MEDIATEKA

FILIA nr 58 MBP we Wrocławiu
Plac Teatralny 5
50-051 Wrocław
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zadzwoń do nas:
713471268
713471282

  

ZAPRASZAMY

poniedziałek 12–18
wtorek 10–16
środa 12–16
czwartek 12–18
piątek 10–16
sobota nieczynne

Trezor – wrzutnia całodobowa


 Oferta edukacyjna dla młodzieży szkół gimnazjalnych i licealnych

Zapisy pod nr tel.: 713471268 lub 713471282  (październik 2016 r. - maj 2017 r.)

Podczas zapisu prosimy o podanie następujących informacji:

 • nazwa szkoły,
 • klasa i liczba uczestników,
 • nazwisko nauczyciela/ opiekuna grupy,
 • nr telefonu nauczyciela/ opiekuna grupy.

Niektóre terminy mogą być wcześniej zarezerwowane na imprezy związane z działalnością Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu. 

Zapraszamy serdecznie!

Wszystkie zajęcia prowadzone są w środy w godzinach:

9.00-10.00 – prezentacja + wykład

9.00-11.00 – warsztaty


BLOKI TEMATYCZNE: 

 • SZTUKA I LITERATURA 
 • ROZWÓJ/ SAMOKSZTAŁCENIE/ ŻYCIE SPOŁECZNE

 

WARSZTATY/ środy, godz. 9.00-11.00

Blok SZTUKA I LITERATURA

 • Komiks –  kompilacja sztuk czy odrębny gatunek artystyczny?/ Joanna Grzelczyk

warsztat: gimnazjum, liceum

Zarys historii komiksu, rodzaje komiksów, zależności i związki z innymi gałęziami sztuki. Cel: udowodnić, że komiks, jako odrębny gatunek artystyczny, posiada nie mniejszą wartość dla kultury niż literatura, film i sztuki plastyczne, których cechy w sobie łączy. Pracując z dostępnym w Mediatece księgozbiorem, pokażemy, jak różnorodnym medium jest komiks i jak błędne i krzywdzące są wciąż powszechne opinie podważające jego intelektualną i artystyczną wartość. Warsztat oparty na kreatywnych sposobach pracy z tekstem i dziełem malarskim.

 • Symbol i alegoria w malarstwie/ Joanna Grzelczyk

warsztat: liceum

Jaka jest różnica między symbolem a alegorią? Co kryje się pod pojęciem motywu? W trakcie warsztatu przybliżymy uczniom znaczenie terminów kluczowych dla analizy dzieła malarskiego, by potrafili je rozróżniać oraz poprawnie odczytywać zawarte w nich treści. Omawiając szczegółowo wybrany motyw, wskażemy, jak dokonać analizy i interpretacji obrazu. Bogata w reprodukcje prezentacja uzupełni wiedzę teoretyczną o konkretne przykłady dzieł.


Blok ŻYCIE SPOŁECZNE / ROZWÓJ

 • Tożsamość osobista i społeczna a różnice kulturowe/ Anna Janus

warsztat: gimnazjum, liceum

Podczas warsztatu uczestnicy spróbują odpowiedzieć sobie na trudne pytanie „Kim Jestem?”. Konstruowanie swojego „ja” kontynuować będą w kontekście wyznaczonym przez kulturę, normy, wartości poszczególnych grup i większych zbiorowości, do których  przynależą. Dowiedzą się, jaki wpływ na nasze funkcjonowanie w społeczeństwie wielokulturowym mają elementy/cechy tożsamości pierwotnej.

W programie m.in.: aktywne metody ćwiczeniowe i symulacje.

 • Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja a prawa człowieka/ Anna Janus

warsztat: gimnazjum,  liceum

Podczas zajęć młodzież zdobędzie wiedzę na temat źródeł i cech stereotypów oraz konsekwencji, jakie ze sobą niosą. Celem jest zmiana postawy młodzieży wobec inności  na opartą na zrozumieniu i szacunku. Zajęcia mają uświadomić, z jakimi ograniczeniami muszą sobie radzić ludzie z innych warstw społecznych, innych kultur. W programie m.in.: zabawy integracyjne, symulacja zachowań w trudnych sytuacjach.

 • Geap year – czyli dziura w życiorysie/ Aneta Siwka

warsztat: gimnazjum, liceum

Ideą warsztatów jest promocja wolontariatu jako aktywnej postawy społecznej i formy odkrywania świata. W trakcie zajęć wskażemy możliwości płynące z zaangażowania w wolontariackie projekty małe i duże. Podpowiemy, co zrobić, żeby wyjechać na wolontariat, w jakie miejsca się udać, do jakich drzwi zapukać. Postaramy się dowieść, że wolontariat nie jest dziurą w życiorysie! To przewrotne potraktowanie tematu pozwoli młodzieży przekonać się, że dzięki tej działalności można nie tylko przekroczyć granice geograficzne, ale również zwiedzić świat, który czai się tuż za rogiem…

 • Naucz się uczyć – czyli o metodach skutecznego zapamiętywania/ Aneta Siwka

warsztat: gimnazjum, liceum

W czasie warsztatów podpowiemy, jak szybko zapamiętywać nowe informacje, wyjść z klatki szablonowego myślenia i zwiększyć swą zdolność do myślenia twórczego. Spróbujemy odkryć naturę umysłu i pokażemy – krok po kroku – jak doskonalić pamięć! Uczestników warsztatu zapoznamy z ograniczoną metodę studiowania, będącą rodzajem algorytmu pozwalającego na zwiększenie skuteczności uczenia się i skrócenie czasu nauki. 


ZAJĘCIA / prezentacja + wykład / środa, godz. 9.00 – 10.00

 • Skandal w sztuce dawnych mistrzów/ Joanna Grzelczyk

prezentacja + wykład: gimnazjum i liceum

„Mój Boże, jakież to brzydkie!”, „Czy sztuka może upaść niżej?”, „ucieleśnienie szpetoty” – czyich prac mogą dotyczyć te obelgi? Dzisiaj nikt nie śmiałby podważyć wartości dzieł Michała Anioła, Caravaggia czy Maneta, a jednak to o ich malarstwie mowa. Prezentacja ma na celu pokazanie i omówienie obrazów, które wywołały w swoich czasach skandal na europejskich salonach. Uczestnicy poznają alternatywną historię sztuki opartą na wywrotowych działaniach dawnych mistrzów malarstwa. Okryją różne kryteria wartościowania dzieł sztuki i na nowo spojrzą na uznane arcydzieła.

 • Wrocław jakiego nie znacie/ Aneta Siwka

prezentacja + wykład: gimnazjum

Uczestnikom zajęć pokażemy nieznane historie miejsc dobrze znanych: starych kamienic, kościołów i mostów, które mijamy każdego dnia. Opowiemy historię niedźwiadka, który przysiadł na murach średniowiecznej baszty, zajrzymy na dziedziniec Biblioteki Ossolineum, który kryje wiele tajemnic... Na chwilę staniemy na miejskich rogatkach, odwiedzimy miejsce kapitulacji twierdzy Wrocław, spróbujemy odnaleźć kamienie stulecia i wybierzemy się w wirtualną podróż środkiem lokomocji, który znikł z ulic Wrocławia całkiem niedawno…

Postaramy się przekonać wszystkich uczestników zajęć, że warto odkrywać historię Wrocławia. Bywa zaskakująca!

About Mediateka in English

Początek strony