Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

Aleja Dębowa 16

www.pantomima.wroc.pl

Bilet normalny w cenie 25 zł (zamiast 30 zł)

Bilet ulgowy w cenie 10 zł (zamiast 20 zł)

Bilety rezerwuje się i kupuje w kasach Teatru Polskiego

Wrocławski Teatr Pantomimy powstał w 1956 roku jako Studio Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu. Założycielem i kierownikiem artystycznym był Henryk Tomaszewski. Unikalność Wrocławskiego Teatru Pantomimy to efekt osobliwej wizji reżyserskiej i autorskich programów Tomaszewskiego. Wrocławska Pantomima to jedyny taki teatr na świecie, gdzie ruch nie jest prostym ekwiwalentem słowa, a syntezą doznań i wrażeń. Najwybitniejsze mimodramy (Ziarno i skorupa, 1961; Labirynt, 1963; Suknia, 1966; Ruch, 1966) zachwycały precyzją wykonania, metaforyką i rozbudowaną symboliką ruchu. Inscenizacja w 1970 roku Odejścia Fausta wyznacza ważny okres w życiu Teatru – pantomim spektaklowych; widowisk o bogatej scenografii i oprawie muzycznej, którą tworzyli najwybitniejsi artyści, m.in. Jadwiga Przeradzka, Aleksander Jędrzejewski, Zofia de Ines, Władysław Wigura, Franciszek Starowieyski, Krzysztof Pankiewicz, Andrzej Majewski.

Działające przy teatrze Studio wykształciło wielu znakomitych artystów, którzy obecnie prowadzą swoje teatry, zajmują się pracą pedagogiczną w kraju i poza granicami, m. in.: Elżbieta Jaroszewicz, Ewa Czekalska, Paweł Rouba, Stanisław Brzozowski, Stefan Niedziałkowski, Jerzy Kozłowski, Marek Oleksy, Aleksander Sobiszewski. Liczne występy wrocławskich mimów od Hiszpanii po Japonię, od krajów skandynawskich po Australię, Meksyk i Wenezuelę przyniosły zespołowi wiele nagród,  w tym: złoty medal Swedish Dance Association, Sztokholm (1963) i Złotą Gwiazdę (Etoile pour recherche corporelle) zdobytą na VIII Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Paryżu (1970). W latach 2003-2009 Teatr realizował przedstawienia oparte na autorskich scenariuszach Aleksandra Sobiszewskiego – ówczesnego Dyrektora. Były to wizje przepojone czarnym humorem, absurdem i groteską: Małpy (2003), Science Fiction (2004), Galapagos (2007), Gastronomia (2008). Od 2009 funkcję Dyrektora Naczelnego pełni Zbigniew Szymczyk, Dyrektorem Artystycznym Teatru jest Marek Oleksy. A repertuar Teatru wzbogaciły dwie premiery: tryptyk Osąd w reżyserii Jerzego Kaliny, Leszka Mądzika i Pawła Passiniego i Stazione Termini Marka Oleksego. Wrocławski Teatr Pantomimy nadal silnie oddziałuje na życie kulturalne oraz wyznacza nowe drogi w rozwoju sztuki mimu i teatru ruchu.

Regulamin MBP we Wrocławiu