Przygotowaliśmy dla was kilka książek, w których niezwykle istotną rolę odgrywają ogrody i pasja pielęgnowania roślin. Polecamy do czytania na działce, w ogrodzie lub w towarzystwie ulubionego doniczkowego kwiatka!

  

warto 42 literatura prosto z ogrodu

 

 

Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”

Powieść Frances Hodgson Burnett na stałe wpisała się w kanon klasyki literatury dziecięcej, ale warto czytać ją w każdym wieku. To ponadczasowa opowieść o przyjaźni, o dobroczynnym wpływie natury na człowieka, który w kontakcie z przyrodą wzmacnia swe siły fizyczne i moralne, oraz o tym, że ludzki charakter - tak jak ogród - potrzebuje starannej pielęgnacji, by w pełni ukazać swoje piękno. Główną bohaterką książki jest Mary Lennox, córka brytyjskiego urzędnika i damy z towarzystwa. Rodzice, zajęci balami i wizytami nie poświęcają dziewczynce należytej uwagi. Wychowywana przez służbę Mary jest rozpieszczona, niegrzeczna i niemiła. Gdy jej rodzice nagle umierają, trafia pod opiekę wuja i w jego posiadłości spotyka ludzi, dzięki którym jej życie ulega zmianie. Kontakt z Martą, służącą, która okazuje jej troskę, oraz czas spędzany w starym, tajemniczym ogrodzie z chorowitym kuzynem Colinem i Dickiem, bratem Marty, mają na Mary zbawienny wpływ.

Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród. Kraków : Greg, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 20, 22, 23, 27, 29, 31, 32, 37, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54, 55, 57, 58, 63.
Książka dostępna także jako audiobook w filiach MBP nr 1, 4, 6, 7, 11, 12, 18, 22, 23, 29, 42.


Elizabeth von Arnim „Elizabeth i jej ogród”

Autobiograficzna opowieść hrabiny von Arnim - Angielki, żony pruskiego oficera, która żyła na przełomie XIX i XX wieku. Nieszczęśliwa w małżeństwie i udręczona pustym, salonowym życiem, którego nie znosiła, pewnego dnia przyjechała do wiejskiej posiadłości męża w Nassenheide na Pomorzu. Należący do majątku stary ogród zachwycił ją i stał się pasją na najbliższe lata. Hrabina, uznawana przez sąsiadów i krewnych za ekscentryczną, nad wizyty i bale przedkładała samotną pracę w ogrodzie, a więcej zadowolenia niż nowe suknie sprawiały jej nasiona i nawozy. Jej książka, pisana w formie dziennika, jest hymnem na cześć przyrody i pochwałą szczęścia czerpanego z najprostszych rzeczy - pielęgnowania roślin, obserwowania ich wzrostu i doświadczania przemian pór roku. Pomiędzy opisy prac w ogrodzie wplecione są obrazy z życia pomorskiej wsi i refleksje nad obyczajami niemiekiej arystokracji przełomu wieków. Pisane przez inteligentną kobietę, która w ogrodzie szukała ucieczki przed konwenansami i ludzką głupotą, odznaczają się celnością, bawią dowcipem i zaskakują aktualnością.

Elizabeth von Arnim, Elizabeth i jej ogród. Warszawa : MG, 2011 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 26, 57.


Margaret Dilloway „Sztuka uprawiania róż z kolcami”

Pogodna, skłaniająca do refleksji historia o rodzinie, życiu z chorobą i pasji do ogrodnictwa. Główna bohaterka, Gal, jest nauczycielką i od lat choruje na nerki - kilka nocy w tygodniu spędza w szpitalu na dializach. Ma też nietypowe hobby: krzyżuje piękne, rzadkie odmiany róż i marzy o zdobyciu nagrody na wystawie kwiatów. Życie Gal, ze względu na narzucony przez chorobę rygor, jest poukładane i monotonne, a ona sama - surowa, nieco zgorzkniała, skupiona na sobie i swoim zdrowiu. Jej świat staje na głowie, gdy nagle musi zaopiekować się nastoletnią siostrzenicą. Relacja ciężko chorej, samotnej kobiety i niesfornej, zbuntowanej dziewczyny jest bardzo trudna, staje się jednak czynnikiem wyzwalającym emocjonalną przemianę, dzięki której zarówno Gal, jak i jej siostrzenica będą mogły rozkwitnąć.

Margaret Dilloway, Sztuka uprawiania róż z kolcami. Kraków : Wydawnictwo M, cop. 2012 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 6, 10, 18, 22, 23, 29, 37, 42, 45, 46, 54, 57.


Kate Morton „Zapomniany ogród”

Powieść Kate Morton to idealna lektura dla wszystkich, którzy lubią wciągające opowieści o rozwiązywaniu zagadek z przeszłości i tropieniu rodzinnych tajemnic. Bohaterka książki, Nell O'Connor, przyszła na świat na początku XX wieku i jako mała dziewczynka została porzucona na statku płynącym z Londynu do Australii. Przygarnęło ją bezdzietne małżeństwo, które dało jej dom i nazwisko. Jako dojrzała kobieta Nell wraca do Anglii, by odkryć prawdę o swoich korzeniach, jednak nie udaje jej się rozwikłać zagadki do końca. Misję kontynuuje jej wnuczka, Cassandra. Posiłkując się zapiskami babci, powoli poznaje skomplikowane dzieje rodziny i mozolnie układa fragmenty przeszłości. Kluczem do jej zrozumienia okazuje się stara chatka wybudowana na klifie i otaczający ją ogród.

Kate Morton, Zapomniany ogród. Warszawa : Albatros, 2015 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 12, 15, 16, 18, 22, 23, 26, 27, 29, 31, 37, 42, 44, 45, 46, 47, 57.


Santa Montefiore „Francuski ogrodnik”

„Francuski ogrodnik” to powieść, która spodoba się wielbicielom romansów i historii o niespełnionej miłości. Główni bohaterowie, Miranda i David, przeprowadzają się z Londynu do domu na prowincji. Mąż cieszy się, że wiejska rezydencja podniesie jego prestiż, jednak żona nie podziela jego zadowolenia - brakuje jej miejskich wygód i doskwiera samotność. Przypadkiem dowiaduje się, że ogród, który otacza jej dom, był niegdyś najpiękniejszy w hrabstwie i postanawia przywrócić go do stanu świetności. W miejscowej kawiarni zostawia ogłoszenie, że zatrudni ogrodnika. Wkrótce zgłasza się do niej pewien Francuz, którego tajemnicza przeszłość związana jest z ogrodem należącym dziś do Mirandy.

Santa Montefiore, Francuski ogrodnik. Warszawa : Świat Książki, 2012 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 16, 18, 22, 26, 27, 29, 31, 32, 37, 40, 42, 44, 45, 46, 47, 55, 57.


Karel Čapek „Rok ogrodnika”

Przezabawna humoreska o ogrodnikach, w której każdy amator dłubania w ziemi rozpozna siebie. Jak ogrodnik objawia się światu? Otóż zwykle w postaci tylnej części ciała wystającej spomiędzy roślin wieloletnich. Jak z normalnego człowieka ogrodnik staje się egzaltowanym maniakiem hodującym georginie? Na przykład wskutek zarazy przyniesionej od sąsiadów ("zaraz, zaraz, skoro u nich kwitną kwiaty, dlaczego nie miałyby też kwitnąć u mnie?!"). Čapek przezabawnie opisuje dziwactwa towarzyszące ogrodniczej pasji - nie sposób nie uśmiechnąć się przy opisach ogrodnika, który wpatruje się w doniczki i wyciąga oczami mające wzejść kiełki albo gromadzi skorupki od jajek i - o zgrozo - własne obcięte paznokcie, by potem zagrzebać je w ziemi w celu jej użyźnienia. Polecamy wszystkim, którzy mają ochotę na rozśmieszającą lekturę.

Karel Čapek, Rok ogrodnika. Warszawa : Iskry, 1986 - książkę można wypożyczyć w filii MBP nr 57.

 

 

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.

 

 

Początek strony