TEMATY MUZYCZNE


INSRUMENTY MUZYCZNE

Wprowadzenie do świata muzyki. Poznajemy podstawowe terminy z zakresu muzyki. Przegląd instrumentów muzycznych zainspiruje do wybudowania własnych instrumentów z klocków K’NEX. Praca w programach multimedialnych. Tworzenie mini-kompozycji w programie montażowym Cubase (praca w programie od II klasy).


LUTOSŁAWSKI DZIECIOM (KLASY I-III SP)

Kim był Witold Lutosławski? Poznanie piosenek dla dzieci autorstwa kompozytora. Budowanie i rysowanie postaci, zwierząt i przedmiotów ze świata Pana Tralalińskiego (na podstawie wiersza Juliana Tuwima), które wyglądają jak instrumenty/są kolażem z instrumentów.


PORY ROKU W MUZYCE

Pory roku wielokrotnie inspirowały kompozytorów do tworzenia ich dźwiękowych opisów. Z pewnością najbardziej znanym przykładem są 4 pory roku Antonio Vivaldiego. Od twórczości tego włoskiego kompozytora zaczniemy, a następnie zapoznamy się z innymi muzycznymi cyklami pór roku, od baroku, poprzez romantyzm, XX wiek aż do współczesności.


DŹWIĘKOWE SAFARI

Czy wiesz, jak brzmi... odgłos geparda? Za pomocą specjalnie przygotowanej dźwiękowej planszy będziemy poznawać i odgadywać odgłosy wydawane przez afrykańskie zwierzęta. Przekonamy się, jak bogaty jest to świat.


ROBOTODŹWIĘKI

Wybudujmy pożytecznego robota, który będzie nam pomagał na co dzień, lub będzie zmieniał świat na lepsze. Stwórzmy dźwiękowe „obrazki” i „historyjki” świata robotów korzystając z programu Cubase (praca w programie od II klasy).


KTÓRE DŹWIĘKI SŁYSZYMY?

Naprawdę tylko niektóre? A co to takiego dźwięk? Wiedza podana w przystępnej formie eksperymentów fizycznych oraz z wykorzystaniem komputerowego przetwarzania dźwięku. Zmienimy wysokość głosu uzyskując interesujące i często zabawne efekty. Z klocków K’NEX wybudujemy filharmonię marzeń.


CHOPIN – KOLOROWE KLAWISZE

Spotkanie z twórczością Fryderyka Chopina. Praca plastyczna oraz praca w programie montażowym Cubase (dla uczniów II klasy) mająca na celu stworzenie kolażu z fragmentów kompozycji Fryderyka Chopina.


PTASIE PLOTKI I KŁOPOTKI

Poznanie utworów, do których Witold Lutosławski skomponował muzykę: „Ptasie plotki”, „Spóźniony słowik”, „Pióreczko”. Temat wokół muzyki Witolda Lutosławskiego opracowany w ramach projektu „Z szalikiem do filharmonii” przy wsparciu Akademii Orange. Praca w programie plastycznym oraz budowanie konstrukcji z klocków K’nex.

 
TEMATY WROCŁAWSKIE


ARTYSTYCZNY WROCŁAW

Temat inspirowany Zoovenirami wrocławskiej artystki Anny Gawlikowskiej. To nowatorskie i dowcipne spojrzenie na architekturę miasta pozwala dzieciom stworzyć wizerunki własnych budowli - wykonanie prac plastycznych w programach graficznych. Konstruowanie „pamiątki z Wrocławia” z ażurowych klocków K’nex. Budowanie z wyobraźni, tworzenie budowli wg własnego pomysłu.


GDYBYM MIESZKAŁ W ZAMKU... – zajęcia konstruktorskie

Podczas zajęć poznamy historię niektórych zamków Dolnego Śląska i poszukamy odpowiedzi na pytanie, kim była Księżniczka Daisy. W programie konstruowanie zamków i twierdz z klocków K'nex.


KOLOROWE KAMIENICZKI WROCŁAWIA

Poznamy historię wrocławskiego rynku i najpiękniejsze wrocławskich kamienic. Każdy uczestnik zajęć będzie miał możliwość wykonania swojej własnej, autorskiej kamieniczki.


MOSTEK CZAROWNIC

„Mostek Pokutnic” w legendach wrocławskich i jako element działania plastycznego w programach graficznych. Temat informuje o projekcie MOSTY realizowanym z okazji Europejskiej Stolicy Kultury WROCŁAW 2016. Dla najodważniejszych wirtualny spacerek po mostku łączącym dwie wieże katedry Marii Magdaleny. Budowanie płaskorzeźby w trójwymiarze.


MOSTY I KŁADKI WROCŁAWIA – zajęcia konstruktorskie

Który z wrocławskich mostów nosił nazwę Mostu Cesarskiego? Gdzie we Wrocławiu mieści się najwyżej położony most? Zdefiniujemy pojęcia: most i kładka. Zbudujemy z ażurowych klocków K'nex mostki i kładki nad różnymi przeszkodami. Inżynierski problem wytrzymałości konstrukcji dzięki zastosowaniu wsporników.


WROCŁAW W CHMURACH

Zajęcia poświęcone najwyższym budynkom Wrocławia. Zastanowimy się, jak to jest mieszkać w chmurach, mając u stóp panoramę miasta. Z klocków K`nex dzieci zbudują wieżowce na miarę Sky Tower, a w programie graficznym stworzą wizerunki własnych, najwyższych budowli.


ARCHITEKTURA I SZTUKA


BAJKA PROSTOKĄTNA I KWADRATOWA (KLASA I SP)

Podczas zajęć dzieci twórczo przekształcają figury geometryczne zbudowane z klocków, a następnie w ciekawy sposób poznają elementy sztuki współczesnej z Muzeum Ms2 w Łodzi. Temat inspirowany wierszem Danuty Wawiłow.


„D.O.M.E.K. Doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji” – zajęcia konstruktorskie

Temat inspirowany książką D.O.M.E.K. Zajęcia konstruktorskie, podczas których uczestnicy, w oparciu o własne pomysły, zbudują najbardziej śmiałe projekty domków. Propozycja dla klas drugich, które nabyły umiejętności konstruktorskie w czasie wcześniejszych zajęć.


JAK KOT CZARNY Z BIAŁYM KOTEM UMÓWIŁY SIĘ POD PŁOTEM (KLASA I SP)

W trakcie zajęć zaproponujemy dzieciom zabawy graficzne w programie Tux Paint inspirowane poezją dziecięcą z tomiku pt. „Czarno na białym” Marcina Brykczyńskiego oraz budowanie prostych płaskich konstrukcji z klocków K'nex.


KLOCKI prawdziwe a elektroniczne (KLASA I SP)

Zajęcia kierowane do dzieci z klas pierwszych, które po raz pierwszy przychodzą na zajęcia do MultiCentrum. Wprowadzenie do rozmowy o przestrzeni realnej i cyberprzestrzeni poprzez rzeczywistą zabawę z użyciem kolcków K'nex oraz zabawy w programie graficznym z wykorzystaniem klocków „cyfrowych”.


NA TROPIE AFRYKAŃSKICH ZWIERZĄT – PODRÓŻ PO AFRYCE Z OZOBOTEM (KLASY I-II SP)

„Baśnie afrykańskie” to inspiracja do rozmowy na temat zwierząt żyjących w Afryce. Podczas zajęć dzieci zbudują z klocków K’nex różne modele zwierząt.


NIEWAŻNE CZYM, BYLE JECHAĆ – zajęcia konstruktorskie

Krótki przegląd najciekawszych i najdziwniejszych pojazdów, które można spotkać w różnych zakątkach świata. Zajęcia polegają na skonstruowaniu pojazdów z instrukcji bądź z wyobraźni.


ZA CHIŃSKIM MUREM – zajęcia konstruktorskie

Sztuka i kultura Chin w prezentacji przedstawiającej bogactwo cesarstwa chińskiego.


Z KUFRA PRABABCI

Jak wyglądały zabawki naszych dziadków? Podczas zajęć uczestnicy poznają zabawy i zabawki naszych dziadków, zbudują modele z klocków K’nex, a na stronach WWW ubiorą lalki z różnych stron świata.

 
NATURA I SZTUKA


AUTOPORTRET w pomarańczach

Zapraszamy na zajęcia, w których pojęcia „portret”, „autoportret” przeplatają się z owocami i warzywami. Arcimboldo – malarz, inżynier, architekt i scenograf – autor „Czterech pór roku”, zainspiruje uczestników zajęć do wykonania własnego wizerunku. Proponujemy technikę collage z użyciem elektronicznych narzędzi czyli warzywnych i owocowych pieczątek.


CO W TRAWIE BRZĘCZY

Zajęcia pokazujące bogactwo świata owadów. Ile owadów żyje na Ziemi? Które z nich są groźne dla człowieka, a które pożyteczne? Zajęcia polegające na rozwiązywaniu zadań multimedialnych na stronach WWW oraz budowaniu modeli owadów z klocków K'nex.


CZY POTRAFISZ zmrużyć oczy?

To okazja do zabawy w programie Kai`s Super Goo. Sztuka animacji to prawdziwe zadanie dla twórców mini-komedii. Wśród naszych propozycji mamy następujące zadania: Wydłużający się nos „prawdy” Pinokia. Uśmiech św. Mikołaja.


DLACZEGO GWIAZDY MIGOCZĄ? – Podróż w Kosmos z Ozobotem

Jak się myje ręce w kosmosie? Jak zachowa się mokry ręcznik wykręcony w stanie nieważkości? Co jedzą kosmonauci, jak się ubierają i poruszają w ciasnych pomieszczeniach stacji kosmicznej? Programowanie i konstruowanie pojazdów do eksploracji Kosmosu.


GEOMETRIA GWIAZDEK ŚNIEGOWYCH

Podczas zajęć poszukamy odpowiedzi na pytania: Czy śnieg to tylko gwiazdki? Dlaczego płatki śniegu są symetryczne? Co można zrobić ze śniegu? Uczestnicy stworzą swoje własne, niepowtarzalne wzory gwiazdek w przestrzeni wirtualnej i z klocków K’nex.


HISTORIA Groszka

Wiosenny temat dla klasy pierwszej opowiedziany w formie teatrzyku kamishibai. Połączenie wiedzy przyrodniczej na temat cyklu życia rośliny z „wyrażaniem uczuć”, które odmalowane są na „twarzyczce” Groszka. Zajęcia graficzne i konstruktorskie.


JEŻE – KOLCZASTE SSAKI

Czy to prawda, że jeże noszą na swych grzbietach jabłka? Co jedzą te kolczaste ssaki? I co łączy jeża z niedźwiedziem? Zadania plastyczne związane z jeżem, budowanie modeli z klocków K’nex.


KOŁO – wynalazek, który zmienił świat – zajęcia konstruktorskie

Wynalazek i wynalazca – te ważne pojęcia poznamy na podstawie publikacji „Ale patent” Wydawnictwa Dwie Siostry. Kreatywne zajęcia to umiejętność tworzenia prostych konstrukcji przestrzennych w oparciu o tzw. „motyw koła” z użyciem klocków K’nex.


KSIĄŻKA OBRAZOWA, nie obrazkowa

„Cztery zwykłe miski” Iwony Chmielewskiej, to pretekst do rozmowy na tematy poważne i zabawy graficzne inspirowane książką o b r a z o w ą. Rozważania dziecięce, o tym, że jedni mają „za dużo”, a drudzy mają „za mało”. Ciekawy temat do realizacji w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Temat realizowany od II klasy szkoły podstawowej.


LIŚCIE, LATAWCE LISTOPADA

Jesienne liście, a przede wszystkim koszyczki „na jesienne skarby” będą inspiracją do działań konstruktorskich i plastycznych w programie graficznym.


MOTYLE

Najbarwniejsze owady naszej planety. Jak zaplanować wizytę we wrocławskiej Motylarni? Co mają wspólnego gąsienice z motylami i czym różni się ćma od motyla dziennego? A może zaplanujemy hodowlę Bielinka? Zapraszamy na zajęcia, w których nauka i sztuka przeplatają się wzajemnie.


MÓJ PRZYJACIEL… (KLASY I SP)

W teatrzyku Kamishibai opowiemy o przeobrażeniu barwnej gąsienicy w pięknego motyla na podstawie „Mój przyjaciel Kemushi” Nathalie Dargent i Mandona Sadat. Zapraszamy na zajęcia, w których nauka i sztuka przeplatają się wzajemnie. Zajęcia literacko-graficzne.


PIASKOWE FANTAZJE

Co można zbudować z piasku? Czy piaskiem można malować? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas zajęć. Dzieci stworzą „piaskowe” prace plastyczne w programach graficznych.


PODBIEGUNOWE OPOWIEŚCI (KLASY I-II SP) z Ozobotem

Śladami pierwszych odkrywców najzimniejszego kontynentu na świecie. Uczestnicy zajęć poznają mieszkańców i zwierzęta Arktyki i Antarktydy. Temat łączony z programowaniem za pomocą Ozobotów.

 

POGODA NA LATAWCE

Podczas zajęć poznamy historię latawców, kto pierwszy i w jakim celu zastosował latawiec. Z klocków K’nex dzieci zbudują modele, a w programie graficznym stworzą niepowtarzalne wzory latawców.

 

PRADZIADKOWIE ZEGARA – zajęcia konstruktorskie

W trakcie zajęć podejmiemy próbę umówienia się w czasie, w którym o zegarkach nie było mowy. Zaprezentujemy dawne sposoby mierzenia czasu i zegary przyszłości. Uczestnicy zajęć zaprojektują swoje własne tarcze zegara z klocków K’nex.


ROWER SOLARNY… ZIMĄ

„Rower solarny zimą” – to propozycja zbudowania jednej z wielu konstrukcji z klocków K'nex zasilanych zieloną energią. Warsztaty twórcze polegające na wymyślaniu przedmiotów i urządzeń zasilanych na baterie solarne, które zdaniem dzieci i młodzieży byłyby przydatne w życiu… szkolnym, tuż po zakończeniu ferii zimowych. Praca na wybranych stronach WWW. Temat dla grup od II klasy SP.

 

SZUKAJĄC MARUDKA – SPOTKANIE Z JAPOŃSKIM TEATRZYKIEM KAMISHIBAI (KLASY I-III SP)

Podczas zajęć wykorzystamy teatrzyk KAMISHIBAI. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych. W programach graficznych dzieci stworzą sceny zakończenia historii Marudka.

 

W MORSKICH GŁĘBINACH. Zajęcia z Ozobotem (KLASY II–III SP)

Razem z Ozobotem przemierzymy głębiny Bałtyku i zastanowimy się, jakie zwierzęta tam spotkamy. Czy tylko flądra i dorsz to mieszkańcy naszego morza? Propozycja zajęć dla tych, którzy chcieliby poznać fascynujący, podwodny świat Bałtyku. Podczas zajęć skorzystamy z Ozobotów, zadań na stronach WWW oraz klocków K’nex.

 

ZOO 3D – zajęcia konstruktorskie

Układanie bardziej złożonych form zwierzęcych na podstawie instrukcji z klocków Kne'x oraz form przestrzennych, którym dzieci nadały nazwę „3D”. W czasie zajęć uczestnicy uczą się „czytać” instrukcję ze zrozumieniem.

 
TEMATY OKAZJONALNE

 

W WIOSCE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Dlaczego p r a w d z i w e g o Mikołaja tak trudno spotkać? Czy jesteś Mikołaju w Internecie? – na te i inne ważne pytania dzieci poszukamy wspólnie odpowiedzi. Następnie zaprojektujemy i zbudujemy z klocków Kne'x sanie i saneczki.

Początek strony