18 czerwca obchodzimy Autystyczny Dzień Dumy. To dobra okazja, by sięgnąć po powieści, których bohaterami są osoby mające różne postacie autyzmu oraz ich najbliżsi. Wybraliśmy dla was pięć książek, które pozwolą wam spojrzeć na świat ich oczami.

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu Miesiąc Spotkań Autorskich. W tym roku gościem specjalnym będzie Turcja. Zanim wybierzecie się na spotkania z tureckimi pisarzami, sięgnijcie po książki opowiadające o ich ojczyźnie. Wybraliśmy dla was sześć doskonale napisanych i interesujących tytułów – są wśród nich reportaże, książki historyczne, podróżnicze i publicystyczne, dzięki którym lepiej poznacie i zrozumiecie ojczyznę Orhana Pamuka i Elif Şafak.

Przygotowaliśmy dla was kilka książek, w których niezwykle istotną rolę odgrywają ogrody i pasja pielęgnowania roślin. Polecamy do czytania na działce, w ogrodzie lub w towarzystwie ulubionego doniczkowego kwiatka!

Rok 2018 został ogłoszony rokiem Ireny Sendlerowej. 12 maja przypada dziesiąta rocznica jej śmierci. To dobra okazja, by sięgnąć po książki o tej niezwykłej, odważnej kobiecie, która uratowała 2,5 tysiąca dzieci z warszawskiego getta.

„Nowa Proza Polska” to seria wydawana przez Świat Książki, w ramach której ukazują się powieści polskich pisarzy. Są wśród nich zarówno uznani twórcy, jak i debiutanci – wszyscy zasługujący na uwagę. W serii ukazało się dotąd kilkadziesiąt tytułów. Wybraliśmy spośród nich pięć takich, które koniecznie musicie przeczytać, jeśli ciekawi was współczesna polska literatura.

Seria wydawnicza Spectrum to ponad 100 książek, które pozwalają lepiej zrozumieć współczesny świat i cywilizację, w której żyjemy. W ramach serii prezentowane są prace wybitnych myślicieli, m.in. Ruth Benedict, Alvina Tofflera, Richarda Sennetta, Georga Ritzera i Samuela P. Huntingtona. Ich dzieła na stałe wpisały się w krajobraz intelektualny i zawierają najważniejsze idee politologii, socjologii i antropologii, które trzeba znać. Wybraliśmy dla was pięć książek z serii Spectrum – niekoniecznie najważniejszych, ale takich, które są przystępnie napisane i dotyczą ciekawych, bliskich każdemu z nas zagadnień.

Święta wielkanocne to dobra okazja, by sięgnąć po książki przybliżające postać Jezusa Chrystusa – dla chrześcijan Boga, dla wszystkich innych jednej z najbardziej wpływowych osób w historii. Jego nauki legły u podstaw chrześcijaństwa i stały się jednym z czynników decydujących o obliczu cywilizacji łacińskiej. Wybraliśmy dla was pięć książek o Jezusie, po które warto sięgnąć bez względu na to, czy jesteście katolikami, wyznawcami innych religii, agnostykami czy ateistami.

W ramach serii Gorzka Czekolada ukazują się powieści, które można zaliczyć do tzw. literatury środka. Łączą w sobie najlepsze cechy literatury popularnej i wysokiej – są przystępne, zrozumiałe, stanowią świetną rozrywkę, a przy tym nie brak im walorów artystycznych i poznawczych. Zgodnie z zamierzeniem wydawcy są to książki „mocne w tematyce, lekkie w odbiorze”. Wybraliśmy dla was pięć powieści z serii Gorzka Czekolada, które koniecznie musicie przeczytać!

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji wybraliśmy kilka książek, które powinien przeczytać każdy, kto nosi ubrania przyozdobione kocim futrem, popija herbatę z dodatkiem kocich kłaków, zasypia przy akompaniamencie mruczenia, w środku nocy budzi się na dźwięk szalonej gonitwy po pokojach, a każdego ranka wygrzebuje zawartość kociej kuwety. Drodzy kociarze, przybywajcie do bibliotek po kocie książki!

W ramach serii wydawniczej „Bieguny” publikowane są najlepsze reportaże z podróży. Opisują one nie tylko bliższe i dalsze miejsca na Ziemi, ale także pozwalają zrozumieć rozmaite procesy społeczne, które kształtują oblicze współczesnego świata. Wybraliśmy dla was pięć książek z serii „Bieguny”. Sięgnijcie po nie, jeśli szukacie interesującej, wciągającej lektury, która poszerzy wasze horyzonty.

Początek strony