Centrum Innowacji PRZEJŚCIE

Filia nr 13 MBP we Wrocławiu
ul. Świdnicka 19
50-066 Wrocław


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 71 798 64 99

ZAPRASZAMY

 

poniedziałek 10–19
wtorek 10–19
środa 12–16
czwartek 10–19
piątek 10–19
sobota 10–15

Od 5 stycznia 2019 roku CI Przejście będzie czynne w soboty w godz. 10.00-15.00.

Pracownicy

Aneta Siwka – kierownik Centrum Innowacji PRZEJŚCIE

Filolożka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Podyplomowych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu; specjalistka ds. informacji naukowo-technicznej; Wieloletnia pracowniczka Mediateki, realizująca zadania z zakresu edukacji młodzieży. Autorka tematycznych gier terenowych realizowanych w ramach projektów MBP: „Kultura – strzał w dziesiątkę”, „Projekt Breslau”, warsztatów dla dzieci realizowanych przez MBP w ramach Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego im. Olgierda Budrewicza „Równoleżnik Zero”. Współautorka projektu „Tropem Nessera – śledztwo w Mediatece” realizowanego jako impreza towarzysząca w ramach Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek i Festiwalu Kryminału w 2015 r. oraz gry mobilnej „Mock – przeszłość powraca” realizowanej w sierpniu 2017 r. w ramach kongresu IFLA. Realizatorka projektów specjalnych, m.in. „Biblioteka plenerowa”, „STEP BY STEP. Architektura dźwięku” w ramach Programu MOSTY Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016. Miłośniczka gier planszowych, autorka akcji „Myśl strategicznie – graj w Mediatece”, która zapoczątkowała udostępnianie gier planszowych czytelnikom MBP. Recenzentaka literatury w rubryce „bibliotekarz poleca” na FB Mediateki.

 

Nina Jasianek – edukator, bibliotekarz, Facebook

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. W swojej pracy naukowej i obecnie zawodowej stara się łączyć miłość do klasyki literatury z prowadzeniem dociekliwych badań. Uwielbia horrory Stephena Kinga, kryminały Olgi Rudnickiej, polskie góry i czeskie jedzenie. Od stycznia 2017 r. związana z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu. Dotychczas prowadziła zajęcia dla rodziców z dziećmi w ramach oferty rodzinnej MBP oraz dla uczniów szkół podstawowych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2017, w których pokazywała, że każda książka może być fundamentem najbardziej kreatywnych prac. Edukatorka międzynarodowego projektu 60+ Virtual Culture w ramach programu Erasmus+ realizowanego przez Stowarzyszenie Żółty Parasol wraz z Miejską Biblioteką Publiczną, prelegentka podczas Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego Równoleżnik Zero 2018, a także współautorka mobilnej gry „Podwodna przygoda w Hydropolis”, realizowanej w partnerstwie ze SmartCity Wrocław, pomysłodawczyni wielu projektów edukacyjnych przeznaczonych dla odbiorców różnych grup wiekowych. W Centrum Innowacji Przejście realizuje warsztaty, w których stara się pokazać, ile nowoczesna technologia zawdzięcza tradycyjnym książkom..

 

Marta Gieruń – edukator, bibliotekarz, grafika, Facebook

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo – specjalizacja edytorstwo. Doświadczenie bibliotekarskie zdobywała jako pracownik biblioteki naukowej. Z Miejską Biblioteką Publiczną związana od stycznia 2018 roku. W CI Przejście prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu edukacji czytelniczej i kulturalnej z użyciem technologii IT. Miłośniczka książek Tolkiena oraz literatury sci-fi i popularnonaukowej. Swoje zainteresowania designem, ilustracją, typografią i fotografią wykorzystuje również w codziennej pracy, w ramach zadań realizowanych w Centrum Innowacji. Uwielbia górskie wyprawy i chętnie czyta o najnowszych odkryciach nauki. Autorka interfejsu graficznego oraz materiałów promocyjnych mobilnej gry miejskiej „Dziwoludy", realizowanej w ramach projektu MBP.

Daniel Fernandes da Fonseca – edukator, bibliotekarz

Wrocławianin z urodzenia, a także z wyboru. Studiował na Wydziale Radia i Telewizji UŚ oraz w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. Jako filmowiec współpracował m.in. z Fundacją im. Zbigniewa Herberta i Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, a jako animator kultury uczestniczył w organizacji festiwalu "Dni Kina Amatorskiego", inicjatywy Klubu Realizatorów Filmowych. Pisze opowiadania; w 2017 roku debiutował zbiorem p.t. "Ozory". Do zespołu CI Przejście dołączył aby w ramach realizowanych zadań łączyć zamiłowanie do literatury ze skłonnością do sztuk wizualnych.

Magdalena Jaszowska – Facebook

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, wieloletnia moderatorka funpage'a MSA i strony Festiwalu Podróżniczego Równoleżnik Zero, uczestniczka wielu szkoleń tematycznych m.in.: Forum Młodych Bibliotekarzy (Olsztyn), II edycja ogólnopolskiej (nie)konferencji Kierunek Wizerunek (Gdynia -Gdańsk 2016). Wieloletnia koordynatorka konkursu dla młodzieży ponadgimnazjalnej „Szkolny Broker Informacji” realizowanego w Mediatece – Filii nr 58 MBP. Współorganizatorka Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego Równoleżnik Zero. Miłośniczka kryminałów, współautorka gier miejskich: „Tropem Nessera – śledztwo w Mediatece” (Ogólnopolska Noc Bibliotek i Festiwal Kryminału 2015), „Morderstwo w bibliotece” (gra miejska – 23 kwietnia 2016 Światowy Dzień Książki), „Inspektor Banks i tajemnica starej palarni” (gra kryminalna Noc Bibliotek i Festiwal Kryminału 2016). Obecnie pracownik Filii nr 5 MBP przy ul. Namysłowskiej.

Sylwia Tracz – grafika

Absolwentka Malarstwa oraz Grafiki na Wrocławskiej ASP. Od lat związana jako graficzka z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu. Autorka licznych logotypów, ulotek, plakatów i wszelkich materiałów promocyjnych MBP. Zajmuje się również ilustracją, szczególnie dziecięcą. Jej prace można oglądać na blogu: swiatilustrowany.blogspot.com.

Iga Woźniak – edycja strony

Absolwentka Międzynarodowych Studiów Kulturowych oraz Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Miłośniczka komiksu, pisania różnych form i surrealistycznych sytuacji, które przedstawia za pomocą kolaży. Pracuje jako redaktor strony Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

 


Edukatorzy

 

Explain Everything

Explain Everything to polsko-amerykańska firma, która tworzy i rozwija aplikację o tej samej nazwie - Explain Everything. Jest to wirtualna tablica interaktywna, służąca do tworzenia i nagrywania prezentacji multimedialnych złożonych z grafik, zdjęć, tekstów, rysunków, plików video oraz stron internetowych. Oparta jest o silnik animacyjny, dzięki któremu można nagrywać dźwięk i obraz oraz animować wszystkie obiekty. Program jest dostępny na wszystkie systemy operacyjne – iOS, Android oraz Windows. Aplikacja połączona jest z portalem służącym do przechowywania i popularyzacji projektów. Explain Everything jest doskonałym narzędziem do tworzenia nowoczesnych materiałów do prezentacji, wykładów i szkoleń dla uczniów, nauczycieli, wykładowców i firm.


Programowanie

Fundacja Liga Niezwykłych Umysłów założona w 2015 roku. Upowszechnia naukę praktycznego podejścia do programowania, głównie poprzez internetową platformę LNU. Platforma zawiera kursy z zakresu profesjonalnych języków programowania, praktyczne ćwiczenia i mechanizmy automatycznej oceny rozwiązań użytkowników, elementy grywalizacji oraz wsparcie specjalistów. Fundacja prowadzi także egzaminy certyfikujące umiejętności cyfrowe. We współpracy z Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu, fundacja prowadzi program Wrocław Koduje 2.0 - Liga Niezwykłych Umysłów, w ramach którego uczniowie wszystkich wrocławskich szkół mają dostęp do platformy i ścieżki edukacyjnej z zakresu programowania. Jest to jedyny taki projekt w Polsce i jeden z największych w Europie. W zeszły roku szkolnym w projekcie wzięło udział prawie 800 uczniów.

CodersCrew – Jedna z największych inicjatyw związanych z programowaniem na terenie Wrocławia. Działają aktywnie od ponad 2 lat rozbudzając w ludziach pasję do programowania, a następnie dając im możliwości wykorzystania swoich umiejętności w praktyce i zdobycia wymarzonej pracy. Rdzeń ich działalności stanowią warsztaty, w trakcie których każdy ma szansę poznać programowanie webowe od podstaw oraz stworzyć i opublikować w sieci aż 6 stron/aplikacji. Po warsztatach angażują najlepsze osoby w swoje projekty pozwalające im jeszcze rozwijać swoje umiejętności, rozbudować portfolio i wnieść swój wkład w wartościowe inicjatywy podejmowane w całej Polsce. Biorą udział w licznych konferencjach związanych z programowaniem, angażują się w hackathony oraz prowadzą prelekcje.


VR

Współpraca z VRmind, firmą specjalizującą się w technologii VR, stale współpracującą z Fundacją VR4helath przy programach edukacyjnych. Firma VR Mind posiada bogate doświadczenie w zakresie pracy szkoleniowej z młodzieżą i dorosłymi użytkownikami. We współpracy z Fundacją Pro Mathematica prowadzą we Wrocławskim Parku Technologicznym całoroczny program edukacyjny dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej, oparty na doświadczeniach VR. Współpracują z Instytutem Psychiatrii Akademii Medycznej we Wrocławiu, prowadząc pokazowe sesje VR dla seniorów zrzeszonych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zawartość merytoryczną warsztatów nadzoruje kierownik działu badawczo-rozwojowego firmy VRmind – dr Marcin Czub, adiunkt w zakładzie Psychologii Ogólnej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, programista i autor aplikacji VR, jeden z pionierów badań nad wirtualną rzeczywistością w Polsce. Od 2012 prowadzi projekt badawczy koncentrujący się na badaniu wpływu rzeczywistości wirtualnej na ludzką psychikę.


Blender

Szymon Styrczula – hobbystycznie zajmuje się grafiką od trzynastego roku życia. Pierwszą pracę w branży rozpoczął po maturze mając 20 lat w firmie T-Bull produkującej gry mobilne, gdzie przez ponad 2 lata tworzył modele 3D dla potrzeb realizowanych produkcji. Później skupił się głównie na pracy jako freelancer tworząc wizualizacje architektoniczne, efekty specjalne, modele do filmów (Dywizjon 303 - Textury samolotów), reklam i gier. Współpracował z firmami takimi jak Luminator, PixelSet, Kizny Visuals, Hubamamnun oraz prowadził szkolenia z Photoshopa dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Głównym narzędziem jego pracy jest Blender, którego poleca wszystkim - profesjonalistom i nowicjuszom, gdyż mimo, iż jest darmowy - co jest jego ogromną zaletą - nie odbiega możliwościami od bardzo drogich programów takich jak 3D Studio Max, Maya lub Modo.


 

Newsletter MBP

captcha 
Regulamin
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.

Początek strony