Chiny to kraj o niezwykle bogatej kulturze i długiej historii, jedna z najstarszych cywilizacji na świecie, a współcześnie – ważny gracz polityczny i gospodarczy. Jeśli Chiny kojarzą Wam się tylko z Wielkim Murem, zupą z psa i tandetnymi podróbkami, koniecznie sięgnijcie po książki, które dziś polecamy. Wybraliśmy dla Was najciekawsze reportaże i książki podróżnicze, z których dowiecie się, jak żyją współcześni Chińczycy i jak wygląda ich ogromny i różnorodny kraj.

warto przeczytać 7 najlepszych książek o współczesnych chinach

Marcin Jacoby „Chiny bez makijażu”

Doskonały przewodnik po chińskiej kulturze i współczesności. Autor, sinolog, bardzo przystępnie i w sposób usystematyzowany przekazuje informacje o Chinach takich, jakimi są naprawdę, rozprawiając się ze stereotypami i uprzedzeniami. Książka podzielona jest na pięć części poświęconych kolejno tożsamości, ludziom, polityce, gospodarce oraz Chinom w oczach Polaka. Czytelnicy znajdą w niej odpowiedzi na pytania: czy Chiny to archaiczna dyktatura czy może nowa potęga ekonomiczna, czy są wielką cywilizacją, która zawsze wyprzedzała Europę, czy raczej krajem tanich podróbek produkowanych rękami robotników pracujących w podłych warunkach? Jak żyją zwykli Chińczycy, jak myślą, jaki mają stosunek do władzy, jakie wydarzenia i problemy zaprzątają ich uwagę? Marcinowi Jacoby'emu udało się spójnie przedstawić kraj charakteryzujący się ogromną złożonością i różnorodnością, kontrastami i szybkim tempem przemian w każdej sferze życia. Uniknął także nadmiernego idealizowania i upiększania, rzeczowo przedstawiając zarówno jasne, jak i ciemne strony chińskiej rzeczywistości. Informacje o Chinach współczesnych osadził w kontekście historycznym, co ułatwia zrozumienie tego wyjątkowego państwa.
Książka stanowi doskonałą lekturę dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z Chinami – jest bogata merytorycznie, a przy tym bardzo przystępna i można ją czytać nie mając żadnej wcześniejszej wiedzy o kulturze i historii Chin.

Marcin Jacoby, Chiny bez makijażu. Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 4, 5, 6, 8, 10, 22, 23, 26, 27, 29, 32, 44, 57, 58.
Książka dostępna także jako e-book w serwisie Legimi.


Peter Hessler „Przez drogi i bezdroża”

Autor książki, dziennikarz, mieszkał w Chinach od 2001 do 2007 roku. Zdał egzamin na chińskie prawo jazdy i wyruszył w drogę – odwiedzał wsie i miasta, obszary rolnicze i specjalne strefy ekonomiczne, na własne oczy obserwując zachodzące zmiany. Jego podróż przypadła na okres wielkiego boomu motoryzacyjnego w Chinach i rządowego programu budowy dróg, który przyczynił się do szybkiego rozwoju przemysłu. Peter Hessler zaprzyjaźnia się z Chińczykami i opisuje ich losy – niewykształconego, ale zaradnego i inteligentnego rolnika, który rozkręca biznes turystyczny; jego żony, która – oszołomiona tempem i skalą zmian w swoim życiu – szuka wytchnienia w odradzającej się religijności; ich syna, który zapada na tajemniczą chorobę i z małej wioski trafia do szpitala w obcym i wielkim Pekinie; dwóch przedsiębiorców, którzy uruchamiają fabrykę kółek do biustonoszy; majstra, który jest funkcjonalnym analfabetą, ale świetnie zna się na maszynach; nastoletnich dziewczyn pracujących przy produkcji. Ich historie czyta się jak najlepszą powieść, chłonąc przy okazji chińskie realia. Z książki wyłania się intrygujący i optymistyczny obraz kraju zamieszkanego przez ludzi, którzy mają ogromną energię i determinację, by pracować i zmieniać swoje życie na lepsze.

Peter Hessler, Przez drogi i bezdroża : podróż po nowych Chinach. Wołowiec : Czarne, 2013 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 11, 18, 23, 26, 27, 29, 32, 45, 54, 57, 58.
Książka dostępna także jako e-book w serwisie Legimi.


David Eimer „Z dala od cesarza”

Chiny, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie są państwem jednolitym etnicznie. Oprócz dominującej grupy Chińczyków Han kraj zamieszkuje ponad pięćdziesiąt mniejszości. To właśnie im, ich tradycjom i codziennemu życiu poświęcona jest książka Davida Eimera. Autor przez siedem lat podróżował po chińskiej prowincji i regionach przygranicznych, przemierzał pustynie, dżungle i góry. Na swojej drodze spotkał Ujgurów, Dajów i wiele innych ludów, o których większość Europejczyków nigdy nie słyszała. Interesująco opisał ich zwyczaje, historię i to, jak odnoszą się do nich chińskie władze.
Książka jest napisana lekkim i przystępnym językiem. Bogactwo zawartych w niej faktów sprawia, że jest pouczającą lekturą – idealną dla ludzi ciekawych świata.

David Eimer, Z dala od cesarza : podróże po obrzeżach Chin. Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2015 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 23, 57.


Liao Yiwu „Prowadzący umarłych”

Książka jest zbiorem wywiadów z przedstawicielami najniższych warstw chińskiego społeczeństwa. Są to ludzie z różnych przyczyn żyjący na marginesie, którzy nie pasują do obrazu chińskiego sukcesu i zwykle nie są dopuszczani do głosu. Historie handlarza ludźmi, kierownika szaletu, mistrza feng shui, zawodowego żałobnika, lunatyka, trędowatego, ulicznego śpiewaka są jednocześnie niesamowite, zabawne i straszne. W ich indywidualnych losach odbija się chińskie doświadczenie historyczne, dziedzictwo dawnej i bogatej kultury, trauma maoistowskiego terroru i szok gwałtownych przemian gospodarczych. Wiele z ich wspomnień jest bardzo bolesnych i wstrząsających, co sprawia, że książka jest lekturą wyjątkowo poruszającą i dla wrażliwych czytelników może okazać się zbyt ciężka.

Liao Yiwu, Prowadzący umarłych : opowieści prawdziwe, Chiny z perspektywy nizin społecznych. Wołowiec : Czarne, 2011 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 11, 16, 17, 22, 23, 26, 29, 46, 54, 57, 58.
Książka dostępna także jako e-book w serwisie Legimi.


Colin Thubron „Za murem”

„Za murem” to wielokrotnie nagradzana książka autorstwa jednego z najwybitniejszych pisarzy-podróżników. Powstała w latach 80. XX wieku i choć nie opisuje Chin współczesnych, tylko te sprzed ponad trzydziestu lat, warto po nią sięgnąć. Doskonale uchwycono w niej mentalność Chińczyków, ich stosunek do historii i nadzieje na przyszłość. Autor opisuje kraj przytłoczony katastrofą, jaką były rządy Mao Zedonga, pomału podnoszący się po tragedii i otrząsający z marazmu. Ludzie, którzy przeżyli rewolucję kulturalną i klęskę głodu, zaczynają wszystko od nowa, tworzą zalążki normalnego społeczeństwa i nowoczesnej gospodarki. Książka porusza trudne i bolesne tematy, opisywana w niej chińska rzeczywistość społeczno-polityczna jest brutalna, okrutna i sprawa dość pesymistyczne wrażenie. Autor ma doskonały zmysł obserwacji – losy ludzi i miejsc opisuje z wyczuciem, szacunkiem i delikatnością. Posługuje się pięknym językiem, dzięki czemu „Za murem” ma nie tylko wartość poznawczą, ale też literacką.

Colin Thubron, Za murem : podróż po Chinach. Wołowiec : Czarne, 2015 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 8, 10, 23, 29, 37, 40, 55, 57, 58.
Książka dostępna także jako e-book w serwisie Legimi.


Tiziano Terzani „Zakazane wrota”

Tiziano Terzani w 1980 roku zamieszkał w Pekinie i przez cztery lata starał się żyć jak przeciętny Chińczyk. Udało mu się odwiedzić miejsca ukrywane przed turystami i porozmawiać z ludźmi, z którymi jako zagraniczny dziennikarz nie powinien się kontaktować. Dzięki temu zobaczył Chiny zupełnie inne, niż propagandowy obraz upowszeniany na Zachodzie. Poznał kraj, w którym bezcenne dziedzictwo starożytnej kultury sąsiaduje z niewyobrażalną biedą, obciążony skutkami komunistycznej dyktatury, gwałtownie się rozwijający i płacący za ten rozwój cenę w postaci pogłębiających się różnic społecznych. Terzani pisze sporo o polityce, absurdach komunistyczno-kapitalistycznej hybrydy, krytykuje rządy Denga Xiaopinga i porusza kontrowersyjne kwestie, takie jak kontrola urodzin, kolonizacja Tybetu czy niszczenie przez władzę zabytków (m.in. słynnego klasztoru Shaolin). Jego zainteresowanie drażliwymi tematami sprawiło, że w końcu został poddany reedukacji i wydalony z Chin.

Tiziano Terzani, Zakazane wrota. Warszawa : W.A.B., 2012 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 5, 10, 11, 12, 16, 18, 23, 26, 27, 29, 32, 57, 63.
Książka dostępna jako audiobook w filiach MBP nr 1, 29, 58.
Książka dostępna także jako e-book w serwisie Legimi.


John Pomfret „Lekcje chińskiego”

John Pomfret w latach 80. studiował w Nankinie. Zaprzyjaźnił się wówczas z kilkoma Chińczykami, których losy opisuje w swojej książce. Należą oni do pierwszego pokolenia, które wkroczyło w dorosłość po rewolucji kulturalnej i mogło wziąć los w swoje ręce. Dziś niektórzy z nich są biznesmenami, inni członkami partii komunistycznej, jeszcze inni dysydentami na emigracji. W ich życiorysach odbija się najnowsza historia Chin, burzliwych przemian ekonomicznych, politycznych, obyczajowych i mentalnych, jakie dokonały się tam w ostatnich dwudziestu latach XX wieku. Pomfret opisuje chińską rzeczywistość od lat 80. do roku 2004, od wstrząsających wspomnień z czasów dyktatury Mao Zedonga i rewolucji kulturalnej aż do rozkwitu nowej, komunistyczno-kapitalistycznej gospodarki. Książka interesująco i barwnie przedstawia najnowszą historię kraju z perspektywy zwykłych Chińczyków.

John Pomfret, Lekcje chińskiego : dzieci rewolucji kulturalnej i dzisiejsze Chiny. Warszawa : ushuaia.pl, 2010 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 22, 29, 45, 57.

facebook youtube

Newsletter MBP

captcha 
Regulamin
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.

Numery kont bankowych MBP

Rachunek ogólny (np. wpłaty wadium przetargowego, zabezpieczenia do umów):
70 1020 5226 0000 6102 0416 0651


Rachunek do wpłat kar bibliotecznych

Sprawy przekazane firmie windykacyjnej ALEKTUM:
25 1020 5226 0000 6102 0416 0685

Pozostałe kary:
20 1020 5226 0000 6302 0416 0677

Sprawy przekazane na drogę sądową:

27 1020 5226 0000 6702 0416 0743


Rachunek do wpłat na fundusz czytelniczy biblioteki:
20 1020 5226 0000 6002 0416 0727


Rachunek do wpłat za udział w zajęciach w CBK FAMA ul. Krzywoustego 286:
28 1020 5226 0000 6202 0416 0776


Rachunek do wpłat za udział w zajęciach w Centrum Innowacji ul. Świdnicka 19:
68 1020 5226 0000 6002 0479 6183


Rachunek do wpłat za udział w zajęciach MultiCentrum ul. Powstańców Śląskich 210 we Wrocławiu:
60 1020 5226 0000 6902 0630 7922

Regulamin MBP we Wrocławiu

    


 

podaruj bibliotece2
Podaruj bibliotece: CZAS, PIENIĄDZE, POMYSŁY. Więcej informacji na stronie Zostań przyjacielem biblioteki – podaruj... Dziękujemy!
Początek strony