Zapraszamy do naszych bibliotek obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu.

Od maja 2019 r. do końca grudnia 2019 r. realizowaliśmydofinansowany przez MKiDN projekt DZIEŃ DOBRY WE WROCŁAWIU, którego głównym celem było tworzenie oferty dla coraz liczniejszej grupy czytelników obcojęzycznych.

We Wrocławiu mieszkają reprezentanci ponad 120 narodowości, przygotowaliśmy już dla nich druki służące do zapisu czytelnika oraz Regulamin MBP w języku angielskim i ukraińskim. Gromadzimy literaturę obcojęzyczną, m.in. w języku angielskim, niemieckim, francuskim, a także  podręczniki do nauki języka polskiego. Prowadzimy konwersacje językowe z native speakerami (program „Language Cafe” w Mediatece), lekcje języka polskiego dla obcokrajowców (uczestniczymy w miejskim programie „Wrocław na językach świata”), zapraszamy dzieci do nauki języka angielskiego na cyklicznych spotkaniach rodzinnych.

W ramach projektu DZIEŃ DOBRY WE WROCŁAWIU chcieliśmy rozszerzyć ofertę dla obcokrajowców:

• przygotowaliśmy dostępne we wszystkich filiach MBP materiały reklamowe MBP w języku angielskim, ukraińskim, rosyjskim i polskim zawierające mapkę z filiami, informacje o zbiorach (także obcojęzycznych) i ofercie kulturalnej MBP
  • zorganizowaliśmy zbiórkę książek w języku ukraińskim dla dzieci i dorosłych
  • utworzyliśmy w Filii nr 12 przy ul. Piłsudskiego 105 (Dworzec Główny PKP) kolekcję książek w języku ukraińskim
  • przeprowadziliśmy lekcje o wielokulturowości dla uczniów szkół podstawowych (12.11. 2019 - Filia nr 37; 13.11.2019 - Filia nr 4)
  • zorganizowaliśmy rodzinne integracyjne spotkania z polską literaturą i kulturą innych narodów dla dzieci różnych narodowości:
"Zielony kapturek"- rozgrywka mobilnej gry  (wersja polska i ukraińska) - 26. 10. 2019 r. - Filia nr 12, ul.Piłsudskiego 105
"Od zwierza do baśni" - warsztaty z ilustratorką MAŁGORZATĄ FLIS - 16.11.2019 r, g.12-15 Filia nr 12, ul. Piłsudskiego 105
"Królewskie życie królów" - warsztaty z ilustratorką JOANNĄ ZAGNER-KOŁAT - 26.11.2019 r. godz. 16 -18 Filia nr 4, ul. Wieczysta 105
"Wróżby, zwyczaje" … warsztaty z ilustratorką JOANNĄ ZAGNER-KOŁAT - 28.11.2019 r. godz.17 -19 Filia nr 46, ul. Tarnogórska 1

EFEKTY PROJEKTU:

• W czasie realizacji projektu nastąpił bardzo znaczący (niemal trzykrotny) wzrost liczby obcokrajowców korzystających z naszych bibliotek – z 339 (15.03.2019) do 997 (31.12.2019) czytelników.
  • Naszymi czytelnikami są obywatele 37 krajów. Korzystają oni najczęściej z dużych filii umiejscowionych w centrum miasta:
  • Najliczebniejszą grupą cudzoziemców są Ukraińcy, jest to też grupa najszybciej rosnąca. Od 15.03.2019 r. do 31.12.2019r. liczba czytelników z Ukrainy wzrosła czterokrotnie, z 136 do 533.
  • Materiały dotyczące projektu cieszyły się zainteresowaniem internautów- łącznie ponad 7 tys. odsłon artykułów dotyczących projektu na stronie www MBP.
WARSZTATY- galeria:

Realizację projektu rozpoczęliśmy od ogłoszenia ZBIÓRKI KSIĄŻEK W JĘZYKU UKRAIŃSKIM.  (link do informacji w języku ukraińskim). Aby utworzyć kolekcję książek ukraińskich, zorganizowaliśmy wspólnie z Fundacją Ukraina i Lwowską Okręgową Bibliotekę dla Dzieci zbiórkę książek we Lwowie i we Wrocławiu.

PROSIMY, BY KSIĄŻKI DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH  PRZYNOSIĆ DO WSZYSTKICH FILII MBP.

DZIĘKUJEMY DARCZYŃCOM!! Mamy już sporo książek w naszej kolekcji kolekcji:

• 22 maja 2019 r. w ramach projektu  odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy (program w załączniku)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.