AUTA RETRO I STO LAT PÓŹNIEJ (KLASY II-VIII SP)

Pierwsze lata niepodległej Polski to także intensywny rozwój motoryzacji. Czym poruszali się ówcześni kierowcy? Jak wyglądał pradziadek samochodów elektrycznych?
Współcześnie dotarliśmy do momentu, w którym nowoczesne, elektryczne auta są tak ciche, że rozważa się wykorzystanie specjalnych dźwięków, aby nie stwarzały niebezpieczeństwa dla innych użytkowników dróg. W MultiCentrum podejmiemy próbę stworzenia dźwięków, które mogłyby zostać użyte w tym celu.


NIEPODLEGŁE DŹWIĘKI (KLASY III-VIII SP)

Odzyskanie niepodległości przez Polskę ciekawie splata się z jednymi z pierwszych prób nagrywania dźwięków oraz z rozwojem radia. Perspektywa historyczna i archiwalne nagrania będą również pretekstem do rozmowy na temat jakości dźwięku. Zwrócimy uwagę na to, co jest istotne podczas słuchania odtwarzanej muzyki oraz dlaczego .mp3 nie jest najlepszym rozwiązaniem.


OKNO NA ŚWIAT (KLASY III-V SP) – zajęcia konstruktorskie

Jak wyglądała Gdynia sto lat temu i co sprawiło, że przeobraziła się z wsi w jedno z najnowocześniejszych miast Europy? W trakcie warsztatów uczniowie poznają budynki, które powstały w latach 20. i 30. XX wieku, a także dowiedzą się, jak i z czego budowano port oraz miasto. Pracując w małych zespołach, wykonają modele inspirowane architekturą Gdyni.
Podczas zajęć poszukamy odpowiedzi na te pytania, zaprojektujemy plażowe stroje, a z klocków K'nex wybudujemy plażowe akcesoria.

 

BATORY – pływająca ambasada (KLASY IV-VI SP)

Historia najpopularniejszego polskiego transatlantyku. Dlaczego był wizytówką Polski? Ilu zabierał pasażerów i jak przebiegała ich podróż? Podczas zajęć przyjrzymy się sztuce użytkowej z czasów międzywojnia, zaprojektujemy unikatową zastawę stołową, a z klocków K'nex wybudujemy model transatlantyku.


ZOFIA STRYJEŃSKA I PTASIE MLECZKO (KLASY I-III SP)

Przedstawiona historia najbardziej znanej polskiej artystki dwudziestolecia międzywojennego pozwala uczestnikom zajęć na rozmowę o polskim dizajnie i jego roli w promowaniu polskiej kultury – dawniej i dzisiaj. Spotkanie przygotowane w oparciu o publikację Ewy Solarz pt.: „Ilustrowany elementarz Polskiego Dizajnu” Wydawnictwa Wytwórnia.
W trakcie spotkania nawiązujemy do historii powstania znanego polskiego smakołyku Firmy Wedel. Jeśli Wychowawca ma możliwości zakupu dla wszystkich dzieci z klasy „Ptasiego Mleczka”, to uzyska efekt właściwy dla edukacji sensorycznej. 

 

JÓZEF PIŁSUDSKI BYŁ KIBICEM. Czyli o sporcie i sportowaniu 100 lat temu (KLASY II-IV SP)

„Józef Piłsudski do dziś fascynuje Polaków. Był postacią wielowymiarową, a jego życiorys pełen jest zaskakujących faktów. Kibic piłki nożnej i miłośnik szachów w jednej osobie? Taki właśnie był Marszałek. Spośród wszystkich dyscyplin sportowych Piłsudski uznawał wyłącznie szachy, a innych sportów nie uprawiał. Był jednak piłkarskim kibicem”. Źródło: www.muzeumpilsudskiblog.pl

 

LOKOMOTYWA. Wiersz Juliana Tuwima wydany w 1938 roku (KLASY I-II SP)

„Wiecie, kto jest twórcą najsłynniejszego polskiego parowozu? Nie inżynier, nie konstruktor, ale poeta, Julian Tuwim” – tak przeczytamy w książce Anny Skowrońskiej pt.: ALFABET niepodległości” Wydawnictwa Muchomor. Podczas zajęć przyjrzymy się ilustracjom, które przedstawiają jak lokomotywa „dudni i stuka”, „dyszy i dmucha”. A z klocków K'nex zbudujemy to, co w wagonach „z żelaza, stali” przewoził parowóz.

 

Z LOT-u PTAKA zwanego ŻURAWIEM (KLASY I-III SP)

Czy dzieci wiedzą, że… na polskich samolotach widnieje napis LOT, w który wkomponowany jest przedwojenny znak linii lotniczych przedstawiających żurawia? Przy okazji rozmowy o logotypie Polskich Linii Lotniczych LOT uczestnicy będą mieli okazję budowania konstrukcji samolotów z klocków K'nex oraz zabawy tworzenia z papieru żurawia lub szybowca.

Początek strony