MEDIATEKA

piątek 10–19
sobota 10–15

Trezor – wrzutnia całodobowa

Oferta edukacyjna dla szkół podstawowych i średnich

ZAJĘCIA ZAWIESZONE DO ODWOŁANIA

Zapisy pod nr tel.: 713471268 lub 713471282  (listopad 2019 r. - maj 2020 r.)

Podczas zapisu prosimy o podanie następujących informacji:

• nazwa szkoły,
  • klasa i liczba uczestników,
  • nazwisko nauczyciela/ opiekuna grupy,
  • nr telefonu nauczyciela/ opiekuna grupy.

Zajęcia będą odbywały się w środy w godz. 8:30 - 10:00.

Niektóre terminy mogą być wcześniej zarezerwowane na imprezy związane z działalnością Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu.

Cykl lekcji bibliotecznych dla klas I-III

1. Moja Pierwsza wizyta w bibliotece.

- oprowadzanie dzieci po bibliotece

- omówienie zbiorów, które gromadzimy

- zapoznanie z podstawowymi zasadami korzystania z zasobów biblioteki

- samodzielna praca dzieci: tworzenie własnych kart czytelniczych oraz kolorowych zakładek

- wyszukiwanie za pomocą dostępnych źródeł informacji i pojęć takich jak: biblioteka, czytelnia, lektura

2. Barwy jesieni.

- oprowadzanie dzieci po bibliotece

- tworzenie jesiennych kompozycji

- czytanie wierszy o jesieni oraz rozwiązywanie zagadek i quizów o tej tematyce

3. Wielka Księga Bajek.

- oprowadzenie dzieci po bibliotece

- rozwiązywanie bajkowych zagadek

- zapoznanie i objaśnienie budowy książki

- tworzenie wspólnej „Wielkiej Księgi Bajek”

Cykl lekcji bibliotecznych w Mediatece dla klas IV-VIII

1. Dociekliwi detektywi. Moja pierwsza wizyta w bibliotece publicznej.

Uczniowie pierwszy raz odwiedzają Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu. Odkrywają niezwykłe zbiory nowoczesnej biblioteki, jaką jest Mediateka. Poznają zasady panujące w bibliotece i różne typy bibliotek. Dowiadują się, w jaki sposób można zostać czytelnikiem biblioteki publicznej. Jako dociekliwi detektywi uzupełniają karty pracy związane z tematem lekcji.

UWAGA: wymagany jest smartfon (jeden na grupę trzyosobową) z dostępem do internetu i zainstalowaną darmową aplikacją Kahoot (dostępną w Sklep Play i AppStore).

2. Czym jest fake news i jak go rozpoznać? Uczymy się krytycznego myślenia.

Uczniowie poznają definicje fake newsów, uczą się je rozpoznawać i rozróżniać, poznają mechanizmy wpływające na to, że wierzymy w nieprawdziwe informacje. Przeprowadzenie z uczniami dyskusji, burzy mózgów na temat tego, jak ustrzec się przed fake newsami oraz tego, co to jest krytyczne myślenie i  jak je stosować.

3. Rodzaje i gatunki literackie.

Uczniowie przypominają sobie rodzaje i gatunki literackie, uczą się, jak je rozpoznawać i rozróżniać. Po krótkiej części teoretycznej następuje część warsztatowa, podczas której uczniowie dzielą się na małe grupy i próbują swoich sił w tworzeniu określonych gatunków literackich.

4. Wyszukiwanie informacji z Supergeekiem.

Jak wyszukać informacje? Gdzie sprawdzić definicję słowa, którego nie rozumiemy? Czy warto jeszcze korzystać ze słowników, chociaż wszystko jest w internecie? Po wprowadzeniu teoretycznym uczniowie wejdą w świat gry mobilnej, aby walczyć z błędami językowymi jako Supergeek – bohater, którego bronią są książki.

UWAGA: wymagany jest smartfon (jeden na grupę trzyosobową) z dostępem do internetu i zainstalowaną darmową aplikacją ActionTrack (dostępną w Sklep Play i AppStore).

Cykl lekcji bibliotecznych dla klas I-IV LO

1. ABC teatru dla początkujących i średniozaawansowanych.

Na czym polega teatr i dlaczego warto się nim interesować? Jaka jest różnica między dramaturgiem a dramatopisarzem? Czym się różni pacynka od kukiełki? Przegląd najważniejszych zjawisk we współczesnym teatrze polskim.
2. Europa Środkowa w pigułce.

Prezentacja najciekawszych książek z krajów położonych na południe od Polski. Wybitnej literatury, którą warto znać, a o której istnieniu raczej nie można dowiedzieć się w szkole. Czesi, Słowacy, Węgrzy i inni – od tej pory wycieczka do Pragi czy Budapesztu nie będzie już taka sama…

3. Nie wierz we wszystko, co usłyszysz.

Dziś wprowadzanie informacji w obieg jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jak poruszać się w świecie mediów pełnym fałszywych wiadomości, dezinformacji i propagandy? Jak odróżnić fakty od zmyśleń?

4. Tłumacz się tłumaczy.

Kilka słów o zawodzie tłumacza – komu i do czego jest on potrzebny, jakie są kulisy jego pracy i jakich predyspozycji ona wymaga. Czym różni się tłumaczenie symultaniczne od konsekutywnego? Kiedy tłumaczy zastąpią komputery? Dla tych, którzy myślą o studiach filologicznych, ale nie tylko.

5. Ja wśród innych.

Każdy i każda z nas żyje wśród innych ludzi, komunikując się z nimi, współpracując, starając się ich poznać i zrozumieć. Staje się to łatwiejsze, kiedy przyswoimy sobie terminy takie jak tożsamość grupowa, grupa swoja i obca, mowa nienawiści, stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja i tolerancja. Zajęcia warsztatowe.

6. Wyszukiwanie informacji z Supergeekiem.

Escape room w bibliotece dla klas IV-VIII SP oraz I-IV LO.

Cieszymy się, że przyszliście do biblioteki, ale czy uda Wam się z niej wyjść? ;) Odnajdźcie ukryte podpowiedzi, otwórzcie wszystkie schowki i rozwiążcie zagadki w dwóch miejscach – do wyboru macie escape room fantastyczny lub biblioteczny.

UWAGA: Część grupy będzie rozwiązywała zagadki na terenie biblioteki, druga będzie grała w zamkniętym pomieszczeniu, w towarzystwie pracownika biblioteki.