Głównym celem działań w ramach projektu „Na dobry początek” jest promowanie czytelnictwa od najmłodszych lat. Jest to projekt pilotażowy, który Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu rozpoczęła w 2010 r. Projekt adresowany jest  do rodziców i dzieci w wieku od 0 do 5 lat, a także do rodziców spodziewających się potomstwa.

We wrześniu 2017 r. rozpoczęła się siódma edycja dystrybucji czytelniczych wyprawek w partnerstwie z Wydawnictwem Literatura, Narodowym Forum Muzyki, CRZ Krzywy Komin, Teatrem Lalek we Wrocławiu oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

Baner ogólny do Filii

Wyprawka czytelnicza „Na dobry poczatek”, czyli zestaw materiałów edukacyjnych dla rodziców noworodków i młodszych dzieci (od 0 do 5 lat) to m.in. opracowana przez Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu broszura z propozycjami literatury dla tej grupy wiekowej oraz wskazówki, w jaki sposób na bazie książek organizować wspólne zabawy z dzieckiem. W skład bezpłatnej wyprawki w sezonie 2017-2018 wchodzą także: książka Wandy Chotomskiej „Kukułka” z ilustracjami wrocławskiej artystki Beaty Zdęby, pierwsza karta biblioteczna dla dziecka i materiały informacyjne Miejskiej Biblioteki Publicznej i partnerów projektu.  Wyprawka czytelnicza przekazywana jest rodzicom / opiekunom prawnym w momencie zapisania dziecka do biblioteki.

Osoby zainteresowane treścią broszury „Za dobry początek” zapraszamy do jej bezpłatnego pobrania

Pobierz plik „Na dobry początek” (5,7 MB)

Kolejnym blokiem działań w ramach projektu są propozycje zajęć dla rodziców i dzieci w wieku od 0 do 5 roku życia, organizowane w kilku filiach MBP na terenie Wrocławia, przystosowanych do działań z najmłodszym czytelnikiem (odpowiednio duże pomieszczenia, kojce, maty, przewijaki dla niemowląt, specjalne meble dla dzieci, etc.). Zajęcia te to głośne czytanie i zabawy muzyczno-ruchowe. Na każdym z tych spotkań dostępna jest specjalnie wybrana literatura dla rodziców, którą mogą wypożyczyć lub też zapoznać się na miejscu.

Kontakt z koordynatorem projektu

Agnieszka Tomaszewska