Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu Miesiąc Spotkań Autorskich. W tym roku gościem specjalnym będzie Turcja. Zanim wybierzecie się na spotkania z tureckimi pisarzami, sięgnijcie po książki opowiadające o ich ojczyźnie. Wybraliśmy dla was sześć doskonale napisanych i interesujących tytułów – są wśród nich reportaże, książki historyczne, podróżnicze i publicystyczne, dzięki którym lepiej poznacie i zrozumiecie ojczyznę Orhana Pamuka i Elif Şafak.

  

warto książki o turcji

 

 

Erik J. Zürcher „Turcja”

Książka historyczna, którą polecamy czytelnikom ceniącym sobie systematycznie i zwięźle wyłożoną wiedzę. Autor przystępnie przedstawia historię Turcji od schyłku Imperium Osmańskiego, przez powstanie Republiki Tureckiej, po czasy współczesne. Akcent położony jest na proces przemiany cywilizacyjnej, jaka dokonała się w Turcji, czyli niełatwej i burzliwej transformacji muzułmańskiej potęgi w państwo laickie, czerpiące z doświadczeń Zachodu. Zaletami książki jest płynna i wciągająca narracja oraz bezstronność, z jaką autor omawia różne, niekiedy trudne i kontrowersyjne kwestie.

Erik J. Zürcher, Turcja : od sułtanatu do współczesności. Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2013 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 57, 58.


Witold Szabłowski „Zabójca z miasta moreli”

Zbiór reportaży o różnych obliczach tureckości. Historie przedstawione przez autora składają się na wielowątkową opowieść o kraju rozdartym między Wschodem a Zachodem, tradycją a nowoczesnością, tęsknotą za Europą i eurosceptyzmem, islamem i islamofobią. Bohaterami reportaży są między innymi zamachowiec Ali Ağca, turecki poeta polskiego pochodzenia Nazim Hikmet Borzęcki, producent butów ze Stambułu i ex-prostytutki kandydujące do parlamentu. Szabłowski pisze o tureckiej literaturze, historii, polityce, gospodarce i codziennym życiu w kraju, który dla Europejczyków wciąż jest egzotyczny i niekiedy szokuje odmiennością obyczajów. Książkę doskonale się czyta - wciąga i zachęca do zgłębiania tematu.

Witold Szabłowski, Zabójca z miasta moreli : reportaże z Turcji. Wołowiec : Czarne, 2014 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 10, 11, 18, 22, 26, 29, 37, 44, 45, 55, 57, 58.


Necla Kelek „Słodko-gorzka ojczyzna”

Necla Kelek jest niemiecką dziennikarką tureckiego pochodzenia. W swoim reportażu skupia się na zupełnej odmienności kulturowej, religijnej i obyczajowej Turków od mieszkańców Europy. Autorka surowo ocenia tureckie społeczeństwo i dowodzi, że Turcja nie jest - i długo nie będzie - gotowa wejść do Unii Europejskiej. Wbrew deklaracjom nie jest państwem demokratycznym i laickim, a postępująca islamizacja kraju da się zauważyć we wszystkich dziedzinach życia. Oczywista jest tam dominacja mężczyzn w rodzinach i życiu publicznym, na porządku dziennym są honorowe zabójstwa, aranżowane małżeństwa, porwania i przemoc w rodzinie. Z książki Necli Kelek wyłania się nieco stronniczy, przygnębiający obraz Turcji jako kraju okrutnego i bezwzględnego dla najsłabszych.

Necla Kelek, Słodko-gorzka ojczyzna : raport z serca Turcji. Wołowiec : Czarne, 2011 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 9, 18, 22, 23, 26, 29, 32, 44, 45, 57, 58.


Max Cegielski „Oko świata”

„Oko świata” opowiada o wyjątkowym mieście - Stambule. Autor pokazuje miejsca, których nie ma w trasach wycieczek i rozmawia ze zwykłymi mieszkańcami o ich codziennym życiu. Opowiada o współczesnych realiach miasta i o jego przeszłości, skupiając się na kwestiach politycznych i światopoglądowych. Bohaterowie-rozmówcy Cegielskiego reprezentują pełen wachlarz poglądów - od radykalnie lewicowych i feministycznych po konserwatywne, sunnickie. Sympatia autora jest wyraźnie po jednej stronie, co sprawia, że książka jest nieco tendencyjna. Z uwagi na nieco chaotyczny sposób narracji i wielość poruszanych zagadnień dobrze jest ją czytać mając już jakąś wiedzę na temat Turcji i Stambułu.

Max Cegielski, Oko świata : od Konstantynopola do Stambułu. Warszawa : W.A.B., 2009 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 4, 5, 6, 8, 18, 26, 29, 32, 40, 44, 45, 54, 57, 58.


Kai Strittmatter „Stambuł”

Autor jest korespondentem prasowym, który od 2005 roku mieszka w Stambule. Jego książka jest zbiorem esejów i reportaży o mieście, które uwielbia i o którym pisze z zachwytem i entuzjazmem. Lekki i dowcipny styl, mnóstwo anegdot i ciekawostek sprawiają, że książkę szybko się czyta. Wyłania się z niej obraz miasta, w którym łączy się Wschód i Zachód, a dawna osmańska tradycja współistnieje z nowoczesnym rytmem życia. Autor skupia się na pozytywnych stronach Stambułu, pokazuje jego piękno i bogactwo - historyczne, kulturalne i materialne.

Kai Strittmatter, Stambuł : gdzie Europa spotyka Azję. Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 26, 40, 57, 58.


Ece Temelkuran „Turcja”

Publicystyczna książka o Turcji pisana z perspektywy patriotki, która szczerze kocha swoją ojczyznę, a jednocześnie jest przerażona niepokojącymi zmianami, jakie zachodzą w życiu politycznym i społecznym kraju. Autorka pisze o sprzecznościach cechujących Turcję - jest to państwo w założeniach świeckie, ale istotną rolę odgrywa w nim religijny konserwatyzm na czele kraju stoi demokratyczny rząd, który jednak używa dyktatorskich metod. Temelkuran poświęca sporo miejsca konfliktom, które mają bezpośredni wpływ na życie w Turcji: Arabskiej Wiośnie, wojnie w Syrii, działaniom Państwa Islamskiego i ISIS. Pisząc o bieżacych problemach swojej ojczyzny autorka porusza też ogólne zagadnienia władzy, rządzenia i dynamiki ustrojów politycznych, dzięki czemu jej książka ma uniwersalną wymowę. Polecamy wszystkim, którzy interesują się zagadnieniami politycznymi.

Ece Temelkuran, Turcja : obłęd i melancholia. Wrocław : Książkowe Klimaty, 2017 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 15, 23, 26, 29.

 

 

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.

 

 

Początek strony