Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe

ul. Ruska 46a/14

www.gitara.wroclaw.pl

Rabat 10% na zakup biletów na wybrane imprezy

Informacje o aktualnych promocjach będą zamieszczane na stronie Biblioteki oraz rozsyłane newsletterem

Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe (WTG) powstało w marcu 2001 r. z inicjatywy wrocławskich muzyków, a także dzięki przychylności miejskich instytucji Kultury. Misją stowarzyszenia jest szeroko pojęta popularyzacja muzyki gitarowej oraz promowanie utalentowanych gitarzystów związanych przede wszystkim z Wrocławiem oraz obszarem Dolnego Śląska. Misję tą realizuje poprzez organizację muzycznych przedsięwzięć kulturalnych, takich jak: koncerty, wykłady, kursy mistrzowskie oraz festiwale o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe od początku istnienia skupia najwybitniejszych artystów, pedagogów, przedstawicieli środowiska akademickiego oraz miłośników gitary.

Do największych osiągnięć Towarzystwa należy organizacja Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych Wrocławia. Festiwal ten ma 14-letnią tradycję. Jego historię tworzą takie gwiazdy, jak: Paco de Lucia, John McLaughlin, Al di Meola, Martin Taylor, Chick Corea, Kenny Garrett, Christian McBride, Tommy Emmanuel, Jesse Cook, Aniello Desiderio, Costas Cotsiolis, Zoran Dukić, Pavel Steidl, Louis Winsberg, Marcin Dylla, Łukasz Kuropaczewski i wielu innych. Oprócz koncertów w ramach Festiwalu odbywają się liczne kursy mistrzowskie z udziałem światowej sławy gitarzystów, spotkania z artystami oraz wykłady prowadzone przez wykładowców wrocławskiej Akademii Muzycznej. Poza Wrocławskim Festiwalem Gitarowym WTG zorganizowało cykl koncertów „Podróże Po Strunach”, odbywającego od 2001 r. we Wrocławiu. W ramach cyklu zaprezentowano różne gatunki oraz nurty muzyczne, takie jak: muzyka klasyczna, współczesna, flamenco czy jazz. W koncertach wzięło udział wielu uznanych artystów nie tylko z Wrocławia, ale także z innych zakątków świata, a także uzdolnieni studenci i uczniowie wrocławskich szkół i uczelni muzycznych.

W trakcie swojej długoletniej historii WTG wsparło i współorganizowało wiele inicjatyw kulturalnych, związanych przede wszystkim z muzyką gitarową, takich jak: Świdnicki Festiwal Gitarowy (w latach 2003-2007), Świdnicki Konkurs Zespołów Kameralnych (w latach 2004-2007), Letni Kurs Gitary w Krzyżowej (w latach 2000-2011) oraz Wrocław Summer Guitar & Folk Festival (w latach 2007-2008). W 2008 roku Towarzystwo zorganizowało cykl lekcji mistrzowskich z udziałem wybitnego wrocławskiego gitarzysty – Krzysztofa Pełecha w szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe jest jedną z najbardziej cenionych instytucji kulturalnych we Wrocławiu. Organizowane przez nie imprezy wspierane są finansowo przez licznych sponsorów i cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności, zarówno z Polski, jak i pozostałych krajów europejskich.

Regulamin MBP we Wrocławiu