MEDIATEKA

piątek 10–19
sobota 10–15

Trezor – wrzutnia całodobowa

Oferta edukacyjna dla szkół podstawowych i średnich

Zapisy pod nr tel.: 713471268 lub 713471282  (listopad 2018 r. - maj 2019 r.)

Podczas zapisu prosimy o podanie następujących informacji:

• nazwa szkoły,
  • klasa i liczba uczestników,
  • nazwisko nauczyciela/ opiekuna grupy,
  • nr telefonu nauczyciela/ opiekuna grupy.

Zajęcia będą odbywały się w środy w godz. 8:30 - 10:00.

Niektóre terminy mogą być wcześniej zarezerwowane na imprezy związane z działalnością Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu.

Cykl lekcji bibliotecznych dla klas I-III

1. Moja Pierwsza wizyta w bibliotece.

- oprowadzanie dzieci po bibliotece

- omówienie zbiorów, które gromadzimy

- zapoznanie z podstawowymi zasadami korzystania z zasobów biblioteki

- samodzielna praca dzieci: tworzenie własnych kart czytelniczych oraz kolorowych zakładek

- wyszukiwanie za pomocą dostępnych źródeł informacji i pojęć takich jak: biblioteka, czytelnia, lektura

2. Barwy jesieni.

- oprowadzanie dzieci po bibliotece

- tworzenie jesiennych kompozycji

- czytanie wierszy o jesieni oraz rozwiązywanie zagadek i quizów o tej tematyce

3. Wielka Księga Bajek.

- oprowadzenie dzieci po bibliotece

- rozwiązywanie bajkowych zagadek

- zapoznanie i objaśnienie budowy książki

- tworzenie wspólnej „Wielkiej Księgi Bajek”

Cykl lekcji bibliotecznych w Mediatece dla klas IV-VIII

1. Licencja na wyszukiwanie. Na tropie informacji z Jamesem Bondem.

Lekcja wykorzystuje aplikację ActionTrack. Zadaniem uczniów jest przejście gry „Licencja na wyszukiwanie” inspirowanej powieściami Iana Fleminga. Gracz wciela się w rolę agenta i musi zdobywać informacje niezbędne do rozwiązania tajemnicy: w książkach, internecie i katalogu bibliotecznym.

Dla klas: VI-VIII.

UWAGA: wymagany jest smartfon (jeden na grupę trzyosobową) z dostępem do internetu i zainstalowaną darmową aplikacją ActionTrack (dostępną w Sklep Play i AppStore).

2. Książka pod lupą. Czego dowiem się ze strony redakcyjnej i katalogu bibliotecznego?

W grupach trzyosobowych uczniowie uzupełniają karty pracy dotyczące wybranych powieści z literatury młodzieżowej. Jako detektywi przyglądają się dokładnie stronie redakcyjnej i będą potrafili odczytać z niej informacje na temat książki. W poszukiwaniu wiadomości na temat wybranej książki nauczą się też posługiwać elektronicznym katalogiem bibliotecznym.

Dla klas: IV-VIII.

3. SuperGeek. Praktyczne wykorzystanie słowników.

Lekcja wykorzystuje aplikację ActionTrack. Zadaniem uczniów jest przejście gry „Supergeek”. Gracz wciela się w rolę superbohatera , a każde kolejne zadanie wymaga od niego sprawdzenia informacji w słowniku lub encyklopedii. Wykorzystane zostaną encyklopedia oraz słowniki: języka polskiego, wyrazów obcych, frazeologiczny, poprawnej polszczyzny, ortograficzny.

Dla klas: VI-VIII.

4. Ktoś tu się pod kogoś podszywa! Książka, adaptacja, ekranizacja.

Uczniowie poznają dzieła literatury młodzieżowej i ich filmowe realizacje. Poznają różnice między adaptacją a ekranizacją. Zapoznają się ze zbiorami Mediateki. Biorą udział w dyskusji, podczas której zastanawiają się nad odpowiedziami na takie pytania:

- Czy książka zawsze jest lepsza od filmu?

- Czy każdą książkę można wiernie przenieść na ekran?

- Co poznać najpierw: książkę czy film?

- Czy zawsze to książka jest inspiracją dla filmu?

Dla klas: IV-VIII.

5. Dociekliwi detektywi. Moja pierwsza wizyta w bibliotece publicznej.

Uczniowie pierwszy raz odwiedzają Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu. Odkrywają niezwykłe zbiory nowoczesnej biblioteki, jaką jest Mediateka. Poznają zasady panujące w bibliotece i różne typy bibliotek. Dowiadują się, w jaki sposób można zostać czytelnikiem biblioteki publicznej. Jako dociekliwi detektywi uzupełniają karty pracy związane z tematem lekcji.

Dla klas: IV.

6. Akta sprawy. Jak sporządzić przypisy bibliograficzne?

W oparciu o wywiad z Sylwią Chutnik uczniowie rozwiązują zadania przygotowujące do sporządzenia przypisu bibliograficznego. Poznają zasady tworzenia przypisów do książek i artykułów prasowych. W ramach ewaluacji rozwiązują quiz w aplikacji mobilnej Kahoot (element opcjonalny).

Dla klas: VI-VIII.

UWAGA: wymagany jest smartfon (jeden na grupę trzyosobową) z dostępem do internetu i zainstalowaną darmową aplikacją Kahoot (dostępną w Sklep Play i AppStore).

7. Śledztwo od deski do deski. O książkach i bibliotekach.

Uczniowie poznają historię książki i biblioteki oraz związane z nimi pojęcia. Uzupełniają karty pracy. Dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z wizytami w bibliotekach. Zdają sobie sprawę z istnienia różnych rodzajów bibliotek i różnorodności ich zbiorów. W ramach ewaluacji rozwiązują quiz w aplikacji mobilnej Kahoot (element opcjonalny).

Cykl lekcji bibliotecznych dla klas I-III LO

1. ABC teatru dla początkujących i średniozaawansowanych.
Na czym polega teatr i dlaczego warto się nim interesować? Jaka jest różnica między dramaturgiem a dramatopisarzem? Czym się różni pacynka od kukiełki? Przegląd najważniejszych zjawisk we współczesnym teatrze polskim.
2. Europa Środkowa w pigułce.
Prezentacja najciekawszych książek z krajów położonych na południe od Polski. Wybitnej literatury, którą warto znać, a o której istnieniu raczej nie można dowiedzieć się w szkole. Czesi, Słowacy, Węgrzy i inni – od tej pory wycieczka do Pragi czy Budapesztu nie będzie już taka sama…
3. Nie wierz we wszystko, co usłyszysz.
Dziś wprowadzanie informacji w obieg jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jak poruszać się w świecie mediów pełnym fałszywych wiadomości, dezinformacji i propagandy? Jak odróżnić fakty od zmyśleń?
4. Tłumacz się tłumaczy.
Kilka słów o zawodzie tłumacza – komu i do czego jest on potrzebny, jakie są kulisy jego pracy i jakich predyspozycji ona wymaga. Czym różni się tłumaczenie symultaniczne od konsekutywnego? Kiedy tłumaczy zastąpią komputery? Dla tych, którzy myślą o studiach filologicznych, ale nie tylko.