UWAGA!

Wszystkie filie są zamknięte do odwołania. 

Zapraszamy do kontaktu mailowego.

Adres: Godziny otwarcia: 
ul. Tarnogórska 1 pon. 12-18
52-021 Wrocław wt. 10-16
tel. 71 347 12 80 śr. 12-16
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. czw. 12-18
  pt. 12-18
  sob. nieczynne
 
 

Kierownik: Bożena Mateusiak

Biblioteka dla dorosłych i dzieci.

Dojazd: w kierunku Księża Małego tramwajami nr 3 i 5 oraz autobusami nr 100, 134, 900L i 901.

Rok założenia: 1948.

Zbiory: literatura piękna i popularnonaukowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych, lektury dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów, czasopisma.

Katalog: elektroniczny.

 

Usługi:

  • wypożyczanie książek z literatury pięknej i popularnonaukowej, w tym książki mówionej,
  • udostępnianie na miejscu słowników, encyklopedii ogólnych i specjalistycznych oraz podstawowych opracowań wielu dziedzin wiedzy, a także albumów,
  • fachowe doradztwo informacyjne w zakresie doboru i wyszukiwania piśmiennictwa na konkretny temat (także telefoniczne),
  • indywidualna pomoc przy wyborze lektury, możliwość zamawiania wypożyczonych pozycji,
  • profesjonalna pomoc przy korzystaniu z katalogów bibliotecznych,
  • dostarczanie książek, czasopism i kaset osobom chorym i niepełnosprawnym do domu,
  • popularyzacja czytelnictwa – lekcje biblioteczne, konkursy, spotkania, wycieczki, zajęcia dla dzieci, stały kiermasz taniej książki,
  • wystawy prac plastycznych starszych i młodszych czytelników.

 

Emporium książkowe wypełni Ci głowę!


Tajemnice w bibliotece? Rozpalają niejednego. Emporium książkowe nafaszerowało naszą bibliotekę wyobraźnią oraz sekretami. Wystarczyło tylko ich poszukać. A kto szuka…zwykle znajduje :)

Konkurs bibliotekarskiego portalu „Lustro Biblioteki” na podstawie książki „Znajda Jones i książkowe emporium” był inspiracją dla spotkań w Filii nr 46 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Pięć zajęć edukacyjnych w ciągu dwóch pierwszych tygodni maja. Książkowe emporium królowało! Biblioteka gościła dzieci z Przedszkola nr 57, Logicus oraz Szkoły Podstawowej nr 99. Bardzo chcieliśmy wygrać ten konkurs, więc dołożyliśmy wielu starań, aby zaciekawić uczestników warsztatów.

Książka Sylvii Bishop była pretekstem do wprowadzenia dzieci w świat czytelnictwa i bibliofilstwa. Mnóstwo działań, tajemniczych słów, łatwych i trudnych zadań pozwoliło na zatrzymanie czasu i przeniesienie się w inny wymiar. Dzieci poznawały wiedzę o książce w sposób namacalny i zabawny. Fantazyjna księgarnia była okazją do utożsamiania się z bohaterami książki oraz zapoznania się ze starymi sposobami tworzenia książek.

12 sal emporium wciągnęło nas i usadowiło na karuzeli dzieła Montgomerego. Znajda Jones bezpiecznie przeprowadziła nas przez swoją historię, a opowieść o rękopisie pozwoliła poznać tajniki pięknych starych książek. Sala słowników wraz z opisem trudnych słów była otwarta! Gra rozsypywanka, gdzie należało dobrać nazwę sali do opisu, pomagała naszym głowom wyobrazić sobie tę niezwykłą konstrukcję. Pamięć i wyobraźnia dzieci podpowiadały fantastyczne oznaczenia poszczególnych sal. Jeszcze więcej dzieci w grupach przelały na rysunki Emporium. Powstały niezwykłe prace. Magiczne pudło z przeróżnymi książkami dla dzieci pomogło w losowaniu i przypisywaniu wylosowanych książek do sal opisanej księgarni. Dotknąć, poczuć, zrozumieć mogliśmy podczas rozmowy o barwieniu papieru środkami dostępnymi nam na co dzień (udało nam się oszukać uczestników). Piękne litery pomagała tworzyć strona internetowa Polona Typo oraz prawdziwe gęsie pióro, którym za pomocą atramentu pisano swoje imiona. Sprawdzaliśmy wiedzę podczas testu – karty pracy. Pisaliśmy pocztówki do Znajdy. Braliśmy udział w emocjonującej loterii książkowej, w której nagrodami były zakładki. Dodatkowo nasze sekrety postanowiliśmy zapisywać w mini książeczkach robionych podczas warsztatów. Gdzie je schowamy podpowiadała książka „Skrytki” Tadeusza Wysockiego. Na koniec każdy uczestnik wyszedł z grupowym dyplomem książkomaniaka.

Dzieci nie spodziewały się tylu sekretów. Najbardziej dziwiła ich nieumiejętność czytania Znajdy. Plus dla ilustratora książki, ponieważ zgodnie twierdzono, że bohaterka jest ładna. Wszyscy ucieszyli się z pokonania jej słabości, szczerze gratulując.
Czy wiecie, że emporia można utworzyć wszędzie? Zastanawialiście się skąd pochodzą różne rzeczy?... Apteka? Cudowne lecznicze emporium z windą pełną buteleczek. Piekarnia? Bułeczki na karuzeli. Kwiaciarnia? Bukiety wybierane według zapachów zamkniętych w bańkach mydlanych. Zaś perfumeria, to baseny pełne zapachów, w których można pływać. Znajda Jones rozpływałaby się w zachwycie!

 

 

 POTOksiążki

24 maja 2016 r. zalaliśmy Księże książkami. We wtorkowe przedpołudnie POTOksiążki płynął ulicami osiedla. Księżem szły książki. Uzbierała się pokaźna biblioteka.

Na boisku SP 99 spotkały się cztery placówki edukacyjne w silnej reprezentacji: wszystkie grupy Przedszkola Logicus, 5 grup Przedszkola 57, 4 klasy Szkoły Podstawowej 99 i dwie klasy Terapeutycznej Szkoły Podstawowej 119. Po losowaniu kolejności przemarszu czoło pochodu prowadziła grupa Szkoły Terapeutycznej, za nią przedszkola, peleton zamykała SP 99. Dzieci niosły hasła o książkach, loga szkół i przedszkoli. Nad kolorową paradą opiekę sprawowali policjanci z Komendy Rakowiec. Szliśmy ulicami: Głubczycką, Raciborską, Chorzowską i Katowicką. Wielu mieszkańców spotkaliśmy, wielu poszło z nami. Na wyznaczonej mecie (boisku SM Księże Małe) czekało na nas nagłośnienie, gdzie rozpoczęliśmy pokazy. Każda grupa prezentowała związane z książkami stroje, hasła, występy. Wszyscy mogli wystąpić, krzyczeć, śpiewać i bawić się wspólnie. Po prezentacji na dzieci czekały jabłka, nie od Złej Macochy,  ale od Rady Osiedla Księże J Nasza plenerowa impreza zgromadziła około 350 osób. Pozwoliła na lokalną integrację, zespołowe działanie wielu placówek edukacyjnych i zacieśnianie więzi pomiędzy dziećmi.

Dziękujemy wszystkim placówkom edukacyjnym, dyrektorom, nauczycielom, pracownikom oraz koordynatorom. Dziękujemy Policji Wrocław Rakowiec, Radzie Osiedla Księże, Spółdzielni Mieszkaniowej Księże Małe oraz akustykom. A nade wszystko cudownie przebranym dzieciom, których prezentacje przyćmiły nawet łaskawe tego dnia słońce.

Inicjatorkami i organizatorkami POTOksiążki były: Bożena Mateusiak (Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu – Filia nr 46) oraz Renata Michaliszyn (Szkoła Podstawowa nr 99).  Zdjęcia: Maria Gardynik i Bartosz Mazurkiewicz.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia (na dole strony) albo tutaj.Projekt „Skąd się wzięły małpy w internecie?”


Dopłynęliśmy do portu. Zajęcia na podstawie książeczki, która wygląda jak laptop, już za nami. Pomagały nam rutery, małpy, jedynki i zera. „Skąd się wzięły małpy w internecie?” – lektura idealna dla III i IV. Jak się okazało niewiele wiemy o tym, jak działa internet. Temat bliski na co dzień. Jednak pytanie „jak to działa?” stanowi dla nas wiedzę niezdobytą. Tak, podjęliśmy to wyzwanie…

Wici rozesłane. Plakaty zachęcały do poszukania małp, i to w bibliotece. Arkusz papieru posłużył nam za stół, biurko i miejsce pracy. Dzieci zapisywały na nim to, do czego w ich domach służy internet. Zespoły trzyosobowe pracowały: komputer, gniazdko, kabel. Zapamiętaliśmy ten układ doskonale, łącząc je udawanym switchem w sieć. Adresy internetowe nie były już taką zagadką, chociaż domeny – już tak. I wtedy świat nagle stał się mały. Rutery z całego świata stały prawie obok siebie. Wiadomości w pakietach wędrowały coraz szybciej. Znaleźliśmy też tytułowe małpy, tuż za nimi podążał cały zwierzyniec postaci związanych ze znakiem @. Rysunki z elementem @ zachwycają na wystawie. Zadziwiała wiedza o kodzie ASCII. Każdy uczestnik otrzymywał własny arkusz kodu odpowiadającego alfabetowi i oprócz wyznaczonych zadań, pisaliśmy własne imiona. Na koniec pozostawialiśmy swój ślad – tajny kod ASCII – w postaci imion napisanych na pobliskim chodniku, nieopodal biblioteki. Dzieci świetnie się bawiły niepostrzeżenie czerpiąc wiedzę garściami.

Zrealizowałam trzy spotkania z grupą ok. 60 dzieci w wieku 9-11 lat. Za każdym razem było coraz lepiej, ale ciekawie było zawsze. Dziękuję  Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwu Widnokrąg za książkę i niezbędne materiały do pracy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z projektu (na dole strony).

Na początku kwietnia 2015 r. na wrocławskim osiedlu Księże wystartował projekt autorstwa Fundacji Domek Kultury, realizowany w porozumieniu z MBP we Wrocławiu, a finansowany przez Wydział Kultury Miasta Wrocławia. „Książka na Księżu” to projekt, który ma na celu przywrócenie książce właściwego jej miejsca w codziennym życiu człowieka poprzez popularyzację czytania oraz zintegrowanie społeczności lokalnej i zaproszenie jej do wspólnej zabawy. Pretekstem do przeprowadzenia zadania są przenosiny osiedlowej biblioteki (Filia nr 46 przy ul. Chorzowskiej) do nowego lokalu. Adresaci działań to mieszkańcy osiedla Księże, których zapraszamy do współudziału w czytelniczych aktywnościach oraz w symbolicznym przeniesieniu biblioteki do jej nowego miejsca „zamieszkania”.

Zadanie ma integrować wszystkich mieszkańców osiedla, sprzyjać nawiązywaniu kontaktów i zachęcać ludzi do wspólnej zabawy – przypominając im jednocześnie, że książka to najlepszy przyjaciel człowieka – oraz wprowadzić w życie osiedla pewien ruch w zakresie społeczno-kulturalnym, którego brakuje na co dzień.


Spot promocyjny: https://www.youtube.com/watch?v=VTHDmautAOI

Projektowi przez cały czas jego trwania towarzyszy galeria książki, eksponowana w witrynach osiedlowej apteki (format B1, co miesiąc zmiana plakatów). Promujemy dziecięce książki „retro”, które aktualnie wznawiane są w reprintach, dzięki czemu trafiamy do dwóch grup odbiorców: dzieci i ich rodziców, którzy prezentowane przez nas książki pamiętają z dzieciństwa.

W bibliotece (Filia nr 46 przy ul. Chorzowskiej 55) odbywają się spotkania z autorami książek dla dzieci (terminy ustalane są na bieżąco).

O szczegółach projektu, planowanych działaniach i harmonogramie można przeczytać na stronie www.ksiazkanaksiezu.pl, a wszelkie aktualności i codzienne zabawy z książką w roli głównej dzieją się na profilu projektu: www.facebook.com/ksiazkanaksiezu

 


 

W pierwszej edycji „mikroGrantów ESK 2016”, organizowanych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016, wygrał m.in. projekt „Gotowi do STAR-tu” autorstwa Bożeny Mateusiak – kierownika Filii nr 46 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, mieszczącej się przy ul. Chorzowskiej 55. Miejscem realizacji projektu jest wrocławskie osiedle Księże, a jego odbiorcami wszyscy zainteresowani. Skierowany jest do trzech grup: dzieci, ich rodziców i dziadków. Przeprowadzenie projektu zaplanowano na sześć wrześniowych i październikowych sobót 2014 r. 


Idea „mikroGrantów ESK 2016” pozwala m.in. środowiskom wykluczonym z udziału w kulturalnych wydarzeniach Wrocławia na zaistnienie i pokazanie swoich potrzeb oraz potencjału. Projekt „Gotowi do STAR-tu” wypełnia niszę kulturalną peryferyjnego osiedla Księże i daje szansę na zbudowanie pozytywnych relacji oraz więzów społecznych w nowej społeczności. Jest inicjatywą lokalną związaną z programem obchodów roku 2016. Pomysł przyciągnął do siebie grupę osób aktywnych społecznie. Pobudził do współdziałania lokalny wolontariat. W projekt zaangażowały się również instytucje działające na osiedlu.

Tematem przewodnim tej edycji „mikroGrantów ESK 2016” było „Piękno w polu widzenia”. Autor wybrał dla swojego projektu innowacyjny temat – astronomię w szerokim znaczeniu. W ofercie projektu są: kino „pod chmurką”, nocne oglądanie nieba, warsztaty muzyczne, astronomiczne i kulinarne. Zostanie stworzona galeria oraz instalacja przestrzenna. Organizator zaprasza na wycieczkę rowerową, grę terenową i konkurs plastyczny.

Celem projektu „Gotowi do STAR-tu” są działania integrujące i budujące więzi społeczne. Intencją jest integracja międzypokoleniowa środowiska przez popularyzację nauki i estetykę przyrody. Dostęp do kultury i wspólne działanie pozwoli na realizację tych celów.

Więcej informacji na stronie internetowej projektu www.gotowidostartu.pl lub na profilu projektu na Facebooku.

Załączniki:
Pobierz plik (Male wazne ksiazeczki.docx)Małe ważne książeczki15 kB

Początek strony