego i projektu finałowego. W pierwszym etapie wzięło udział siedem grup młodzieżowych (w wieku 14-25 lat), z różnych obszarów miasta, zawiązanych i pracujących w różnych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Młodzież uczestniczyła w warsztatach z obszaru: twórczego myślenia, tworzenia i realizacji projektów, pozyskiwania finansowania projektów czy pracy w zespole, przygotowanych przez zespół Fundacji SOKRATES. Po takim przygotowaniu teoretycznym każda grupa pod opieką lokalnego koordynatora – mentora opracowała własny autorski projekt - działanie artystyczne, w dowolnej formie: muzycznej, teatralnej, sztuki wizualnej, oraz innej działalności artystycznej ważnej dla danej grupy.

Najmłodsza grupa działająca pod opieką Aliny Łysak z filii nr 29 zrealizowała film „Oczami krasnali” – pokazujący Wrocław z perspektywy krasnali, obecnych w przestrzeni miasta.

Kolejna grupa „Gilotyna” zaprezentowała autorski projekt łączący różne formy: fotografię, plastykę, muzykę, literaturę i ruch. Pokazała, że na siebie samych i na Wrocław można patrzeć z innej perspektywy, nawet chodząc na rękach... Do takiego spojrzenia na miasto nawiązuje tytuł ich projektu „Do góry nogami”. Pracę tej grupy w bibliotece Grafit koordynowała Agnieszka Gil.

„Baśnie z miasta stu i jednego mostu”, to niezwykłe połączenie fascynacji mangą i rysunkiem z architekturą i historią Wrocławia. Poszczególne dzieła młodych twórców prezentowane były mieszkańcom Wrocławia podczas przejażdżki zabytkowym tramwajem. Koordynatorem tej grupy była Joanna Szczygłowska z filii nr 42, przy ul. Serbskiej.

Projekt 6 Dekad prezentował muzykę, modę i obyczajowość sześciu kolejnych dziesięcioleci, począwszy od lat 60., przez 70. i tak dalej aż do współczesności. Uczestniczki projektu (a zarazem jego pomysłodawczynie) przygotowały, pod opieką Mateusza Ryczka – muzyka i instruktora z Multicentrum, film ukazujący modę tamtych lat oraz wykonały piosenki z każdej z 6 dekad podczas koncertu w Graficie w czerwcu 2016 r.

Midgardzkie miecze artystyczne przygotowały makietę wrocławskiego ratusza – budując cegiełka po cegiełce, malując i dekorując według własnej artystycznej wizji. Zaprezentowali swoje dzieło w dwóch perspektywach: tradycyjnej – zabytkowej budowli w centrum miasta i osobistej – subiektywnej, widzianej oczami wyobraźni. Makieta znalazła swoje miejsce w bibliotece przy ul. Przybyszewskiego i może stać się w przyszłości makietą gry planszowej… Grupą opiekował się Rafał Kozłowski.

Gdy słońce zeszło pod ziemię – przenosi nas w czasy postapokaliptycznej przyszłości poprzez interaktywną formę, jaką jest larp. Mistrz gry – koordynator tego projektu Aleksander Radoman - przygotował scenariusz i role dla kilkunastu uczestników, którzy mogli wspólnie tworzyć i przeżywać opowieść mając realny wpływ na jej zakończenie, podobnie, jak w teatrze improwizacji.

PORA NA BURZĘ” to teatralny projekt oparty na pracy nad dramatem Szekspira „Burza”. Celem było stworzenie widowiska teatralnego w przestrzeni miejskiej, wyjścia z teatrem poza ramy klasycznej sceny. Bazą był tekst, scenografią nadbrzeże Odry, ale muzykę, kostiumy i aranżowanie przestrzeni było głównymi zadaniami aktorów. Wcielali się kolejno w postaci dramatu w pełni świadomie interpretując ich charaktery oraz sytuacje w jakich się znalazły. Grupą opiekowała się Agata Skowrońska-Kartvelishvili.

Przedsięwzięcie to, dało możliwość wypowiedzenia się młodzieżowym zespołom artystycznym, pozwoliło im poznać etapy tworzenia, promowania i realizacji działań artystycznych „od podszewki”. Wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w narzędzia pozwalające stać się lokalnymi animatorami kultury. Projekty wszystkich grup zostały ocenione. Wybrano trzy najciekawsze. Zwycięskie grupy zrealizowały wspólny projekt „Wybór”. Jest to widowisko, które stawia odbiorcy pytania, dotyczące osobistych wyborów i ich wpływu na bieg historii świata. Jest realizowane przez młodych twórców pod kierunkiem utalentowanych artystów wrocławskich: Agaty Skowrońskiej- Kartvelishvili, Agnieszki Gil i Mateusza Ryczka.

„Starałam się pokazać im,(…) że pewne zachowania społeczne, etyka, moralność opierają się na tych samych schematach. Taka praca pomaga otworzyć się na działanie w zespole, a także jest pretekstem do zastanowienia się nad sobą jako jednostką funkcjonującą w społeczeństwie.” - Agata Skowrońska- Kartvelishvili

„Niezależnie od werdyktu, dla mnie ta grupa wygrała więcej, niż tylko możliwość artystycznego realizowania się dalej. Bo to, co najważniejsze, wydarzyło się nie podczas prezentacji przed jury, nie na scenie MDK na finałowej gali, lecz w trakcie roboczych spotkań w Graficie, gdy osoby niespecjalnie sobie bliskie na co dzień, stały się monolitem, fantastycznie czarnym kamieniem. Zachowując jednak indywidualne barwy, a więc siebie, zostawiających własne kolorowe odciski, nie tylko w gipsowej formie.
Ktoś powie, że na młodzieży nie można polegać? Że nic ich nie interesuje, że są znudzeni, miałcy, nieinteresujący? To znaczy, że nie wie, o kim mówi. Albo obraca się w nieodpowiednim towarzystwie...” – Agnieszka Gil

KOPbelkana strone