W ramach serii Gorzka Czekolada ukazują się powieści, które można zaliczyć do tzw. literatury środka. Łączą w sobie najlepsze cechy literatury popularnej i wysokiej – są przystępne, zrozumiałe, stanowią świetną rozrywkę, a przy tym nie brak im walorów artystycznych i poznawczych. Zgodnie z zamierzeniem wydawcy są to książki „mocne w tematyce, lekkie w odbiorze”. Wybraliśmy dla was pięć powieści z serii Gorzka Czekolada, które koniecznie musicie przeczytać!

  

5 najlepszych książek z serii Gorzka Czekolada

 

 

Emma Healey „Ani śladu Elizabeth”

Bohaterką i narratorką powieści jest Maud, osiemdziesięcioparolatka z zaawansowaną demencją. Nie pamięta, co działo się przed pięcioma minutami, nie rozpoznaje bliskich i gubi się w mieście, ale jednego jest pewna – wie, że Elizabeth, jej przyjaciółka, zniknęła bez śladu. Postanawia zrobić wszystko, by ją odnaleźć. Mgła spowijająca jej umysł znacznie to utrudnia, nie pomaga także lekceważenie ze strony rodziny i innych ludzi. Narracja rwie się i utyka, jest – podobnie jak umysł Maud - pełna dziur, białych plam i strzępów wydarzeń. Książka zmusza czytelnika do spojrzenia na świat z perspektywy osoby cierpiącej na zaburzenia pamięci i pozwala wczuć się w jej – dość niewesołe – położenie. Obraz degradacji umysłu, jaki stworzyła w swojej powieści Emma Healey jest wstrząsający i skłania do zastanowienia się nad tym, jak traktujemy osoby starsze, które mają problemy z pamięcią. Powaga tematu została przez autorkę zrównoważona akcentami komicznymi, które sprawiają, że „Ani śladu Elizabeth” jest lekturą słodką-gorzką, jednocześnie przygnębiającą i zabawną.

Emma Healey, Ani śladu Elizabeth. Poznań : Media Rodzina, 2014 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 5, 6, 18, 22, 26, 29, 44, 46, 57.


Herman Koch „Dom letni z basenem”

Główny bohater, Marc, jest lekarzem celebrytów. Nie znosi swojej pracy, swoich pacjentów i środowiska, w jakim się obraca, ale rzadko mówi to, co myśli. Choć brzydzi się ludźmi, którzy do niego przychodzą, jest miły, uprzejmy i zachowuje wszelkie formy towarzyskie. Gdy jeden z pacjentów, znany aktor Ralph, zaprasza go wraz z rodziną na wspólne wakacje, Marc przystaje na propozycję. Pobyt w luksusowej rezydencji okazuje się koszmarem – atmosfera gęstnieje z dnia na dzień, aż w końcu dochodzi do tragedii. Mimo, że fabuła koncentruje się wokół niewyjaśnionego zgonu, nie spodziewajcie się po książce Kocha akcji rodem z thrillera. Znajdziecie w niej raczej gorzkie i brutalne refleksje o ludziach i społeczeństwie, które przywodzą na myśl powieści Michela Houellebecqa. Cynizm głównego bohatera, przepełniający go wstręt i znudzenie każą zastanowić się nad konwenansami rządzącymi naszym życiem, nad dwulicowością i maskami, jakie przybieramy, wreszcie – nad tym, co się dzieje, gdy fasada konwenansów się wali. Polecamy czytelnikom, którzy nie boją się dosadnego języka i bolesnej, brzydkiej prawdy o ludziach.

Herman Koch, Dom letni z basenem. Poznań : Media Rodzina, 2015 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 28, 29, 54.


Kjersti Annesdatter Skomsvold „Im szybciej idę, tym jestem mniejsza”

Bohaterką powieści jest Mathea - stara i samotna kobieta, która dużo myśli o tym, co wkrótce ją czeka, czyli o śmierci. Mathea przez całe swoje życie była niewidzialna dla innych, poza mężem nie miała nikogo i nie zrobiła nic, dzięki czemu mogłaby być zapamiętana. Teraz, w dość ekscentryczny i nieporadny sposób próbuje zostawić po sobie jakiś ślad. Książka trochę niepoważnie opowiada o śmiertelnie poważnych sprawach: starości, śmierci i miłości. Ta ostatnia jest obecna we wspomnieniach Mathei. Ją i jej męża łączyło piękne uczucie, zupełnie zwykłe i trochę kulawe, wyrażające się na przykład w tym, że Mathea ciągle robiła na drutach opaski, żeby mężowi nie marzły odstające uszy. Książka jest urocza i przepełniona humorem, za którym czai się smutek. Polecamy wszystkim, którzy mają ochotę pośmiać się i popłakać przy lekturze.

Kjersti Annesdatter Skomsvold, Im szybciej idę, tym jestem mniejsza. Poznań : Media Rodzina, cop. 2014 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 4, 5, 6, 9, 18, 22, 23, 26, 29, 32, 40, 44, 45, 57.


Lorraine Fouchet „Między niebem a Lou”

Opowieść o różnych obliczach miłości w rodzinie, rozgrywająca się w pięknej scenerii francuskiej wyspy Groix. Głównym bohaterem powieści jest Joseph, mężczyzna w sile wieku, który właśnie owdowiał. Ukochana żona zostawiła mu osobliwy testament – zgodnie z wyrażoną w nim wolą Joseph ma dopilnować, by jego dorosłe już dzieci były szczęśliwe. Mężczyzna, wypełniając to szczególne zadanie, orientuje się, że nie sprawdził się jako ojciec – przez lata zaniedbywał dzieci i nie był obecny w ich życiu.
Choć fabuła „Między niebem a Lou” wydaje się banalna, nie jest to tani melodramat. Ze względu na wielogłos narracyjny, dzięki któremu możemy poznać licznych bohaterów i wiążące ich relacje z różnych punktów widzenia, książka Lorraine Fouchet jest świetną powieścią obyczajową. Zapada w pamięć i skłania do refleksji nad rodzinnymi relacjami - ich znaczeniem, siłą lub słabością i nad tym, jak ich obecność lub brak wpływają na życie ojców, matek, córek i synów.

Lorraine Fouchet, Między niebem a Lou. Poznań : Media Rodzina, 2017 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 23, 29, 54.


Nele Neuhaus „Śnieżka musi umrzeć”

Książka Nele Neuhaus to trzymający w napięciu kryminał i doskonała powieść obyczajowa w jednym. Akcja rozgrywa się na niemieckiej prowincji, w środowisku przesiąkniętym plotką i spętanym siecią wzajemnych zależności. Fabuła koncentruje się wokół zbrodni sprzed dekady, za którą odpowiedzialność poniósł Tobias. Choć nie było jednoznacznych dowodów jego winy, odsiedział w więzieniu dziesięć lat za domniemane morderstwo. Teraz wraca do rodzinnej miejscowości, a jego pojawienie się budzi dawne demony. Okazuje się, że wielu mieszkańców ma nieczyste sumienie, wiele rodzin ukrywa jakiegoś trupa w szafie, ale wszyscy podtrzymują zmowę milczenia. Książka zaskakuje do samego końca i nie pozwala oderwać się od lektury. Spodoba się nie tylko miłośnikom kryminałów, ale też wszystkim, którzy cenią sobie dobre powieści.

Nele Neuhaus, Śnieżka musi umrzeć. Poznań : Media Rodzina, 2013 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 16, 17, 18, 22, 23, 26, 29, 31, 32, 37, 40, 42, 44, 45, 46, 54, 55, 57, 58.

 

 

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.

 

 

Początek strony