MEDIATEKA

FILIA nr 58 MBP we Wrocławiu
Plac Teatralny 5
50-051 Wrocław
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zadzwoń do nas:
713471268
713471282

  

ZAPRASZAMY

poniedziałek 10–19
wtorek 10–19
środa 12–16
czwartek 10–19
piątek 10–19
sobota 10–15

Trezor – wrzutnia całodobowa
W dniach 10-11 czerwca w godz. 12.00- 20.00 odbyła się dziewiętnasta edycja projektu Żywa Biblioteka. Do Mediateki mógł przyjść każdy mieszkaniec Wrocławia i wypożyczyć na rozmowę przedstawiciela/kę mniejszości kulturowej, etnicznej, religijnej, społecznej itp. Aby odbyć taką rozmowę  musiał być zarejestrowany przez Bibliotekarzy – wolontariuszy, którzy po zapisaniu Czytelnika, wydali mu/jej kartę biblioteczną. Wypożyczenie mogło odbywać się tylko i wyłącznie na terenie oznaczonym przez organizatorów na terenie Mediateki, a rozmowa trwała 30 minut.

Żywe Książki, które zaprosiliśmy w tym roku: Ateista, Były Więzień, Dziewczyna z Krymu, Feministka, Gej, Mama geja, Muzułmanin, Muzułmanka, Niemiec, Os. Ciemnoskóra, Os. Głuchoniewidoma, Os. Która wyszła z uzależnienia, Os. Transseksualna, Para homoseksualna, Protestantka, Romka, Rosjanka, Syryjczyk, Trzeźwy Alkoholik, Uchodźczyni, Ukrainiec,  W-skers (aktywna osoba na wózku), Weganka, Żydówka.

Na rozmowę z Żywymi Książkami zdecydowało się 217 osób!

Zobacz Katalog Książek

Żywymi Książkami, które pojawiły się po raz pierwszy byli: Freeganin i Osoba, która wyszła z anoreksji i bulimii.


Celem projektu Żywa Biblioteka jest wzrost świadomości i wiedzy Wrocławian na temat mniejszości kulturowych, religijnych, etnicznych, społecznych i innych oraz problemów, z jakimi spotykają się te osoby żyjąc we Wrocławiu.

Celem spotkań podczas Żywej Biblioteki jest również kształtowanie wizerunku Wrocławia jako autentycznego miejsca spotkań, miejsca otwartego na Innych. 

Działania towarzyszące:

10 i 11 czerwca - warsztaty „Żywa Biblioteka jako narzędzie edukacji międzykulturowej” dla nauczycieli i edukatorów.

10 i 11 czerwca - instalacja „BeAnother Lab” - niezwykłe doświadczeniu przygotowane przez kolektyw BeAnother Lab, który przyjedzie z Barcelony. Projekt polega na zastosowaniu technologii, która stymuluje użytkownika do odczuwania, jakby był w skórze drugiego człowieka. Doświadczenie to ma rozwijać empatię i prowadzić do nawiązania dialogu pomiędzy ludźmi różniącymi się od siebie pod wieloma względami. Wideo wyjaśniające jak to do tego dochodzi: https://vimeo.com/134470130

Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie Diversja w partnerstwie z Mediateką. Był współfinansowany ze środków Gminy Wrocław. ŻB odbywa się w ramach projektu „Rozwój Żywych Bibliotek na Dolnym Śląsku” ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

www.zywabiblioteka.pl oraz https://www.facebook.com/ZywaBiblioteka/

 Początek strony