Książki i seriale mają ze sobą wiele wspólnego. Jedne i drugie są powszechną, łatwo dostępną i szalenie przyjemną formą obcowania z kulturą i popkulturą. Jedne i drugie występują w takiej obfitości i różnorodności, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Wiele seriali to ekranizacje książek, nie brakuje też książek, które powstały w oparciu o seriale.
Wybraliśmy dla Was pięć tytułów, które łączą świat książek ze światem seriali - każdy fan filmowych opowieści w odcinkach przeczyta je z przyjemnością!

Bezludne wyspy inspirują pisarzy i rozpalają wyobraźnię czytelników od czasu ukazania się „Przypadków Robinsona Crusoe”, czyli od niemal trzech wieków. Wybraliśmy dla was pięć książek, dzięki którym można zobaczyć, jak motyw odciętej od świata wyspy został wykorzystany w różnych typach powieści, m.in. przygodowej dla młodzieży, sensacyjnej czy psychologicznej.

We Wrocławiu rozpoczyna się międzynarodowy festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich. Gościem specjalnym jest Turcja, dlatego zachęcamy do zawarcia bliższej znajomości ze współczesnymi tureckimi pisarzami. Wybraliśmy dla was pięć powieści ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej, dzięki którym poznacie różne oblicza literatury tureckiej.

Przygotowaliśmy dla Was kolejną porcję książek, które łączą świat literatury ze światem seriali. Poprzednią część znajdziecie tutaj.

Wśród pasjonatów turystyki coraz popularniejszy jest set jetting, czyli podróżowanie do miejsc znanych z filmów i seriali. Trwa sezon urlopowy, więc zachęcamy do literackiego set jettingu – zainspirujcie się książkami i wyruszcie na wyprawę śladami bohaterów powieści! Wybraliśmy pięć książek, które możecie potraktować jak niecodzienne przewodniki.

18 czerwca obchodzimy Autystyczny Dzień Dumy. To dobra okazja, by sięgnąć po powieści, których bohaterami są osoby mające różne postacie autyzmu oraz ich najbliżsi. Wybraliśmy dla was pięć książek, które pozwolą wam spojrzeć na świat ich oczami.

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu Miesiąc Spotkań Autorskich. W tym roku gościem specjalnym będzie Turcja. Zanim wybierzecie się na spotkania z tureckimi pisarzami, sięgnijcie po książki opowiadające o ich ojczyźnie. Wybraliśmy dla was sześć doskonale napisanych i interesujących tytułów – są wśród nich reportaże, książki historyczne, podróżnicze i publicystyczne, dzięki którym lepiej poznacie i zrozumiecie ojczyznę Orhana Pamuka i Elif Şafak.

Przygotowaliśmy dla was kilka książek, w których niezwykle istotną rolę odgrywają ogrody i pasja pielęgnowania roślin. Polecamy do czytania na działce, w ogrodzie lub w towarzystwie ulubionego doniczkowego kwiatka!

Rok 2018 został ogłoszony rokiem Ireny Sendlerowej. 12 maja przypada dziesiąta rocznica jej śmierci. To dobra okazja, by sięgnąć po książki o tej niezwykłej, odważnej kobiecie, która uratowała 2,5 tysiąca dzieci z warszawskiego getta.

„Nowa Proza Polska” to seria wydawana przez Świat Książki, w ramach której ukazują się powieści polskich pisarzy. Są wśród nich zarówno uznani twórcy, jak i debiutanci – wszyscy zasługujący na uwagę. W serii ukazało się dotąd kilkadziesiąt tytułów. Wybraliśmy spośród nich pięć takich, które koniecznie musicie przeczytać, jeśli ciekawi was współczesna polska literatura.

Początek strony