Centrum Innowacji PRZEJŚCIE

Filia nr 13 MBP we Wrocławiu
ul. Świdnicka 19
50-066 Wrocław


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 71 798 64 99

fcb logo male

instagram logo

ZAPRASZAMY

 

poniedziałek 10–19
wtorek 10–19
środa 12–16
czwartek 10–19
piątek 10–19
sobota 10–15

Od 5 stycznia 2019 roku CI Przejście będzie czynne w soboty w godz. 10.00-15.00.

Miejska Biblioteka Publiczna od lat stara się wyznaczać nowe standardy rozwoju bibliotek jako miejsc spotkań nie tylko z książką, lecz również z kulturą multimedialną i nowymi technologiami. Centrum Innowacji PRZEJŚCIE stanowi odpowiedź na wyzwania, które przynosi XXI wiek, w którym dominuje szybki Internet, smartfony, media społecznościowe, gry wideo. Dlatego zagoszczą w nim nowe technologie takie jak VR, druk 3D, gaming, game development oraz gamifikacja i programowanie.

Poprzez realizację warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanych edukatorów, przeznaczonych dla różnych środowisk i grup wiekowych będziemy uczestniczyć w rozwijaniu kompetencji cyfrowych i przeciwdziałać e-wykluczeniu, pośredniczyć w nabywaniu praktycznych umiejętności korzystania z nowych technologii w sposób kreatywny i przede wszystkim świadomy.

W zbiorach biblioteki czytelnicy znajdą: literaturę z zakresu informatyki, robotyki, IT a także powieści graficzne, komiksy i gry planszowe. Będą mogli również skorzystać z elektronicznej bazy książek - e-buków, e-prasy.

Chcemy, aby to miejsce prezentowało szerokiemu gronu odbiorców nie tylko nowe technologie, ale również innowacyjne działania w różnych obszarach: szeroko rozumianej kulturze, sztuce,
literaturze. Aby stało się przestrzenią do twórczych poszukiwań, wymiany poglądów i wiedzy, prezentacji pasji. Aby CI PRZEJŚCIE stało się… miejscem spotkań.

Jesteśmy otwarci na Wasze pomysły i inicjatywy. Razem możemy stworzyć ciekawą przestrzeń w sercu Wrocławia!

 

Zadania

 • Centrum szkoleniowe dla bibliotekarzy, edukatorów z instytucji kultury i szkół Wrocławia i Dolnego Śląska w zakresie innowacyjnych form edukacji wykorzystujących nowe technologie.
 • Praca nad digital literacy – pracownia edukacji czytelniczej i medialnej dla młodych ludzi oraz seniorów: oferta e-prasy, gier planszowych, komiksów oraz przestrzeń dla swobodnego korzystania z Internetu oraz nowych technologii; nauka korzystania z czytników E-Ink, smartfonów, tabletów oraz nowoczesnego oprogramowania.
 • Walka z e-wykluczeniem, wyrównywanie szans młodzieży, osób starszych oraz obcokrajowców poprzez zajęcia grupowe oraz tutoring 1x1 prowadzony przez wolontariuszy.
 • Gaming i game development oraz gamifikacja – projektowanie gier, fabuł, tworzenie postaci, animacja, grafika, wspólne rozgrywki, projektowanie gier planszowych, gamifikowanie literatury pięknej na smartfonach jako nowoczesny sposób zachęcania do czytelnictwa.
 • Rozwój branż kreatywnych – prototypowanie postaci z książek przy użyciu druku 3D, AR/VR, design, kodowanie.

 

Odbiorcy

Oferta Centrum stworzona została w myśl zasady all ages - all levels. Dedykowana jest dla:

 • Bibliotekarzy bibliotek publicznych oraz szkolnych.
 • Edukatorów z wrocławskich i dolnośląskich instytucji kultury.
 • Nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
 • Seniorów,
 • Dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ze szczególnym uwzględnieniem grup wykluczonych.
 • Mieszkańców Wrocławia.

 

Ekologia i nowoczesność

Centrum Innowacji położone jest w przebudowanym Przejściu Świdnickim i stanowi pierwszą przestrzeń kultury i edukacji zlokalizowaną na bardzo ruchliwym trakcie komunikacyjnym będącą jednocześnie oazą zieleni i ekologii w centrum miasta, które walczy ze smogiem. Design wnętrza opiera się na sześciokątach, jednych z najdoskonalszych kształtów w przyrodzie, takich jak plastry miodu czy płatki śniegu. Sześciokąty tworzą półki, siedziska i ścianki. W tym samym kształcie zaplanowane zostały stoły, które dają szerokie możliwości kombinacji w aranżacji przestrzeni. Kolorystycznym akcentem jest zielony chrobotek reniferowy, który doskonale prezentuje się w sąsiedztwie surowego drewna, uspokaja oraz pobudza kreatywność tworząc idealne miejsce do pracy i relaksu. Posiada także pozytywny efekt akustyczny wyciszający pomieszczenie. Ten zielony akcent zapewni odprężenie i ukojenie w natłoku zadań i pracy.

Całość wnętrza (ponad 300 m2 powierzchni użytkowej) podzielona jest na pięć głównych stref:

 1. Strefa informacyjna – miejsce zarządzania Centrum.
 2. Strefa gier i zabaw – organizowanie turniejów gier planszowych oraz gier interaktywnych, prezentacja nowinek technologicznych.
 3. Strefa konferencyjna – wielofunkcyjne miejsce spotkań, wystaw, prezentacji, organizacji warsztatów w większym gronie.
 4. Strefa warsztatów – dedykowana edukacji małych grup: kursy, szkolenia komputerowe w mniejszym gronie.
 5. Strefa relaksu – e-czytelnia, gdzie można się zrelaksować, skorzystać z tabletów, e-czytników.

 

Newsletter MBP

captcha 
Regulamin
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.

Początek strony