TEMATY MUZYCZNE


ŚPIEWOBAJKI LUTOSŁAWSKIEGO

„Śpiewobajki Lutosławskiego” to zajęcia warsztatowe dla dzieci, w ramach których uczestnicy poznają muzykę Witolda Lutosławskiego i niektóre środki techniczne charakterystyczne dla jego języka muzycznego. Podczas twórczej zabawy dzieci (bez przygotowania muzycznego), dzięki specjalnie napisanemu programowi DJ_LUTOS, jest w stanie zrozumieć i doświadczalnie odkryć takie elementy języka muzycznego Lutosławskiego, jak aleatoryzm czy podział faktury na trzy pasma wysokościowe.
Działania warsztatowe są inspirowane nagraniem „Chantefleurs et chantefables” Witolda Lutosławskiego i wykorzystaną w nim poezją Roberta Desnosa.
Temat wokół muzyki Witolda Lutosławskiego opracowany w ramach projektu „Z szalikiem do filharmonii” przy wsparciu Akademii Orange.


PTAKI MESSIAENA

Przedstawienie „ptasich” kompozycji kompozytora Oliviera Messiaena oraz tworzenia własnych za pomocą programu Cubase. W ramach zajęć przewidziane jest również wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem komputerowych narzędzi dostępnych w MultiCentrum.


WROCŁAW - SKRZYŻOWANIE DRÓG WIELKICH KOMPOZYTORÓW

Podążmy szlakiem kompozytorów związanych z Wrocławiem poruszając się wirtualnie w przestrzeni miasta oraz równocześnie – poprzez historyczne epoki, docierając aż do współczesności. W ramach działań warsztatowych – przetwarzanie dźwięków, live electronics, tworzenie własnych kompozycji z nagrań.


POSŁUCHAJ, NASZE MIASTO ŚPIEWA

W ramach kontynuacji projektu „20 282 Pomarańcze” proponujemy zajęcia mające na celu uwrażliwienie na otaczające nas dźwięki, czyli fonosferę. Działalność włoskiego futurysty Luigiego Russolo staje się inspiracją do tworzenia własnej kompozycji z nagranych wcześniej dźwięków miasta.


ARTYSTYCZNA NATURA DŹWIĘKU

Poznanie skomplikowanej natury dźwięku, parametrów fizycznych oraz ich wpływu na ludzką percepcję. Wszystko w przystępnej formie eksperymentów fizycznych oraz z wykorzystaniem komputerowego przetwarzania dźwięku.


INSTRUMENTY MUZYCZNE DLA ZAAWANSOWANYCH

Szczegółowy przegląd instrumentów muzycznych zainspiruje do wybudowania własnych, mechanicznych instrumentów z klocków K’NEX. Praca w programach multimedialnych. Tworzenie mini-kompozycji w programie montażowym Cubase.


ROBOTODŹWIĘKI

Wybudujmy pożytecznego robota, który będzie nam pomagał na co dzień, lub będzie zmieniał świat na lepsze. Stwórzmy dźwiękowe „obrazki” i „historyjki” świata robotów korzystając z programu Cubase i specjalnie przygotowanej biblioteki dźwięków.


CHOPIN – KOLOROWE KLAWISZE

Spotkanie z twórczością Fryderyka Chopina. Praca plastyczna oraz praca w programie montażowym Cubase mająca na celu stworzenie kolażu z fragmentów kompozycji Fryderyka Chopina.


HARMONIA MUNDI, CZYLI DŹWIĘKI KOSMOSU

Podczas zajęć postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co „słychać”' w Kosmosie? Co mają wspólnego pulsary i dyskoteka? Co na to francuski kompozytor Gerard Grisey? Omówiony zostanie również problem kosmicznego kontaktu. Czy wysyłanie kosmicznych sms-ów ma sens oraz jak długo należy czekać na ewentualną odpowiedź…


ZAGRAJ MI, PINOKIO – OD KSIĄŻKI DO DŹWIĘKU

Tworzenie muzycznych i graficznych ilustracji do książki Carla Collodiego pt. „Pinokio”.


W POSZUKIWANIU CISZY

Jakie jest najcichsze miejsce na ziemi? Gdzie znajduje się nasza prywatna cisza? Czy cisza jest nam potrzebna? Dlaczego znaczenie ciszy po wybrzmieniu ostatnich dźwięków utworów jest tak ogromne? Cisza w muzyce to nie tylko pauzy. Cisza ma swoje ogromne znaczenie, potrafi wyrażać emocje. Zajęcia dla grup, które potrafią słuchać ciszy.TEMATY WROCŁAWSKIE


ARTYSTYCZNY WROCŁAW

Temat inspirowany Zoovenirami wrocławskiej artystki Anny Gawlikowskiej. To nowatorskie i dowcipne spojrzenie na architekturę miasta pozwala dzieciom stworzyć wizerunki własnych budowli - wykonanie prac plastycznych w programach graficznych. Konstruowanie „pamiątki z Wrocławia” z ażurowych klocków K’nex. Budowanie z wyobraźni, tworzenie budowli wg własnego pomysłu.


MOSTY I KŁADKI WROCŁAWIA

Dlaczego o Wrocławiu mówi się „Wenecja północy”? Na ilu wyspach usytuowane jest nasze miasto? Poszukamy informacji w Internecie i w publikacji M. Łagiewskiego „Mosty Wrocławia”. Zdefiniujemy pojęcia: most i kładka. Zbudujemy z ażurowych klocków K'nex mostki i kładki nad różnymi przeszkodami, a w programach logicznych na wybranych stronach WWW przetestujemy „bezpieczeństwo konstrukcji”.


WROCŁAW W CHMURACH

Zajęcia poświęcone najwyższym budynkom Wrocławia. Zastanowimy się, jak to jest mieszkać w chmurach, mając u stóp panoramę miasta. Z klocków dzieci zbudują wieżowce na miarę Sky Tower, a w programie graficznym stworzą wizerunki własnych, najwyższych budowli. W imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia zachęcimy do zdobycia KORONY WROCŁAWIA.


WROCŁAWSKIE ZABYTKI TECHNIKI (KLASY III-VI SP)

W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć ciekawe obiekty z terenu całego Wrocławia, które są zabytkami, a których my tak nie postrzegamy. Pokażemy obiekty mające wkład w rozwój miasta i w jego stałe unowocześnianie. Po prezentacji uczniowie będą mogli zbudować modele z klocków wg własnych pomysłów.


ARCHITEKTURA I SZTUKA


ARCHITEKTONICZNE SAFARI

Która budowla zagrała w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata”? W jakim celu zbudowano Wielki Mur Chiński? Pytania, zagadki i poszukiwanie odpowiedzi – to główny cel zajęć. Praca z wykorzystaniem dostępu do Internetu oraz programów Corel Painter Classic. Zabawy architektoniczne z wykorzystaniem ażurowych klocków K'nex.


„D.O.M.E.K. Doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji” – zajęcia konstruktorskie

Temat inspirowany książką D.O.M.E.K. Zajęcia konstruktorskie, podczas których uczestnicy, w oparciu o własne pomysły, zbudują najbardziej śmiałe projekty domków. Propozycja dla klas drugich, które nabyły umiejętności konstruktorskie w czasie wcześniejszych zajęć.


EKO-SZTUKA I DYNAMICZNA ARCHITEKTURA

Propozycja zajęć, w których poruszamy zagadnienia nowoczesnej architektury. Jak „postawić” ekologiczny dom, który obraca się wokół osi? Zapraszamy do zabaw konstruktorskich i tworzenia ażurowych domów, którym dzięki bateriom słonecznym można nadać nazwę „dynamiczna architektura”.


ZA CHIŃSKIM MUREM – zajęcia konstruktorskie

Sztuka i kultura Chin w prezentacji przedstawiającej bogactwo cesarstwa chińskiego.


NATURA I SZTUKA


GDZIE ROŚNIE CZEKOLADA?

Kto był twórcą pierwszej tabliczki czekolady? Jak wygląda proces „od ziarenka kakaowca do filiżanki z czekoladą”? Rzeźba z czekolady – czyli, co można, i w jaki sposób należy myśleć o sztuce traktowania czekolady jako materiału smacznego i artystycznego. Dlaczego czekolada poprawia nastrój i czy to prawda? Polecamy książkę A. MacDonald pt. Czadowa czekolada. Z klocków K'nex budowanie mieszadła do czekolady zasilanego baterią słoneczną.SZTUKA I SZTUKA ANIMACJI


ANIMOWANE OPOWIEŚCI

To spotkanie z filmem i z literaturą – („Sztuka animacji: od ołówka do piksela: historia filmu animowanego”). Z wykorzystaniem zasobów MultiCentrum i dostępu do Internetu proponujemy zabawy związane z historią ruchomego obrazu. Uczestnicy dowiedzą się, w której wytwórni powstał najsłynniejszy polski film animowany „Miś Uszatek”. Polecamy stronę WWW Galerii Entropia, która zamieszcza filmy wykonane w Dziecięcej Wytwórni Filmowej we Wrocławiu.

 

HISTORIA W KLASERZE ZAMKNIĘTA – ZNACZKI POCZTOWE

Kto wymyślił pierwszy znaczek pocztowy? Jak zmieniały się znaczki na przestrzeni dziejów? Czy skrzynki na listy zawsze wyglądały tak jak dziś? Projektowanie znaczka pocztowego w programie graficznym, z klocków K’nex budowanie m.in. skrzynek na listy.


WYOBRAŹNIA W DŻINSACH (KLASY III-IV SP)

Z publikacji „M.O.D.A. Metki Obcasy Dżinsy Adidasy” Katarzyny Świeżak i Katarzyny Boguckiej możemy się dowiedzieć, jak w różny sposób definiowane jest słowo „moda” i jaką rolę pełni projektant. Zapraszamy do naszej zabawy w projektowanie dżinsów dla ulubionego bohatera literackiego! I rozmowy o audiobookach.

 

ZAJĘCIA KONSTRUKTORSKIE

(tworzenie konstrukcji ażurowych z klocków Kne'x z instrukcji lub wyobraźni)


KOŁO – wynalazek, który zmienił świat

Wynalezienie koła było przełomem w dziejach ludzkości, z którego efektów czerpiemy korzyści po dziś dzień. Porozmawiamy o tym, kto pierwszy użył koła i do jakich celów. Tworzenie konstrukcji przestrzennych w oparciu o tzw. „motyw koła” z użyciem klocków Kne'x.


LEONARDO DA VINCI – genialny inżynier

Realizacja tematu opiera się na budowaniu konstrukcji inspirowanych wynalazkami Leonarda. Od wynalazku – poprzez konstrukcję – do formy artystycznej. Zapraszamy. Pierwszego robota – zabawkę stworzył właśnie Leonardo. Spotkanie zakończymy pytaniem – jakie cechy powinien człowiek w sobie pielęgnować, by wielkim być… Prezentacja książki „Myśleć jak Leonardo”.


Łódki, stateczki, statki. Od dłubanki do pływających hoteli

W trakcie zajęć przedstawimy krótką historię statków, opowiemy o łodziach papirusowych i trzcinowych, łodziach Wikingów, statkach wielkich podróżników, najsłynniejszych transatlantykach oraz o następcach Titanica. Uczestnicy z klocków K’NEX mogą zbudować modele pojazdów tj. statki, łodzie, katamarany.


MAGICZNA KARUZELA czy DIABELSKI MŁYN

Uczestnicy poznają historię karuzeli, wykonają modele zasilane baterią słoneczną lub sterowane w programie LogiKit, a także zaprojektują siedzisko do karuzeli w programach graficznych. Dzieciom pozostawimy decyzję czy to będzie karuzela z konikami, parasolkami czy… wyobraźnia nie zna granic, są granice bezpieczeństwa, o których także wspominamy.


SEKRETY WIATRU

Zajęcia konstruktorskie, podczas których uczestnicy dowiedzą się, do czego można wykorzystać wiatr i zbudują kolorowe modele wiatraczków. W czasie zajęć dzieci uczą się „czytać” instrukcję ze zrozumieniem.


WROCŁAWSKIE ZABYTKI TECHNIKI

W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć ciekawe obiekty z terenu całego Wrocławia, które są zabytkami, a których my tak nie postrzegamy. Pokażemy obiekty mające wkład w rozwój miasta i w jego stałe unowocześnianie. Po prezentacji uczniowie będą mogli zbudować modele z klocków wg własnych pomysłów.


WSIĄŚĆ DO POCIĄGU… NIE BYLE JAKIEGO!

Zajęcia konstruktorskie, podczas których uczestnicy poznają historię kolei żelaznej i zbudują własne modele pociągów w oparciu o własne pomysły.

Początek strony