Od 2009 r. przy Filii nr 23 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu działa „Teatr Wśród Książek”. Teatr stworzył wrocławski aktor Tomasz Kwietko-Bębnowski.

Tomasz od 11 lat współpracuje z biblioteką. Prowadził warsztaty teatralno-poetckie dla młodzieży, których owocem były przedstawienia „Rzeczpospolita Żabska” oraz „Echa ulic niemilknących poetów”. Były to edukacyjne lekcje języka polskiego i pięknej recytacji. Aktor jest także jurorem konkursu recytatorskiego współorganizowanego z Towarzystwem Miłośników Wrocławia pt. „Wrocławska Młodzież Recytuje Wrocławskich Poetów”.

„Teatr Wśród Książek” integruje pokolenia, młodzież, seniorów, uczniów, nauczycieli, babcie i wnuki, osoby głuchonieme i niewidome. Wszystkie programy są autorskimi pomysłami aktora, który gra, współpracuje i tworzy razem ze „swoimi” widzami. Powstały m.in. następujące spotkania-programy:

  • „Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi” – w oparciu o utwory Juliusza Słowackiego (2009),
  • „Fryderyk Chopin – koncert czytany” (2010),
  • „Czas” – według wierszy Kazimierza Burnata (2010),
  • „Różewicz” – na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza (2011),
  • „Świecą gwiazdy świecą, śnieg prószy. Idzie...” (2011) – w oparciu o teksty współczesnej i staropolskiej literatury z tradycji Bożego Narodzenia,
  • „Byłem tam krótko” – na podstawie poezji R. Turkiewicza (2012).

„Teatr Wśród Książek” przygotował okolicznościowe programy na festyny osiedlowe, m.in. „Z książką zatrzymasz lato” – do poezji Gałczyńskiego, a w 2012 r. „Dlaczego Korczak- Goldszmit” – na motywach książki Joanny Olczak-Ronikier pt. „Korczak. Próba biografii”.

Teatr ma swoją widownię, która chętnie spotyka się i przychodzi do biblioteki. Osoby starsze dziękują za przypomnienie twórczości Norwida, Broniewskiego i innych znanych poetów, dziś nieco zapomnianych. Teatr prezentował przedstawienia dla wrocławskiej społeczności, dla Ośrodka Leczenia Pamięci w Ścinawie na Międzynarodowej Konferencji dla Seniorów, w Dusznikach Zdroju, w Trzebnickim Ośrodku Kultury.

Młodzież pisze o TWK do gazetek szkolnych. Teatr uruchamia wyobraźnię. Uświadamia nam, że w każdym drzemią tajemnicze pokłady piękna i dobra. Uczy pięknej polszczyzny. Starsi ludzie i ci mniej sprawni są szczęśliwi, że odważyli się pokazać siebie innym. Dla Krystyny spotkania w teatrze są jak lekarstwo w zmaganiach z ciężką chorobą. Dla Ani czas spędzony w teatrze jest wytchnieniem od codziennych trosk. Słowa w teatrze rozbudzają porozumienie dialogowe mające wielostronny charakter. Przemieniane w działania jak w wierszu Różewicza pt. „Pragnienie”: „(...) Chciałbym nie mówić, lecz czynić słowami, aby słów moich dotknęli rękami ludzie”.

Czy nasz przyjaciel Tomasz jest, jak stary doktor, receptą na XXI w.? Jak Wacław Nałkowski dla Janusza Korczaka. Prof. Bronisław Pasierb pisał o nim: „Nałkowski pytał o życie i pragnienia narody, które te ziemie zamieszkują. W tych życzeniach przyszłości, najważniejsze będą nie fakty dokonane w przeszłości, ale humanistyczna wysokość polskich ideałów przyszłości”.

Urszula Bielecka

Zapraszamy do obejrzenia pięknego reportażu o Teatrze Wśród Książek, dostępnego tutaj.

Początek strony