Książki obrazkowe (picture book) to książki dla dzieci i dorosłych, w których tekst i obraz stanowią integralną całość. Ilustracja jest elementem równorzędnym lub nawet samodzielnym, bo tekstu albo jest niewiele albo nie ma go wcale. Książki obrazkowe mogą stać się, szczególnie w przypadku dzieci, elementem wychowania estetycznego, domową galerią sztuki, wystawą obrazów.

W wielu krajach książka obrazkowa od dawna budzi zachwyt i jest powszechnie doceniana,. Wydaje się wiele nowych tytułów przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników. W Polsce ten rodzaj książki nie jest bardzo popularny, ale wraz nową ofertą wydawniczą zdobywa coraz więcej wielbicieli (np. ZORRO\\ /BLOG).
Od trzech lat bibliotekarze z kilkudziesięciu krajów świata opracowują listę, polecanych przez siebie, najlepszych książek obrazkowych. Do projektu The World through Picture Book, administrowanego przez Sekcję Bibliotek Dziecięcych IFLA, dołączyła w tym roku Polska (pełna lista polecanych polskich tytułów) .  Dokonując wyboru, kraje uczestniczące kierują się określonymi kryteriami, takimi jak wysoki standard edytorski, pozytywne przesłanie oraz dostępność rynkowa.
W Polsce niekwestionowaną mistrzynią książki obrazkowej jest Iwona Chmielewska, ale polecamy także książki innych autorów:
Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych, Marianna Oklejak

Książę w cukierni, Marek Bieńczyk, Joanna Concejo
  Miasteczko Mamoko
Daniel Mizieliński, Aleksandra Mizielińska (cykl)

Mam oko na litery Daniel Mizieliński, Aleksandra Mizielińska (cykl)

Lato na ulicy Czereśniowej Rotraut Susanne Berner

 Gdzie jest tort? Thé Tjong-Khing

  Zabawny ptaszek Jennifer Yerkes

Dom Patrick J. Lewis, Roberto Innocenti

Mysi domek Karina Schaapman (cykl)

 Skrytki Mateusz Wysocki Agata Królak

 Hans i Matylda  Yokococo

 Mój dom Delphine Durand

 Fala Suzy Lee
  Pan Pikulik Kevin Waldron

Regulamin MBP we Wrocławiu

    


 

Początek strony