Centrum Innowacji PRZEJŚCIE

Filia nr 13 MBP we Wrocławiu
ul. Świdnicka 19
50-066 Wrocław


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 71 798 64 99

ZAPRASZAMY

 

poniedziałek 10–19
wtorek 10–19
środa 12–16
czwartek 10–19
piątek 10–19
sobota 12–18

Miejska Biblioteka Publiczna od lat stara się wyznaczać nowe standardy rozwoju bibliotek jako miejsc spotkań nie tylko z książką, lecz również z kulturą multimedialną i nowymi technologiami. Centrum Innowacji PRZEJŚCIE stanowi odpowiedź na wyzwania, które przynosi XXI wiek, w którym dominuje szybki Internet, smartfony, media społecznościowe, gry wideo. Dlatego zagoszczą w nim nowe technologie takie jak VR, druk 3D, gaming, game development oraz gamifikacja i programowanie.

Poprzez realizację warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanych edukatorów, przeznaczonych dla różnych środowisk i grup wiekowych będziemy uczestniczyć w rozwijaniu kompetencji cyfrowych i przeciwdziałać e-wykluczeniu, pośredniczyć w nabywaniu praktycznych umiejętności korzystania z nowych technologii w sposób kreatywny i przede wszystkim świadomy.

W zbiorach biblioteki czytelnicy znajdą: literaturę z zakresu informatyki, robotyki, IT a także powieści graficzne, komiksy i gry planszowe. Będą mogli również skorzystać z elektronicznej bazy książek - Ibuków, e-prasy.

Chcemy, aby to miejsce prezentowało szerokiemu gronu odbiorców nie tylko nowe technologie, ale również innowacyjne działania w różnych obszarach: szeroko rozumianej kulturze, sztuce,
literaturze. Aby stało się przestrzenią do twórczych poszukiwań, wymiany poglądów i wiedzy, prezentacji pasji. Aby CI PRZEJŚCIE stało się… miejscem spotkań.

Jesteśmy otwarci na Wasze pomysły i inicjatywy. Razem możemy stworzyć ciekawą przestrzeń w sercu Wrocławia!

 

Zadania

 • Centrum szkoleniowe dla bibliotekarzy, edukatorów z instytucji kultury i szkół Wrocławia i Dolnego Śląska w zakresie innowacyjnych form edukacji wykorzystujących nowe technologie.
 • Praca nad digital literacy – pracownia edukacji czytelniczej i medialnej dla młodych ludzi oraz seniorów: oferta e-prasy, gier planszowych, komiksów oraz przestrzeń dla swobodnego korzystania z Internetu oraz nowych technologii; nauka korzystania z czytników E-Ink, smartfonów, tabletów oraz nowoczesnego oprogramowania.
 • Walka z e-wykluczeniem, wyrównywanie szans młodzieży, osób starszych oraz obcokrajowców poprzez zajęcia grupowe oraz tutoring 1x1 prowadzony przez wolontariuszy.
 • Gaming i game development oraz gamifikacja – projektowanie gier, fabuł, tworzenie postaci, animacja, grafika, wspólne rozgrywki, projektowanie gier planszowych, gamifikowanie literatury pięknej na smartfonach jako nowoczesny sposób zachęcania do czytelnictwa.
 • Rozwój branż kreatywnych – prototypowanie postaci z książek przy użyciu druku 3D, AR/VR, design, kodowanie.

 

Odbiorcy

Oferta Centrum stworzona została w myśl zasady all ages - all levels. Dedykowana jest dla:

 • Bibliotekarzy bibliotek publicznych oraz szkolnych.
 • Edukatorów z wrocławskich i dolnośląskich instytucji kultury.
 • Nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
 • Seniorów,
 • Dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ze szczególnym uwzględnieniem grup wykluczonych.
 • Mieszkańców Wrocławia.

 

Ekologia i nowoczesność

Centrum Innowacji położone jest w przebudowanym Przejściu Świdnickim i stanowi pierwszą przestrzeń kultury i edukacji zlokalizowaną na bardzo ruchliwym trakcie komunikacyjnym będącą jednocześnie oazą zieleni i ekologii w centrum miasta, które walczy ze smogiem. Design wnętrza opiera się na sześciokątach, jednych z najdoskonalszych kształtów w przyrodzie, takich jak plastry miodu czy płatki śniegu. Sześciokąty tworzą półki, siedziska i ścianki. W tym samym kształcie zaplanowane zostały stoły, które dają szerokie możliwości kombinacji w aranżacji przestrzeni. Kolorystycznym akcentem jest zielony chrobotek reniferowy, który doskonale prezentuje się w sąsiedztwie surowego drewna, uspokaja oraz pobudza kreatywność tworząc idealne miejsce do pracy i relaksu. Posiada także pozytywny efekt akustyczny wyciszający pomieszczenie. Ten zielony akcent zapewni odprężenie i ukojenie w natłoku zadań i pracy.

Całość wnętrza (ponad 300 m2 powierzchni użytkowej) podzielona jest na pięć głównych stref:

 1. Strefa informacyjna – miejsce zarządzania Centrum.
 2. Strefa gier i zabaw – organizowanie turniejów gier planszowych oraz gier interaktywnych, prezentacja nowinek technologicznych.
 3. Strefa konferencyjna – wielofunkcyjne miejsce spotkań, wystaw, prezentacji, organizacji warsztatów w większym gronie.
 4. Strefa warsztatów – dedykowana edukacji małych grup: kursy, szkolenia komputerowe w mniejszym gronie.
 5. Strefa relaksu – e-czytelnia, gdzie można się zrelaksować, skorzystać z tabletów, e-czytników.

 

Newsletter MBP

captcha 
Regulamin
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.

Początek strony