We Wrocławiu rozpoczyna się międzynarodowy festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich. Gościem specjalnym jest Turcja, dlatego zachęcamy do zawarcia bliższej znajomości ze współczesnymi tureckimi pisarzami. Wybraliśmy dla was pięć powieści ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej, dzięki którym poznacie różne oblicza literatury tureckiej.

 

warto 5 współczesnych tureckich powieści

 

 

Moris Farhi „Młodzi Turcy”

Książka Morisa Farhiego składa się z trzynastu opowiadań. Bohaterami każdego z nich są młodzi ludzie, którzy wkraczają w dorosłość w latach 30. i 40. XX wieku. Ich przeżycia, pierwsze miłości, pierwsze poważne decyzje przypadają na czas wojny, dyktatury i prześladowań etnicznych. W świat nastoletnich emocji wdziera się brutalna rzeczywistość. Perypetie bohaterów - czasem zabawne, czasem smutne - rozgrywają się na tle panoramy tureckiego społeczeństwa, które po reformach Atatürka dąży do nowoczesności, a przy tym boryka się z biedą, ksenofobią i zacofaniem. Polecamy wielbicielom dobrych powieści obyczajowych.

Moris Farhi, Młodzi Turcy. Warszawa : Noir sur Blanc, cop. 2009 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 22, 26.


Burhan Sönmez „Stambuł, Stambuł”

Powieść Burhana Sönmeza to historia o sile ludzkiej wyobraźni i mocy słów. Bohaterowie, czterej mężczyźni osadzeni w podziemnym więzieniu, w nieludzkich warunkach szukają sposobu na zachowanie człowieczeństwa. Cierpią z powodu zimna, głodu i tortur. Aby uciec od bólu snują opowieści - o życiu i mieście. Opowiadają o Stambule, który jest nad nimi - wolnym, barwnym i pełnym nadziei, tak innym od tego podziemnego, w którym żyją. Słowa i historie, jakie snują bohaterowie, pozwalają chronić się przed szaleństwem, przypominają o wartościach i są szansą na przetrwanie beznadziejnej sytuacji. Polecamy czytelnikom, którzy mają ochotę na refleksyjną, metaforyczną literaturę.

Burhan Sönmez, Stambuł, Stambuł. Wrocław : Książkowe Klimaty, 2017 - książkę można wypożyczyć w filii MBP nr 57.


Hakan Günday „Mało”

Powieść Hakana Gündaya to przygnębiająca historia o brutalnym, pełnym przemocy świecie. Główni bohaterowie, chłopiec i dziewczynka, żyją z dala od siebie, lecz oboje doświadczają cierpień i upokorzeń. Derdâ jest córką strażnika wsi ze wschodniej Turcji. W wieku jedenastu lat zostaje zmuszona do małżeństwa. Dużo starszy od niej mąż zamyka ją w domu, bije i gwałci. Derda, jej rówieśnik, jest synem przestępcy odsiadującego wyrok w więzieniu. Osierocony przez matkę musi sam dbać o siebie - podejmuje się różnych, mniej lub bardziej legalnych zajęć i szybko idzie w ślady ojca. Bohaterowie przez dziesięciolecia stykają się z przemocą i okrucieństwem, pochodzą z najuboższych warstw społecznych, gdzie brutalna walka o przetrwanie jest na porządku dziennym. Są samotni, zagubieni i tęsknią za normalnością. Spotykają się jako dorośli ludzie, ciężko doświadczeni przez los. Polecamy wszystkim, którym niestraszna jest literatura wywołująca silne emocje.

Hakan Günday, Mało. Katowice : Sonia Draga, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 7, 29, 54, 57.


Halide Edip Adivar „Rabia”

Halide Edip Adivar to jedna z najważniejszych pisarek tureckich. Żyła na przełomie XIX i XX wieku, a oprócz twórczości literackiej zajmowała się także działalnością polityczną. Jako patriotka aktywnie uczestniczyła w debacie nad nową turecką tożsamością, zaś jako emancypantka stanęła na czele tureckiego ruchu feministycznego. „Rabia” została po raz pierwszy opublikowana w 1935 roku, doczekała się licznych tłumaczeń i wznowień. Tytułowa bohaterka powieści to młoda dziewczyna wychowywana przez surowego dziadka - imama. Rabię obowiązuje ścisła dyscyplina, jest izolowana od świata zewnętrznego, nie ma prawa do swobodnej zabawy i śmiechu. Ma jednak talent - wyjątkowo piękny głos - dzięki któremu świat stanie przed nią otworem. Nie porzuca tradycyjnych wartości, jakie wpojono jej w dzieciństwie, ale robi wszystko, by zdobyć wykształcenie i się usamodzielnić. Powieść Halide Edip Adivar to interesujący portret młodej kobiety i historia kształtowania się jej charakteru, budowania wewnętrznej siły i zdolności do stawiania czoła przeciwnościom losu. Polecamy wszystkim, którzy lubią dobre powieści obyczajowe z wątkiem feministycznym.

Halide Edip Adivar, Rabia. Warszawa : Prószyński Media, 2009 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 5, 6, 8, 9, 18, 26, 27, 29, 32, 42, 57.


Mehmet Murat Somer „Zabójstwo Buziaczka”

Powieść Mehmeta Murata Somera to historia kryminalna osadzona w środowisku stambulskich transwestytów. Główny bohater stara się rozwikłać zagadkę śmierci Buziaczka (zwanego też Panienką Fevzi) i odkrywa, że zmarły miał romans z pewnym wpływowym politykiem. Oprócz dawnego kochanka w kręgu podejrzanych znajdują się także gospodyni domowa, ekscentryczna dziennikarka i hipnotyzer-amator. Książka pełna jest wciągających zwrotów akcji i ironicznego humoru. Dostarcza doskonałej rozrywki, a przy tym opowiada o odmienności seksualnej w religijnej Turcji oraz o nieoczekiwanych związkach tak zwanych „porządnych ludzi” z tak zwanymi „zboczeńcami”.
Polecamy wszystkim, którzy mają ochotę na niebanalny kryminał.

Mehmet Murat Somer, Zabójstwo Buziaczka. Warszawa : Prószyński i S-ka, 2008 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 16, 22, 23, 54, 57.

 

 

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.

 

 

Początek strony