1. Zapisy
    Korzystanie ze zbiorów MBP jest bardzo proste. Żeby się zapisać należy przyjść do biblioteki z ważnym dowodem osobistym i wyrobić kartę czytelnika (obowiązuje również karta z innej filii MBP). Zapisanie się do biblioteki jest bezpłatne i potrwa około 5 minut.
    W przypadku zagubienia karty zgłoś to w najbliższej bibliotece. Wydanie duplikatu karty kosztuje 10zł.
  2. Udostępnianie zbiorów
    Jednorazowo możesz wypożyczyć:
    •    5 książek (audiobooków, komiksów) – na okres nie dłuższy niż 30 dni
    •    5 mediów (filmy dvd, muzyka, 1 grę planszową) – na okres nie dłuższy niż 5 dni
  3. Za przetrzymanie zbiorów naliczane są opłaty:
    •    0,20 zł. od jednej książki / za każdy dzień po terminie zwrotu
    •    2 zł od medium / za każdy dzień po terminie zwrotu
  4. Procedura obsługi konta i logowanie
    Na stronie głównej katalogu zbiorów w górnej zakładce wybieramy opcję moje konto. Pojawia się wtedy okno, w którym należy wypełnić dwa pola identyfikator (numer karty)
    i hasło (pierwsze sześć cyfr numeru Pesel). Po zalogowaniu można sprawdzić stan konta, klikając w poszczególne opcje:
    •    wypożyczenia – stan bieżących wypożyczeń (terminów wypożyczeń
    i zwrotów, ostatnio dokonanych przedłużeń)

•    transakcje finansowe – należności za przetrzymanie książek
    •    zamówienia – czy zostało zapisane i na jakim etapie realizacji obecnie się znajduje
    •    lista historii wypożyczeń (ostatnie 30 wypożyczeń)
    •    przedłużanie – istnieje możliwość samodzielnego przedłużania terminu zwrotu książki,
    o ile zbiory nie są przetrzymane, a dana pozycja nie posiada zamówień.
    W zakładce Moje konto wybieramy opcję Wypożyczenia, następnie klikamy w numer pozycji, którą chcemy przedłużyć (1,2, itp), po czym wybieramy opcje Kliknij, aby przedłużyć. Następnie zamykamy sesję.
    •    dokonać zmiany hasła użytkownika. Hasłem może być wyrażenie od 3 do 12 znaków alfanumerycznych. Duże litery i znaki diakrytyczne (polskie litery) są rozróżniane.
    Po zakończeniu sprawdzania swojego konta należy wylogować się
    z niego, klikając przycisk koniec sesji.
  5. Wyszukiwanie w katalogu
    Katalog można przeszukiwać dzięki opcji Wyszukiwanie. Po wpisaniu tytułu, bądź autora
    i potwierdzeniu wyszukiwanej pozycji klawiszem Enter lub Dalej, należy sprawdzić, czy określona pozycja znajduje się w danej bibliotece  i czy znajduje się na półce. W tym celu należy kliknąć Wszystkie egzemplarze.
    •    jeżeli poszukiwana pozycja znajduje się na półce w bibliotece pole Termin zwrotu jest puste i nie można złożyć zamówienia
    •    jeżeli książka jest wypożyczona, w rubryce Termin zwrotu widnieje data jej przewidywanego zwrotu i wówczas można złożyć zamówienie
  6. Zamawianie
    Możesz składać zamówienia przez Internet!
    Zamówienie można złożyć na te pozycje, które są wypożyczone bądź zamówione przez innych czytelników (gdy w rubryce termin zwrotu, widnieje data zwrotu bądź informacja,
    że książka jest zarezerwowana). Składając zamówienie, wybieramy opcję Wszystkie egzemplarze. Jeśli wybranego przez ciebie egzemplarza nie ma na półce, to z prawej strony ramki nad Szczegółami pojawi się opcja Zamówienie. Logujemy się na konto (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej), wprowadzając Identyfikator (numer karty znajdujący się pod kodem kreskowym) i Hasło (6 pierwszych cyfr Peselu). Potwierdzamy wprowadzone dane przyciskiem Dalej. Następnie wciskamy na dole opcję Dalej. System informuje,
    że zamówienie zostało przyjęte, a po chwili można sprawdzić swoje miejsce w kolejce. Jeśli na koncie pojawi się informacja: Zarezerwowane do...(data), książkę należy odebrać do wskazanej daty.
    Zamówione media czekają na odbiór 5 dni.
    Książki natomiast na półce rezerwacji czekają przez 7 dni.

7. Przedłużanie terminów
    Termin zwrotu wypożyczenia można przedłużać online. Całkowitym okresem wypożyczenia dla poszczególnych mediów jest:
    •    dla książek – maksymalnie 60 dni (pierwszy okres wypożyczenia –
    30 dni i wszystkie przedłużenia – maksymalnie do 30 dni od oryginalnej daty zwrotu)

•    dla mediów maksymalnie 10 dni (pierwszy okres wypożyczenia – 5 dni
    i wszystkie przedłużenia – maksymalnie do 5 dni od oryginalnej daty zwrotu)

Możesz przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych egzemplarzy:
    •    telefonicznie
    •    mailowo
    •    przez naszą stronę WWW, logując się na konto czytelnika w katalogu
    •    bezpośrednio w bibliotece po okazaniu karty czytelnika