Zapraszamy do naszych bibliotek obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu, od maja 2019 r. realizujemy projekt DZIEŃ DOBRY WE WROCŁAWIU, którego głównym celem jest tworzenie oferty dla coraz liczniejszej grupy czytelników obcojęzycznych.

We Wrocławiu mieszkają reprezentanci ponad 120 narodowości, przygotowaliśmy już dla nich druki służące do zapisu czytelnika oraz Regulamin MBP w języku angielskim i ukraińskim. Gromadzimy literaturę obcojęzyczną, m.in. w języku angielskim, niemieckim, francuskim, a także  podręczniki do nauki języka polskiego. Prowadzimy konwersacje językowe z native speakerami (program „Language Cafe” w Mediatece), lekcje języka polskiego dla obcokrajowców (uczestniczymy w miejskim programie „Wrocław na językach świata”), zapraszamy dzieci do nauki języka angielskiego na cyklicznych spotkaniach rodzinnych.

W ramach projektu DZIEŃ DOBRY WE WROCŁAWIU chcielibyśmy rozszerzyć ofertę dla obcokrajowców:

• przygotowaliśmy materiały reklamowe MBP w języku angielskim, ukraińskim, rosyjskim i polskim zawierające mapkę z filiami, informacje o zbiorach i ofercie kulturalnej

• zorganizowaliśmy zbiórkę książek ukraińskich
  • utworzyliśmy w Filii nr 12 przy ul. Piłsudskiego 105 (Dworzec Główny PKP) kolekcję książek w języku ukraińskim

• zorganizujemy 4 rodzinne integracyjne spotkania z polską literaturą i kulturą innych narodów dla dzieci różnych narodowości (pażdziernik -listopad)
  • przeprowadzimy 6 lekcji o wielokulturowości dla uczniów szkół podstawowych (12.11. 2019 - Filia nr 37; 13.11.2019 - Filia nr 4)
  • zorganizujemy rozgrywkę mobilnej gry "Zielony kapturek" (Wersja polska i ukraińska) - 26. 10. 2019 r. - Filia nr 12 (biblioteka na Dworcu Głownym PKP) ul.Piłsudskiego 105

Realizację projektu rozpoczęliśmy od ogłoszenia ZBIÓRKI KSIĄŻEK W JĘZYKU UKRAIŃSKIM.  (link do informacji w języku ukraińskim). Aby utworzyć kolekcję książek ukraińskich, zorganizowaliśmy wspólnie z Fundacją Ukraina i Lwowską Okręgową Bibliotą dla Dzieci zbiórkę książek we Lwowie i we Wrocławiu.

Prosimy, by książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych  przynosić do:

• wszystkich filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu
  • Centrum Ukraińskiego Kultury i Rozwoju (CUKR) przy ul. Ruskiej 46a/201 we Wrocławiu

DZIĘKUJEMY DARCZYŃCOM!! Mamy już sporo książek w naszej kolekcji kolekcji:

• 22 maja 2019 r. w ramach projektu  odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy (program w załączniku)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.