Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu intensywnie pracuje także w wakacje i zaprasza wszystkie dzieciaki z miasta do wspólnego spędzania czasu w otoczeniu książek, inspirujących spotkań, ciekawych wyzwań oraz poznawania nowych koleżanek i kolegów. Słońce czy deszcz - u nas nie będziecie się nudzić! Mając na uwadze, iż wiele spośród 45 tysiąca wrocławskich dzieci w wieku 6-15 lat pozostaje w mieście podczas wakacji,zapraszamy do bibliotek na kampanię czytelniczą, czyli wielorakie działania i animacje, mające na celu włączenie tej grupy wiekowej w życie kulturalne miasta, wzmocnienie lub nabycie nowych kompetencji społecznych, kulturowych i kreatywnych oraz rozbudzenie pasji czytelniczych. A to wszystko podczas lata w mieście, bezpłatnie i wielowymiarowo mobilnie, czyli o szerokiej dostępności dla każdego uczestnika.

Rusz głową! Pzed Tobą 42 pytania o książkach i bibliotekach. Sprawdź swoją wiedzę, odpowiedz na pytania i wyślij formularz. Możesz także ściągnąć na dysk załącznik, wydrukować test i udzielić pisemnych odpowiedzi! Pokaż go bibliotekarzowi, który sprawdzi jego poprawność!

Dobiega końca astronomiczne lato, a wraz z nim nasza wakacyjna akcja „Ale lato!”. Zapraszamy cię do wypełnienia krótkiej ankiety. Twoja opinia będzie dla nas cenną wskazówką do pracy nad kolejnymi wakacyjnymi projektami. Zaznacz, co myślisz o wakacyjnych działaniach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Możesz też wpisać własne pomysły i oczekiwania co, jak i kiedy chciałbyś robić w bibliotekach MBP.

Prof. Alicja Chybicka, lekarz, od lat zajmuje się ratowaniem życia dzieci chorych na nowotwory.

Magdalena Zarębska, autorka książek dla dzieci i młodzieży i dorosłych.

 Prowadzisz szkolną gazetkę? Reprezentujesz bibliotekę i szukasz inspiracji na działania skierowane do dzieci w wieku szkolnym? A może jesteś profesjonalnym dziennikarzem i chiałbyś przeprowadzić wywiad na temat Wybornika literackiego? Zapraszamy do kontaktu, chętnie opowiemy o naszej akcji wakacyjnej i podzielimy się doświadczeniem. W tej sekcji znajdziesz wszystkie materiały drukowane i elektroniczne, które powstały w ramach projektu „Ale lato!” od czerwca do września 2018 roku. 

Od 10 sierpnia 2018 r. zapraszamy do korzystania z nowego narzędzia, jakie oferuje Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. Wybornik literacki ma służyć pomocą w wyborze książek dopasowanych do wieku (6-8 lat, 9-11 lat, 12-15 lat) oraz wybranej przez czytelnika kategorii. 

logo obrazek na stronę Wybornik Literacki

Michał Płaszczyk, aktor i artysta kabaretowy.

Konrad Imiela, aktor, reżyser, twórca piosenek.

Możesz być kimkolwiek zechcesz: wyruszasz w długą podróż, by zdobyć upragniony szczyt. Szczyt swoich marzeń – Nanga Parbat. Zanim przezwyciężysz trudy wspinaczki i wejdziesz na drogę bez powrotu, wsiadasz do pociągu, w którym poznajesz Rachel – dziewczynę z pociągu, która codziennie przemierza tę trasę. Opowiada ci historię o kobiecie, która zaginęła. Rozpoczyna się skomplikowane śledztwo, w którym okazujesz się być wyjątkowo utalentowanym detektywem. Tak, to po ciebie dzwonią, gdy trzeba znaleźć winnych popełnionej zbrodni. To ty jesteś tym detektywem, który za pomocą siły dedukcji jest w stanie rozwiązać każde śledztwo. A czy twoje dziecko wie, że może wszystko?

Zapraszamy do naszych bibliotek plenerowych, które pojawią się w różnych miejscach na terenie Wrocławia, towarzysząc miejskim wydarzeniom specjalnym i festynom. Czekają na was zabawy, warsztaty z książką oraz głośne czytanie. Kiedy i gdzie możesz nas spotkać sprawdzisz w kalendarium wydarzeń na dole strony.

 

Adrian Kąca, aktor Teatru Muzycznego Capitol

Zapraszamy wszystkich małych i większych czytelników do udziału w Wakacyjnym Wyzwaniu Czytelniczym. Odbierz legitymację u bibliotekarza i baw się razem z nami. Aby ułatwić ci wybór lektury, przygotowaliśmy bibliografie podzielone tematycznie i według grup wiekowych (6-8 lat, 9-11 lat, 12-15 lat). Na najbardziej wytrwałych czekają niespodzianki!

 

Znasz książkę, ktorej nie ma w naszej bibliografii Wakacyjnego Wyzwania Czytelniczego? Wypełnij formularz i podziel się ciekawym tytułem z innymi czytającymi dzieciakami!

 

 

12.08.2018 r. (niedziela) • 10:30-15:30
ZOO Wrocław • ul. Z. Wróblewskiego 1-5

www.zoo.wroclaw.pl

05.08.2018 r. (niedziela) • 09:30-16:00
Ogród Botaniczny Unwersytetu Wrocławskiego • ul. Sienkiewicza 23

www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl

26.08.2018 r. (niedziela) • 10:00-13:00
Centrum Historii Zajezdnia • ul. Grabiszyńska 148

http://www.zajezdnia.org/

08.09.2018 • 12:00-15:00
Teatr Muzyczny Capitol • ul. Piłsudskiego 67

www.teatr-capitol.pl

Warsztaty kreatywne prowadzone przez edukatorki Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu: Adrianę Myśliwiec i Marię Marszałek

ALE LATO! Kalendarium wydarzeń

20.06.2018 r., środa, 11:30-14:00
Mobilna gra miejska "Podwodna przygoda w Hydropolis"

W środę, 20 czerwca br., Filia nr 13  Centrum Innowacji Przejście zagości w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis z nową grą mobilną Podwodna przygoda w Hydropolis. Gra jest inspirowana książką Juliusza Verne`a 20 000 mil podwodnej żeglugi. W grze wezmą udział zgłoszeni do udziału w wydarzeniu Smart&Young uczniowie szkół ponadpodstawowych: liceów, techników i szkół zawodowych (publicznych i niepublicznych).

Gra zostanie przeprowadzona jako integralna część wydarzenia Smart&Young, organizowanego przez Urząd Miejski Wrocławia, Biuro Zarządzania Projektami, zespół Smart City z siedzibą we Wrocławiu oraz akcji ALE LATO! Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, dofinansowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

26.07.2018 r., czwartek, 10:00-12:00
Ale lato! Warsztat fotograficzny

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Filia nr 11 - CBK FAMA, ul. Krzywoustego 286 zaprasza dzieci w wieku 9-15 lat na kreatywny warsztat fotograficzny, który odbędzie się 26.07.2018 r. (czwartek) w godz. 10:00-12:00.

Podczas warsztatów fotograficznych uczestnicy przygotują mini scenografie w oparciu o popularne bajki oraz baśnie. Przy wykonywaniu motywów baśniowych zostaną wykorzystane metody arte- i biblioterapeutyczne. Prace posłużą do wykonania serii zdjęć, z których powstaną animacje poklatkowe oraz komiks. Nie nudź się w domu, przyjdź do biblioteki i stwórz własny komiks!

Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

05.08.2018 r., niedziela, 09:30-16:00
Biblioteka plenerowa - Dzień Pszczoły w Ogrodzie Botanicznym

W programie biblioteki plenerowej m.in. quizy o pszczołach, konkurs plastyczny z atrakcyjnymi nagrodami, głośne czytanie książek, bańki mydlane.

Celem imprezy, organizowanej przez Wrocławski Ogród Botaniczny, jest pokazanie, jak wiele zawdzięczamy pszczołom. W naszej szerokości geograficznej aż 85% roślin uprawnych to gatunki owadopylne. Gdyby nie pszczoły, rośliny te przestałyby się rozmnażać. Musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, czereśniami, porzeczkami i dyniami. Tymczasem na ok. 470 gatunków tych owadów w Polsce aż 222 zagrożone są wyginięciem! Wielki Dzień Pszczół ma również uświadomić nam, jak możemy im pomóc. Więcej informacji na stronie www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/pszczoly.html

05.08.2018 r., niedziela, 12:30-17:30
Biblioteka Plenerowa w Parku Szczytnickim

Stoisko biblioteki plenerowej znajdziecie obok zabytkowego Kościółka p.w. św. Jana Nepomucena. W programie m.in. teatrzyk Kamishibai, głośne czytanie książek oraz rysowanie i kolorowanie dla najmłodszych.

12.08.2018 r., niedziela, 10:30-15:30
Biblioteka plenerowa we wrocławskim ZOO

12 sierpnia br. (niedziela) w godz. 10.30-15.30 zapraszamy do Biblioteki Plenerowej we wrocławskim ZOO na działania pod hasłem Wielka siła małych stworzeń, czyli zaprzyjaźnij się z pszczołami, poświęcone roli pszczół w przyrodzie, bioróżnorodności lokalnej i zagadnieniom przyrodniczym obecnym w literaturze dziecięcej. 

W programie:
11.00-12.00 Bajka o pszczołach i matce naturze / wspólne czytanie w plenerze
11.00-14.00 Wielka siła małych stworzeń / krzyżówka edukacyjna z nagrodami przygotowana w oparciu o książkę Pszczoły Piotra Sochy
12.00-13.00 Witamy w świecie pszczół! / interaktywne zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem tabletów
13.00-14.00 Więcej niż miód / kulinarne sekrety miodu
14.00-15.00 Przygarnij pszczółkę / warsztat plastyczny, podczas którego najmłodsi wykonają pszczołę z papieru

Ponadto w godzinach 10.30-15.00:
- czytanie pod chmurką / wspólne spędzanie czasu z książką na trawie i leżaku
- prezentacja literatury i filmów dla dzieci, młodzieży i dorosłych z pszczołą w roli głównej
- prezentacja oferty MBP przeznaczonej dla różnych grup wiekowych

26.08.2018 r., niedziela, 10:00-13:00
Biblioteka Plenerowa w Centrum Historii Zajezdnia

Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 10:00 do 13:00 na placu przed Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184. Na naszym stoisku Biblioteki Plenerowej zapewniamy relaks przy lekturze ciekawych książek dla dzieci i dorosłych oraz inspirowane literaturą warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi, a także głośne czytanie zabawnych wierszyków i prezentację teatrzyku ilustracji Kamishibai.

29.08.2018 r., środa, 16:00-17:00
Fantastyczne zwierzęta - warsztaty plastyczne z wykorzystaniem fotografii

Zapraszamy na warsztaty rodzinne pt. Fantastyczne zwierzęta, prowadzone przez Magdalenę Kozieł-Nowak, ilustratorkę wielu poczytnych książek dla dzieci, m.in. Roku na wsi i Tuwimowa. W czasie warsztatów wykorzystamy fotografie zwierząt, tworząc zaskakujące ZOO. Zapewniamy wszystkie materiały. Wstęp wolny.

08.09.2018 r., sobota, 11:00-15:00
Piknik przed Biblioteką Grafit

Już po raz czwarty Klub Rodzica i Biblioteka Grafit zapraszają do wspólnej, rodzinnej zabawy na świeżym powietrzu!
W programie m.in.:
- Vamos A Cantar! Vamos A Jugar! / tradycyjne meksykańskie zabawy i piosenki dla dzieci. Prowadzenie: Julieta Gonzalez
- Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato / do rodzinnego śpiewania zachęcać będzie Anna Wilczyńska z Narodowego Forum Muzyki
- malujemy, rysujemy, wycinamy, skaczemy i robimy bańki przed Biblioteką Grafit
- Przygody Filipka i jego rodziny / czytanie fragmentów książki i warsztaty plastyczne z ilustratorką Joanną Zagner-Kołat

Zapraszamy - wstęp wolny!

08.09.2018 r., sobota, 12:00-15:00
Biblioteka plenerowa w Teatrze Muzycznym Capitol

Teatr Muzyczny Capitol oraz MBP we Wrocławiu zaprasza do udziału w wydarzeniu czytelniczo-edukacyjnym, realizowanym w ramach projektu Ale lato!, poświęcone roli pszczół w przyrodzie, bioróżnorodności lokalnej i zagadnieniom przyrodniczym obecnym w literaturze dziecięcej.

W programie:

12.00-13.00 Witamy w świecie pszczół! / interaktywne zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem tabletów
13.00-14.00 Więcej niż miód / kulinarne sekrety miodu (warsztat kulinarny)
14.00-15.00 Przygarnij pszczółkę / warsztat plastyczny, podczas którego najmłodsi wykonają pszczołę z papieru
12.00-14.00 Wielka siła małych stworzeń / krzyżówka edukacyjna z nagrodami przygotowana w oparciu o książkę Pszczoły Piotra Sochy

Ponadto w godzinach 12.00-15.00
- czytanie pod chmurką - wspólne spędzanie czasu z książką na leżaku
- prezentacja literatury i filmów dla dzieci, młodzieży i dorosłych z pszczołą w roli głównej
- prezentacja oferty MBP przeznaczonej dla różnych grup wiekowych

11.09.2018 r., wtorek, 17:00-19:00
Zostań Pablo Picasso!

Filia nr 18 MBP we Wrocławiu, ul. Grabiszyńska 236a zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na warsztaty artystyczne. Razem z Moniką  Bień-Königsman autorką książki "Olé!Hiszpania dla dociekliwych" dzieci będą mogły poznać ten kraj bliżej i spróbować swoich sił w kubistycznej szkole malarstwa Pabla Picassa!

12.09.2018 r., środa, 09:00-11:00
Hermes, pies i gwiazda - warsztaty

Hermes, pies i gwiazda to warsztaty prowadzone przez edukatorów Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu na podstawie Zeszytu do poezji, zawierającego zadania prowokujące do użycia wyobraźni. Może służyć jako pomoc edukacyjna dla rodziców, nauczycieli i animatorów. Tegoroczna edycja Zeszytu nawiązuje do mitologii i bajek, które inspirowały Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta. Zadania z zeszytu dotyczą poezji w słowach i obrazach. Wykorzystują ich wieloznaczność i skłonność do układania się w ciągi skojarzeń albo zaskakujące konfiguracje.W tym sensie język przypomina kosmos. Głoski budują słowa, słowa zdania, zdania opowieści.Tak jak atomy, z których zbudowane są komórki, organizmy, planety i galaktyki.Podczas warsztatów, przyjrzymy się bliżej zarówno intrygującym słowom, zaczerpniętym z wierszy Słowackiego i Herberta, jak i zbudowanym z nich metaforom i porównaniom, a także baśniom i mitom, w które się układają.

12.09.2018 r., środa, 09:00-11:00
Przygody Filipka - warsztat plastyczny z Joanną Zagner-Kołat

Wrocławska ilustratorka książek (m.in. czasopism Miś i Świerszczyk oraz wielu książek, m.in. cyklu Akolada, Nasze ptaki, Lilka, ) przybliży nam przygody Filipka i jego rodziny, które następnie będziemy mogli zilustrować różnycmi technikami plastycznymi.

18.09.2018 r., wtorek, 16:00-18:00
Zostań Pablo Picasso!

Filia nr 4 MBP we Wrocławiu, ul. Wieczysta 105 aaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na warsztaty artystyczne w bibliotece. Razem z Moniką  Bień-Königsman autorką książki "Olé!Hiszpania dla dociekliwych" dzieci będą mogły poznać ten kraj bliżej i spróbować swoich sił w kubistycznej szkole malarstwa Pabla Picassa!

Obowiązują zapisy w bibliotece: pod nr tel. 71 364 69 70 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

19.09.2018 r., środa, 16:30-18:30
Hermes, pies i gwiazda - warsztaty

Hermes, pies i gwiazda to warsztaty prowadzone przez edukatorów Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu na podstawie Zeszytu do poezji, zawierającego zadania prowokujące do użycia wyobraźni. Może służyć jako pomoc edukacyjna dla rodziców, nauczycieli i animatorów. Tegoroczna edycja Zeszytu nawiązuje do mitologii i bajek, które inspirowały Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta. Zadania z zeszytu dotyczą poezji w słowach i obrazach. Wykorzystują ich wieloznaczność i skłonność do układania się w ciągi skojarzeń albo zaskakujące konfiguracje.W tym sensie język przypomina kosmos. Głoski budują słowa, słowa zdania, zdania opowieści.Tak jak atomy, z których zbudowane są komórki, organizmy, planety i galaktyki.Podczas warsztatów, przyjrzymy się bliżej zarówno intrygującym słowom, zaczerpniętym z wierszy Słowackiego i Herberta, jak i zbudowanym z nich metaforom i porównaniom, a także baśniom i mitom, w które się układają.

01.10.2018 r., poniedziałek
ALE LATO! - wystawa podsumowująca wakacyjny projekt czytelniczy

Chcesz przypomieć sobie wakacje? Miło wspominasz wspólne chwile, spędzone w bibliotece lub w plenerze? A może jeszcze nie wiesz, co to jest Wybornik literacki lub szukasz ciekawej książki w nietypowej kategorii tematycznej? Wpadnij zatem do Filii nr 18 MBP we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 236 a i oglądnij wystawę, dokumentującą projekt ALE LATO! Mobilna Biblioteka Wakacyjna.

Wstęp wolny, wystawa czynna w godzinach otwarcia biblioteki.

Regulamin MBP we Wrocławiu

    


 

Początek strony