Święta wielkanocne to dobra okazja, by sięgnąć po książki przybliżające postać Jezusa Chrystusa – dla chrześcijan Boga, dla wszystkich innych jednej z najbardziej wpływowych osób w historii. Jego nauki legły u podstaw chrześcijaństwa i stały się jednym z czynników decydujących o obliczu cywilizacji łacińskiej. Wybraliśmy dla was pięć książek o Jezusie, po które warto sięgnąć bez względu na to, czy jesteście katolikami, wyznawcami innych religii, agnostykami czy ateistami.

  

warto 5 książek o Jezusie

 

 

Anne Rice „Chrystus Pan”

Cykl „Chrystus Pan” obejmuje dwie powieści, będące literacką wizją dzieciństwa i młodości Jezusa. Bohaterem i narratorem pierwszego tomu jest siedmioletni chłopiec, który - nie bez zaskoczenia - uświadamia sobie swoją niezwykłość i boską naturę, odkrywa, że ma do wypełnienia szczególną misję, ale też doświadcza wielu wątpliwości i własnej słabości, zmagając się ze zwykłymi problemami dziecka. W drugim tomie Jezus dojrzewa do decyzji, by rozpocząć swoją działalność jako prorok i nauczyciel. Autorce udało się ukazać Chrystusa w ludzki sposób. Żywo i trafnie zobrazowała jego psychikę i życie wewnętrzne, odtworzyła także bogate tło historyczne i obyczajowe, dzięki któremu czytelnik poznaje codzienność Palestyny sprzed dwóch tysięcy lat. Talent literacki Anne Rice w połączeniu z bogatym materiałem źródłowym, na którym opierała się podczas pracy nad książką, zaowocował książką, którą z przyjemnością przeczytają zarówno wierzący, jak i niewierzący.

Anne Rice, Chrystus Pan : wyjście z Egiptu. Poznań : Rebis, 2007 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 4, 5, 16, 22, 26, 32, 37, 42, 44.

Anne Rice, Chrystus Pan : droga do Kany. Poznań : Rebis, 2009 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 16, 18, 26, 32, 37, 42, 44.


Roman Brandstaetter „Jezus z Nazarethu”

Książka Romana Brandstaettera to literacka biografia Jezusa przedstawiona na niezwykle barwnym tle. Autor z wielkim znawstwem historii, tradycji i obyczajowości żydowskiej odtworzył realia życia w Palestynie pod rzymskim protektoratem. Czasy i miejsce, w jakich żył Jezus, przedstawione są niezwykle sugestywnie. Osadzenie wydarzeń znanych z Ewangelii w bogatym kontekście żydowskiej kultury pomaga w lepszym zrozumieniu przekazów biblijnych i wzbogaca wizerunek samego Jezusa. Postać Boga-człowieka jest u Brandstaettera mistrzowsko skonstruowana - przekonujący portret psychologiczny współgra z chrześcijańską teologią, a zakorzenienie w tradycji żydowskiej wskazuje na wspólny duchowy fundament chrześcijaństwa i judaizmu. Powieść napisana jest pięknym językiem i starannym stylem. Warto ją przeczytać nie tylko ze względu na mistrzowskie ujęcie interesującego tematu, ale także z uwagi na jej wybitne walory artystyczne.

Roman Brandstaetter, Jezus z Nazarethu. T. 1-4 (różne wydania) - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 22, 32, 37, 57


James Martin „Jezus”

Autor, amerykański jezuita, opowiada o Jezusie relacjonując swoją podróż po Ziemi Świętej. Odwiedza miejsca, w których żył Chrystus, analizuje Ewagelie, odwołuje się do ustaleń historyków i archeologów. Buduje ludzki portret Jezusa - człowieka, który cieszył się z życia, towarzystwa rodziny i przyjaciół, ale bywał też smutny, rozgniewany czy zniechęcony. Refleksje teologiczne i duchowe przeplatają się z anegdotami z podróży, nadając książce osobisty charakter. Martin pisze o Jezusie bezpretensjonalnie i mądrze, jego przemyślenia na temat wiary są wyważone, nie brak w nich też dowcipu. Książka przeznaczona jest raczej dla wierzących, ale osoby sceptyczne w kwestiach wiary również mogą ją przeczytać - nie ma w niej pseudoreligijnego bełkotu.

James Martin, Jezus. Poznań : Wydawnictwo Święty Wojciech, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 2, 26, 58.
Książka dostępna rózwnież jako audiobook w filiach MBP nr 1, 3.


Henri Daniel-Rops „Dzieje Chrystusa”

Książka Henri Daniel-Ropsa jest klasyczną już biografią historyczną Jezusa. Łączy w sobie szczegółowość i merytoryczne bogactwo pracy naukowej z literackim stylem i płynną narracją. Autor omawia nie tylko życie Jezusa od zapowiedzi jego przyjścia na świat po zmartwychwstanie i założenie kościoła, ale także przestawia kontekst obyczajowy i polityczny. Opiera się na źródłach historycznych i archeologicznych, sięga po przekazy biblijne, apokryfy, relacje innowiercze, a także baśnie i legendy. Omawia również to, jak do biografii Chrystusa odnosiły się różne nurty historiografii chrześcijańskiej i niechrześciajańskiej. Polecamy osobom wierzącym oraz wszystkim, których ciekawi historia starożytna i dzieje wczesnego chrześcijaństwa.

Henri Daniel-Rops, Dzieje Chrystusa. Warszawa : Pax, 2010 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 54, 57.

 

 

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.

 

 

Początek strony