W ramach serii wydawniczej „Bieguny” publikowane są najlepsze reportaże z podróży. Opisują one nie tylko bliższe i dalsze miejsca na Ziemi, ale także pozwalają zrozumieć rozmaite procesy społeczne, które kształtują oblicze współczesnego świata. Wybraliśmy dla was pięć książek z serii „Bieguny”. Sięgnijcie po nie, jeśli szukacie interesującej, wciągającej lektury, która poszerzy wasze horyzonty.

 

 

warto 5 najlepszych książek z serii Bieguny

 

 

Tomasz Cichocki „Zew oceanu”

„Zew oceanu” to relacja z dziesięciomiesięcznego rejsu, jaki odbył Tomasz Cichocki. Autor samotnie, bez zawijania do portu, opłynął kulę ziemską. Przeprawił się przez Ocean Południowy, najbardziej niegościnne miejsce na ziemi, gdzie zmagał się z huraganowymi wiatrami, zabójczymi falami i podstępnymi górami lodowymi. Mierzył się z awariami sprzętu i własnym fizycznym wyczerpaniem, doświadczał niezwykłych chwil na oceanie, spotykał tajemnicze stworzenia. Opowiadając o swoim rejsie, odwołuje się także do doświadczeń innych żeglarzy. Jego książka jest pełną pasji, niepozbawioną humoru i autoironii historią o realizowaniu marzeń, która spodoba się nie tylko fanom żeglarstwa.

Tomasz Cichocki, Zew oceanu : 312 dni samotnego rejsu dookoła świata. Warszawa : Carta Blanca, 2013 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 5, 8, 10, 29, 57.
Książka dostępna także jako audiobook w filii MBP nr 1.


Eric Weiner „Geografia szczęścia”

Autor podróżuje do krajów uznawanych za najszczęśliwsze na świecie. Odwiedza m.in. Holandię, Katar, Mołdawię, Bhutan i Islandię. Szuka odpowiedzi na pytania, co sprawia, że niektóre państwa są szczęśliwsze od innych? Czego niektórym krajom zazdroszczą ich sąsiedzi? Autor ma talent do dowcipnego formułowania ciekawych obserwacji. W ironię i humor opakowuje wnikliwe portrety państw i narodów, opierając się na własnych doświadczeniach z podróży dookoła świata oraz na odkryciach innych wędrowców, które służą mu za drogowskaz. Polecamy wszystkim, którzy mają ochotę na zabawną i mądrą lekturę typu „dwa w jednym”: książkę podróżniczą i filozoficzny traktat o szczęściu.

Eric Weiner, Geografia szczęścia. Warszawa : Carta Blanca, 2013 - książkę można wypożyczć w filiach MBP nr 1, 3, 5, 6, 7, 8, 18, 23, 32, 40, 42, 45, 46, 55, 57.


Paulina Wilk „Lalki w ogniu”

Książka Pauliny Wilk to plastyczny, zapadający w pamięć portret Indii - kraju, który dzięki rozwojowi outsourcingu usług komputerowych i turystyki religijnej stał się symbolem azjatyckiego boomu. Autorka pokazuje, co kryje się za fasadą tego sukcesu, a czego nie ma w folderach biur podróży ani w bollywoodzkich filmach. W szesnastu rozdziałach, z których każdy poświęcony jest innej sferze życia, opowiada o politykach zasięgających rad u astrologów, geniuszach chodzących bez butów, dziewczynkach znikających bez śladu, wojnach religijnych wybuchających z powodu niefortunnie dobranego menu, bezdomnych gotujących obiad nad ogniskiem rozpalonym tuż przed luksusowym apartamentowcem. „Lalki w ogniu” to opowieść o niełatwym życiu ludzi zmagających się na co dzień z krępującym rygorem tradycji i hinduskich obyczajów, borykających się z biedą, fatalnymi warunkami sanitarnymi, chorobami i zdradliwym klimatem. Paulinie Wilk udało się oddać okrutne i złe oblicze Indii, a mocy przekazu wcale nie osłabia uroda stylu i literackie walory języka, jakim zostały napisane „Lalki w ogniu”.

Paulina Wilk, Lalki w ogniu : opowieści z Indii. Warszawa : Carta Blanca, 2012 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 20, 22, 23, 26, 29, 31, 32, 37, 40, 42, 45, 46, 47, 54, 55, 57, 58, 63.
Książka dostępna jako audiobook w filiach MBP nr 1, 4, 6, 29, 58.


Boris Reitschuster „Ruski ekstrem”

Dla przybysza z Europy zachodniej rosyjska codzienność to ekstremalne doświadczenie. Autor, niemiecki dziennikarz i publicysta mieszkający w Moskwie, przez lata uczył się tamtejszego savoir-vivre'u. Teraz już nie mówi sąsiadom "dzień dobry", żeby nie patrzyli na niego jak na kosmitę, bez przerwy klnie, nie przepuszcza pieszych na pasach, chroni samochód przed kradzieżą za pomocą kurzej krwi i bawi się na weselach obcych ludzi. Boris Reitschuster mimo niepojętych dla niego absurdów rosyjskiej rzeczywistości, żywi do Rosjan szczerą sympatię. Ceni ich poczucie humoru i instynkt wolności, ale zakorzeniona w sowieckiej przeszłości obyczajowość, prawny i obyczajowy chaos nieustannie go dziwią. „Ruski ekstrem” to zbiór zabawnych felietonów, w którym czytelników z Polski bawi nie tylko obraz absurdalnych aspektów życia w Rosji, ale też zdumienie bezradnego Niemca wrzuconego w obcy mu świat.

Boris Reitschuster, Ruski ekstrem : jak nauczyłem się kochać Moskwę. Warszawa : Carta Blanca, 2012 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 5, 7, 9, 22, 23, 29, 31, 57.

 

Emilia i Szymon Sokolikowie „Do Santiago”

Książka Emilii i Szymona Sokolików to barwna i wciągająca relacja z podróży przez największy szlak pielgrzymkowy w dziejach   - Camino de Santiago. Na trasie liczącej osiemset kilometrów autorzy spotykali wędrowców z całego świata, poznawali historię szlaku i towarzyszące mu legendy. W przeszłości drogę do Santiago de Compostela, do grobu świętego Jakuba przemierzali templariusze, królowie Kastylii, Maurowie, Mozarabowie, rycerze rekonkwisty, czarownice, rastafarianie, a nawet gejsza. Książka Sokolików to interesująca opowieść o dawnych i współczesnych pielgrzymkach, a przy okazji także o historii i kulturze północnej Hiszpanii.

Emilia i Szymon Sokolikowie, Do Santiago : o pielgrzymach, Maurach, pluskwach i czerwonym winie. Warszawa : Dom Wydawniczy PWN, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 5, 7, 10, 11, 12, 15, 16, 23, 29, 32, 42, 44, 45, 55.

 

 

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.

 

 

Początek strony