„Wrocław na językach świata” to gminny projekt, realizowany przez Wrocławskie Centrum Integracji w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną. Celem projektu jest pomoc obcokrajowcom, którzy wybrali Wrocław jako miejsce do nauki, pracy i życia, w poznaniu języka polskiego, polskiej kultury i obyczajów.

Kto może wziąć udział w projekcie?
Projekt łączy wolontariuszy (wrocławian) i uczniów (obcokrajowców). Wolontariuszem może zostać każdy, kto chce i potrafi uczyć języka polskiego na poziomie podstawowym bądź zaawansowanym. Uczniami są obcokrajowcy, którzy potrzebują pomocy w integracji, aby móc swobodnie funkcjonować w nowym mieście i w pełni korzystać z jego oferty.

Jak przebiega projekt?
Wolontariusze i uczniowie zgłaszają się przez specjalny formularz do projektu. Następnie są łączeni w tandem (bądź większe grupy, jeżeli mają takie życzenie) przez Animatorów. Tandemy zazwyczaj spotykają się raz w tygodniu, w wybranych przez siebie filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, aby w spokojnej i przyjaznej atmosferze poznawać język polski.

• Wszystkie informacje, w języku polskim, angielskim i ukraińskim, znajdują się na stronie: https://www.wnjs.pl/
    Animator projektu w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu: Nina Jasianek
  • All info in polish, english and ukraine on: https://www.wnjs.pl/
    Responsible for this project in The Municipal Public Library in Wroclaw: Nina Jasianek

copy logo wnjs home bg cover

Miejska Biblioteka Publiczna gromadzi podręczniki pomocne wolontariuszom i uczniom w nauce. Posiadając kartę biblioteczną można wypożyczyć między innymi:

Podręczniki do nauki języka polskiego - poziom podstawowy
1. Po polsku 1: podręcznik studenta / Małgorzata Małolepsza, Aneta Szymkiewicz (Filia nr 58)
2. Polish conversations for beginner and intermediate students / Victoria Atkinson (Filia nr 29, Filia nr 44, Filia nr 58)
3. Polish doesn’t bite / Iwona Lewandowska (Filia nr 58)
4. Polish for foreigners / Marta Mijakowska-Johnson (Filia nr 29, Filia nr 44)
5. Polski jest cool: seria do nauki języka polskiego jako obcego na poziomie A1: książka studenta / Ewa Piotrowska-Rola, Marzena Porębska (Filia nr 58)
6. Polski krok po kroku: gry i zabawy językowe: poziom 1 / Iwona Stempek (Filia nr 58)
7. Polski krok po kroku: seria podręczników do nauki języka polskiego dla obcokrajowców: poziom A 1 / Iwona Stempek, Anna Stelmach (Filia nr 44, Filia nr 58)
8. Seria “Czytaj po polsku”:
Henryk Sienkiewicz - Latarnik, Janko Muzykant / red. nauk. Romuald Cudak (Filia nr 58)
Maria Konopnicka - Nasza szkapa / oprac. Magdalena Bąk (Filia nr 58)
Stefan Żeromski - Siłaczka, Rozdziobią nas kruki i wrony / oprac. Agnieszka Szol (Filia nr 58)

Wszystkie podręczniki do nauki języka polskiego na poziomie podstawowym są widoczne w katalogu elektronicznym.

podreczniki w mbp poziom podstawowy

Podręczniki do nauki języka polskiego - poziom średniozaawansowany
1. Język polski dla obcokrajowców: polski od poziomu B1 wzwyż: gramatyka i składnia progresywna ze 192 ćwiczeniami kreatywnymi / Stanisław Mędak (Filia nr 1, Filia nr 5)
2. Od słowa do słowa toczy się rozmowa: repetytorium leksykalne z języka polskiego jako obcego dla poziomów B1 i B2 / Przemysław E. Gębal (Filia nr 58)
3. Po polsku 3: podręcznik studenta / Agnieszka Burkat, Agnieszka Jasińska, Małgorzata Małolepsza, Aneta Szymkiewicz (Filia nr 58)
4. Polski bez problemu! / Academia Polonica dr Ewy Masłowskiej w składzie Marzena Jasnos (Filia nr 29, Filia nr 58)
5. Polski krok po korku: seria podręczników do nauki języka polskiego dla obcokrajowców: poziom 2 / Iwona Stempek, Anna Stelmach (Filia nr 58)
6. Seria “Czytaj po polsku”:
Katarzyna Grochola - zdążyć przed pierwszą gwiazdką / oprac. Wioletta Hajduk-Gawron (Filia nr 58)
Zofia Nałkowska - przy torze kolejowym; Tadeusz Borowski - proszę państwa do gazu / oprac. Agnieszka Tambor (Filia nr 58)

Wszystkie podręczniki do nauki języka polskiego na poziomie średniozaawansowanym są widoczne w katalogu elektronicznym.

podreczniki w mbp poziom sredniozaawansowany

Podręczniki do nauki języka polskiego - poziom zaawansowany
1. Bez problemu! Polski: zaawansowany B2-C1 / Academia Polonica dr Ewy Masłowskiej (Filia nr 4, Filia nr 58)
2. Celuję w C2: zbiór zadań do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego na poziomie C2 / Anna Butcher (Filia nr 58)
3. Seria “Czytaj po polsku”:
Andrzej Sapkowski - Wiedźmin / oprac. Jagna Malejka (Filia nr 58)
Jacek Hugo-Bader - Maską w stronę wiatru; Włodzimierz Nowak - Radiobudzik Pani Mohs / oprac. Katarzyna Frukacz (Filia nr 58)
Jak ocalał świat (B1-B2); Maszyna Trurla (B2-C1); Wyprawa pierwsza A, czyli elektrybałt Trurla (C1-C2): edycja dla średniozaawansowanych i zaawansowanych / Stanisław Lem (Filia nr 58)
Olga Tokarczuk - Szafa / oprac. Bożena Szałasta-Rogowska (Filia nr 58)
Sławomir Mrożek - Nocny ekspres / oprac. Małgorzata Smereczniak (Filia nr 58)

Wszystkie podręczniki do nauki języka polskiego na poziomie zaawansowanym są widoczne w katalogu elektronicznym.

podreczniki w mbp poziom zaawansowany