Projekt „U prząśniczki siedzą...” składał się z 3 modułów działań popularyzujących twórczość Stanisława Moniuszki. Zwieńczeniem projektu było spotkanie połączone z premierą gry – quizem inspirowanym operami kompozytora.

10 warsztatów (przeprowadzono 12) „U prząśniczki siedzą i... MIKSUJĄ” miało na celu popularyzację twórczości Stanisława Moniuszki, ze szczególnym naciskiem na jego pieśni i utwory fortepianowe.

Kompozycje S. Moniuszki były na każdych warsztatach prezentowane i omawiane w formie oryginalnej, a dopiero w drugiej kolejności przetwarzane. Pozwoliło to uczestnikom poznać utwory kompozytora tak, jak on je słyszał oraz wgłębić się w strukturę dzieła w przystępny sposób: poprzez zabawę. Wykorzystany został system MIDI, samplowanie, działania na „żywych” nagraniach. Uczestnicy warsztatów korzystali z przetworzeń dźwięku (wtyczki VST) oraz pracowali nad montażem sampli. Gotowe, nowe aranżacje zostały poddane ostatecznemu masteringowi oraz zostały udostępnione do darmowego ściągnięcia i wykorzystania jako dzwonki komórkowe.

Celem 10 warsztatów (przeprowadzono 12) „U prząśniczki siedzą... ROBOTY” było poznanie przez uczestników kompozycji Stanisława Moniuszki i wykorzystanie ich, jako muzyki tanecznej, dla stworzonych konstrukcji z kloców K'NEX (które są na wyposażeniu MBP MultiCentrum). Klocki K'NEX są kompatybilne z silniczkami elektrycznymi. Uczestnicy warsztatów stworzyli modele robotów oraz sterowali nimi za pomocą specjalnego oprogramowania, dzięki czemu roboty reagowały na muzykę S. Moniuszki oraz wykonywały zaprogramowane sekwencje ruchów. Autorskie oprogramowanie sterujące zostało przygotowane przed warsztatami (na zasadzie komunikacji pomiędzy dedykowanym środowiskiem programowania Arduino oraz muzycznym środowiskiem MAX/MSP). Podczas warsztatów okazało się, że uczestnicy chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt, wsłuchiwali się w muzykę S. Moniuszki, starając się odwzorować struktury rytmiczne utworów (w szczególności utworów tanecznych pochodzących z oper, takich jak: mazur, taniec cygański, itp.).

Segment „U prząśniczki siedzą i... GRAJĄ”: podczas 13 warsztatów (zaplanowanych było 12) została stworzona gra planszowa zainspirowana twórczością operową oraz biografią Stanisława Moniuszki. Proces gamifikacji wiedzy o tej dziedzinie działalności artystycznej kompozytora miał następujące elementy składowe:
- mini-wykład rozpoczynający każde warsztaty, w ramach którego uczestnicy zapoznali się z wybranymi fragmentami dzieł operowych S. Moniuszki,
- tworzenie pytań dotyczących oper S. Moniuszki,
- tworzenie szaty graficznej: elementów planszy, pól aktywnych, kart to gry,
- tworzenie projektów pionków do drukarki 3D (zostały wydrukowane na drukarce 3D w MultiCentrum),
- udźwiękowienie pól aktywnych - tworzenie własnych, oryginalnych sampli zainspirowanych muzyką S. Moniuszki, nagranie tekstów poleceń.

Równolegle z warsztatami gamifikacji powstało autorskie oprogramowanie (w środowisku MAX/MSP) zarządzające interakcją „muzycznego stołu”. Na specjalnie przygotowanym stole znajduje się plansza do gry. Ponad planszą: kamera-sensor. Pod planszą są podpięte w odpowiednich miejscach czujniki (Arduino), które reagują na ruchy lub dotyk pionków. Wybrane pola są aktywne i uruchamiają odtwarzanie przygotowanych sampli dźwiękowych, nagrania tekstów, etc.

Spotkanie inaugurujące grę-quiz zainspirowaną operami Stanisława Moniuszki: podczas otwartego spotkania (dla dzieci i dorosłych) został wygłoszony wykład o twórczości Stanisława Moniuszki przez kompozytora i polonistę dra hab. Rafała Augustyna. Od momentu inauguracji gra została udostępniona w przestrzeni MultiCentrum, a projekty elementów składowych gry są udostępnione na otwartej licencji na stronie WWW Miejskiej Biblioteki Publicznej (grę można ściągnąć i samodzielnie wydrukować).

Zwiększona ilość warsztatów w każdym z segmentów wynikała z bardzo dużego zainteresowania zajęciami. W związku z tym warsztaty będą dalej prowadzone po projekcie, w 2020 roku.

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MK DN.logo 1 640x380

Załączniki: