Wszystkie strony książki – dofinansowanie MKiDN – program Partnerstwo dla książki 2018
Cykl warsztatów dla młodych czytelników, skupiony wokół kultury książki, komiksu oraz ilustracji. Poszczególne warsztaty, jak i cały cykl spotkań, otworzą przed odbiorcami świat książki, jakiego do tej pory nie mieli szansy poznać. Ważnym elementem projektu jest współpraca z lokalnymi twórcami i instytucjami (Gosia Kulik i Tomek Żarnecki, Robert Romanowicz, Drukarnia, Galeria „Tymczasem”, Księgarnia Hiszpańska, Tajne Komplety, a także Oficyna Peryferie z Warszawy) oraz zorganizowanie powarsztatowych wystaw otwartych dla publiczności. Urozmaicony charakter warsztatów, poparty doświadczeniem i kreatywnością prowadzących, jest gwarancją zdobycia przez młodzież kompetencji daleko wykraczających poza naukę szkolną.

Na cykl „Wszystkie strony książki” składać się będzie sześć spotkań warsztatowych, zróżnicowanych pod względem przebiegu działań i poruszanych zagadnień, trzy wystawy prac wykonanych podczas warsztatów, a także subiektywny ranking komiksów i książek artystycznych utworzony przez uczestników cyklu.

Harmonogram wydarzeń:

• 5 czerwca (wtorek), 9.00-19.00 – warsztat introligatorski i projektowania książek prowadzony przez Martę Tomiak z Oficyna Peryferie (Filia nr 12 MBP we Wrocławiu)
  • czerwiec-sierpień – wystawa wybranych książek wykonanych podczas warsztatów w przestrzeni biblioteki (Filia nr 12 MBP we Wrocławiu)
  • 15 września (sobota), 12.00-15.00 – warsztat linorytniczy w Drukarni, prowadzony przez Macieja Zarańskiego, połączony z oprowadzaniem kuratorskim po muzeum typografii (ul. Otwarta 12)
  • 6 października (sobota), 12.00-15.00 – warsztat ilustratorsko-komiksowy prowadzony przez wrocławskich artystów: Gosię Kulik i Tomka Żarneckiego
  • wrzesień-październik – wystawa prac wykonanych podczas warsztatów w przestrzeni biblioteki (Filia nr 12 MBP we Wrocławiu)
  • 13 października (sobota), 12.00-15.00 – wizyta w dwóch wrocławskich, niezależnych księgarniach: Tajne Komplety. Prawdziwa księgarnia, a nie sklep z książkami oraz Księgarnia Hiszpańska Wrocław La Librería Española de Wrocław. Oprowadzanie przez gospodarzy, rozmowa o rynku księgarskim, nowościach wydawniczych, popularnych książkach… i trudnym życiu niezależnych księgarni (Przejście Garncarskie 2, Szajnochy 5)
  • 27 października (sobota), 12.00-15.00 – warsztat wokół książki „Książka do zrobienia”*, prowadzony przez bibliotekarkę Joannę Grzelczyk, inicjatorkę cyklu „Wszystkie strony książki” (Filia nr 12 MBP we Wrocławiu)
    * każdy uczestnik otrzyma własny egzemplarz książki
  • 24 listopada (sobota), 12.00-15.00 – wizyta w Galerii Tymczasem – zwiedzanie wystawy połączone z warsztatem plastycznym z ilustratorem Robertem Romanowiczem
  • listopad-grudzień: wystawa prac plastycznych i dokumentacji fotograficznej podsumowująca cykl warsztatów

Udział w cyklu jest bezpłatny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zobacz na Facebooku

Subiektywny ranking komiksów i książęk artystycznych