MEDIATEKA

piątek 10–16
sobota nieczynne

Trezor – wrzutnia całodobowa

Zapraszamy do Mediateki na wystawę stworzoną przez artystów z Estonii, Łotwy i Litwy, bałtyckich ilustratorów opowieści o wilkach i wilkołakach. Wystawa zagości u nas dzięki uprzejmości Ambasady Estonii w Polsce. Będzie ją można oglądać w godzinach otwarcia Mediateki na poziomie –1 w dniach 1–31 grudnia 2018 r. Wstęp wolny.

Ideą tej wystawy, stworzonej przez artystów z Estonii, Łotwy i Litwy, jest nadanie nowego wizerunku i formy od dawna znanemu tematowi wilkołaków, który zawsze był popularny w kulturze europejskiej. Wilkołak, którego zobaczymy na wystawie, najprawdopodobniej niewiele ma wspólnego ze stworzeniem, które spotykamy w mitach i legendach z przeszłości, przedstawianym głównie jako człowiek mający pakt z diabłem. Okaże się, że wilkołak widziany naszymi oczami to wyjątkowo silny charakter, osobnik wyrosły pośród naszej bujnej przyrody, który tak umiejętnie zmienia swój wygląd, że nie raz zaskoczy nas wszystkich i oczaruje świat swoją niezłomną witalnością.

Trzy kraje bałtyckie, skąd pochodzą ilustracje, są bogate w lasy, dziewiczą przyrodę i pocztówkowe krajobrazy; w ten sam sposób tradycja i oryginalność łączy się również w sztuce, a osobliwy mistycyzm zawsze był jej częścią. Dzięki bogatemu wyrazowi artystycznemu i różnorodnym technikom bałtyccy ilustratorzy tworzą nową wersję tematu, który jest głęboko zakorzeniony w kulturze i tradycjach narodów Europy.

Anna Vaivare

Mrzljak Lucija01

Lucija Mrzljak

Balbat Made

Made Balbat

Gundega Muzikante

Viik Urmas. Must libahunt

Urmas Viik

Newsletter MBP

Regulamin
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.

About Mediateka in English