Centrum Innowacji PRZEJŚCIE

Filia nr 13 MBP we Wrocławiu
ul. Świdnicka 19
50-066 Wrocław


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 71 798 64 99

fcb logo male

instagram logo

ZAPRASZAMY

 

poniedziałek 10–19
wtorek 10–19
środa 12–16
czwartek 10–19
piątek 10–19
sobota 10–15

Od 5 stycznia 2019 roku CI Przejście będzie czynne w soboty w godz. 10.00-15.00.

Pracownicy

Aneta Siwka – kierownik Centrum Innowacji PRZEJŚCIE

Filolożka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Podyplomowych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu; specjalistka ds. informacji naukowo-technicznej; Wieloletnia pracowniczka Mediateki, realizująca zadania z zakresu edukacji młodzieży. Autorka tematycznych gier terenowych realizowanych w ramach projektów MBP: „Kultura – strzał w dziesiątkę”, „Projekt Breslau”, warsztatów dla dzieci realizowanych przez MBP w ramach Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego im. Olgierda Budrewicza „Równoleżnik Zero”. Współautorka projektu „Tropem Nessera – śledztwo w Mediatece” realizowanego jako impreza towarzysząca w ramach Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek i Festiwalu Kryminału w 2015 r. oraz gry mobilnej „Mock – przeszłość powraca” realizowanej w sierpniu 2017 r. w ramach kongresu IFLA. Realizatorka projektów specjalnych, m.in. „Biblioteka plenerowa”, „STEP BY STEP. Architektura dźwięku” w ramach Programu MOSTY Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016. Miłośniczka gier planszowych, autorka akcji „Myśl strategicznie – graj w Mediatece”, która zapoczątkowała udostępnianie gier planszowych czytelnikom MBP. Recenzentaka literatury w rubryce „bibliotekarz poleca” na FB Mediateki.

 

Kalina Downarowicz – edukator, bibliotekarz, Facebook

Absolwentka kulturoznawstwa na UWr; od zawsze związana z Wrocławiem. Koneserka gier: RPG, wideo, planszowych, miejskich. Nie rozstaje się z konsolą, aparatem fotograficznym i czytnikiem. Zajmuje się marketingiem w social media i komunikacją w Internecie. Uczestniczyła w organizacji imprez kulturalnych, (m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha), recenzowała nowości wydawnicze dla portali księgarskich, szkoliła instytucje kultury, tworzyła programy edukacyjne dla branży księgarskiej i pracowała jako project manager w Good Books. Interesuje się projektowaniem graficznym, o czym pisze na fanpejdżu „Ładne Okładki”. Po godzinach, oprócz książek, dźwiga kettle i sztangę oraz przemierza górskie szlaki.

Magdalena Dymańska – edukator cyfrowy, bibliotekarz, Facebook

Absolwentka komunikacji wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez kilka lat zajmowała się badaniami marketingowymi, w bibliotece jako pracownik stawia dopiero pierwsze kroki. Miłośniczka wszelkiego typu łamigłówek i escape roomów. Kiedy nie próbuje wydostać się z zamkniętego pokoju, czyta kryminały i thrillery psychologiczne. Stara się regularnie dotleniać górskim powietrzem – aktualny cel to Korona Gór Polski.

 

Paweł Bukowski – edukator cyfrowy, bibliotekarz, Facebook, Instagram

Pracę w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpoczął jako wolontariusz ucząc języka włoskiego w ramach projektu Language Cafe. Zaraz po tym zaczął zdobywać doświadczenie w pracy bibliotekarza w filii 29. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Napisał pracę magisterską o reklamie i jej wpływie na zmianę postrzegania społeczności LGBT. Fascynuje go również kolorowy świat social mediów – Instagrama i Facebooka. W CI Przejście prowadzi zajęcia edukacyjne z VR. Czyta wszystko, co wpadnie mu w ręce, często w różnych językach. Poza pracą i wirtualnym światem podróżuje po różnych krajach i ćwiczy jogę.

 

Daniel Fernandes da Fonseca – edukator, bibliotekarz

Wrocławianin z urodzenia, a także z wyboru. Studiował na Wydziale Radia i Telewizji UŚ oraz w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. Jako filmowiec współpracował m.in. z Fundacją im. Zbigniewa Herberta i Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, a jako animator kultury uczestniczył w organizacji festiwalu "Dni Kina Amatorskiego", inicjatywy Klubu Realizatorów Filmowych. Pisze opowiadania; w 2017 roku debiutował zbiorem p.t. "Ozory". Do zespołu CI Przejście dołączył aby w ramach realizowanych zadań łączyć zamiłowanie do literatury ze skłonnością do sztuk wizualnych.

Magdalena Jaszowska – Facebook

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, wieloletnia moderatorka funpage'a MSA i strony Festiwalu Podróżniczego Równoleżnik Zero, uczestniczka wielu szkoleń tematycznych m.in.: Forum Młodych Bibliotekarzy (Olsztyn), II edycja ogólnopolskiej (nie)konferencji Kierunek Wizerunek (Gdynia -Gdańsk 2016). Wieloletnia koordynatorka konkursu dla młodzieży ponadgimnazjalnej „Szkolny Broker Informacji” realizowanego w Mediatece – Filii nr 58 MBP. Współorganizatorka Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego Równoleżnik Zero. Miłośniczka kryminałów, współautorka gier miejskich: „Tropem Nessera – śledztwo w Mediatece” (Ogólnopolska Noc Bibliotek i Festiwal Kryminału 2015), „Morderstwo w bibliotece” (gra miejska – 23 kwietnia 2016 Światowy Dzień Książki), „Inspektor Banks i tajemnica starej palarni” (gra kryminalna Noc Bibliotek i Festiwal Kryminału 2016). Obecnie pracownik Filii nr 5 MBP przy ul. Namysłowskiej.

Sylwia Tracz – grafika

Absolwentka Malarstwa oraz Grafiki na Wrocławskiej ASP. Od lat związana jako graficzka z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu. Autorka licznych logotypów, ulotek, plakatów i wszelkich materiałów promocyjnych MBP. Zajmuje się również ilustracją, szczególnie dziecięcą. Jej prace można oglądać na blogu: swiatilustrowany.blogspot.com.

Iga Woźniak – edycja strony

Absolwentka Międzynarodowych Studiów Kulturowych oraz Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Miłośniczka komiksu, pisania różnych form i surrealistycznych sytuacji, które przedstawia za pomocą kolaży. Pracuje jako redaktor strony Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

 


Edukatorzy

 

Explain Everything

Explain Everything to polsko-amerykańska firma, która tworzy i rozwija aplikację o tej samej nazwie - Explain Everything. Jest to wirtualna tablica interaktywna, służąca do tworzenia i nagrywania prezentacji multimedialnych złożonych z grafik, zdjęć, tekstów, rysunków, plików video oraz stron internetowych. Oparta jest o silnik animacyjny, dzięki któremu można nagrywać dźwięk i obraz oraz animować wszystkie obiekty. Program jest dostępny na wszystkie systemy operacyjne – iOS, Android oraz Windows. Aplikacja połączona jest z portalem służącym do przechowywania i popularyzacji projektów. Explain Everything jest doskonałym narzędziem do tworzenia nowoczesnych materiałów do prezentacji, wykładów i szkoleń dla uczniów, nauczycieli, wykładowców i firm.


Programowanie

Fundacja Liga Niezwykłych Umysłów założona w 2015 roku. Upowszechnia naukę praktycznego podejścia do programowania, głównie poprzez internetową platformę LNU. Platforma zawiera kursy z zakresu profesjonalnych języków programowania, praktyczne ćwiczenia i mechanizmy automatycznej oceny rozwiązań użytkowników, elementy grywalizacji oraz wsparcie specjalistów. Fundacja prowadzi także egzaminy certyfikujące umiejętności cyfrowe. We współpracy z Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu, fundacja prowadzi program Wrocław Koduje 2.0 - Liga Niezwykłych Umysłów, w ramach którego uczniowie wszystkich wrocławskich szkół mają dostęp do platformy i ścieżki edukacyjnej z zakresu programowania. Jest to jedyny taki projekt w Polsce i jeden z największych w Europie. W zeszły roku szkolnym w projekcie wzięło udział prawie 800 uczniów.

CodersCrew – jedna z największych inicjatyw związanych z programowaniem na terenie Wrocławia. Działają aktywnie od ponad 3 lat rozbudzając w ludziach pasję do programowania, a następnie dając im możliwości wykorzystania swoich umiejętności w praktyce i zdobycia wymarzonej pracy. Rdzeń ich działalności stanowią warsztaty, w trakcie których każdy ma szansę poznać programowanie webowe od podstaw oraz stworzyć i opublikować w sieci aż 6 stron/aplikacji. Po warsztatach angażują najlepsze osoby w swoje projekty pozwalające im jeszcze rozwijać swoje umiejętności, rozbudować portfolio i wnieść swój wkład w wartościowe inicjatywy podejmowane w całej Polsce. Biorą udział w licznych konferencjach związanych z programowaniem, angażują się w hackathony oraz prowadzą prelekcje.


VR

Współpraca z VRmind, firmą specjalizującą się w technologii VR, stale współpracującą z Fundacją VR4helath przy programach edukacyjnych. Firma VR Mind posiada bogate doświadczenie w zakresie pracy szkoleniowej z młodzieżą i dorosłymi użytkownikami. We współpracy z Fundacją Pro Mathematica prowadzą we Wrocławskim Parku Technologicznym całoroczny program edukacyjny dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej, oparty na doświadczeniach VR. Współpracują z Instytutem Psychiatrii Akademii Medycznej we Wrocławiu, prowadząc pokazowe sesje VR dla seniorów zrzeszonych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zawartość merytoryczną warsztatów nadzoruje kierownik działu badawczo-rozwojowego firmy VRmind – dr Marcin Czub, adiunkt w zakładzie Psychologii Ogólnej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, programista i autor aplikacji VR, jeden z pionierów badań nad wirtualną rzeczywistością w Polsce. Od 2012 prowadzi projekt badawczy koncentrujący się na badaniu wpływu rzeczywistości wirtualnej na ludzką psychikę.


Blender

Szymon Styrczula – hobbystycznie zajmuje się grafiką od trzynastego roku życia. Pierwszą pracę w branży rozpoczął po maturze mając 20 lat w firmie T-Bull produkującej gry mobilne, gdzie przez ponad 2 lata tworzył modele 3D dla potrzeb realizowanych produkcji. Później skupił się głównie na pracy jako freelancer tworząc wizualizacje architektoniczne, efekty specjalne, modele do filmów (Dywizjon 303 - Textury samolotów), reklam i gier. Współpracował z firmami takimi jak Luminator, PixelSet, Kizny Visuals, Hubamamnun oraz prowadził szkolenia z Photoshopa dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Głównym narzędziem jego pracy jest Blender, którego poleca wszystkim - profesjonalistom i nowicjuszom, gdyż mimo, iż jest darmowy - co jest jego ogromną zaletą - nie odbiega możliwościami od bardzo drogich programów takich jak 3D Studio Max, Maya lub Modo.


 WARSZTATY EDUKACYJNE REALIZOWANE Z WYKORZYSTANIEM PLATFORMY CoSphere

Maciej Sobczak / seria GENIUSZ
Współzałożyciel i pomysłodawca platformy CoSphere. Absolwent fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zawodowo zajmuje się programowaniem, budową algorytmów sztucznej inteligencji oraz eksploracją różnych zbiorów danych. Jego głównym celem jest dążenie do bycia najlepszą wersją siebie. Od wielu lat podejmuje się budowy nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych, które pozwalają na praktyczne zastosowanie wiedzy, którą
zdobył w ramach eksploracji tematów kognitywistyki, neurobiologii oraz związku pomiędzy ludzką a sztuczną inteligencją.
Książki, które go ukształtowały to:
-„Sześć łatwych kawałków”, Feynman P. Richard
-„Pan raczy żartować, panie Feynman”, Feynman P. Richard
-„On Intelligence: How a New Understanding of the Brain Will Lead to the Creation of Truly Intelligent Machines”, Jeff Hawkins
-„The Most Human Human: What Artificial Intelligence Teaches Us About Being Alive”, Brian Christian
-„Art as Therapy”, Alain de Botton

Leszek Boczek / seria EKO
Absolwent fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Na co dzień zajmuje się nauczaniem. Pracuje z uczniami liceum rozwijając ich potrzebę uczenia się nauk ścisłych. Entuzjasta interdyscyplinarności, nauki poprzez dyskusję oraz obalania kolejnych ograniczeń stawianych przez zmęczony organizm człowieka twierdzącego, że nauki ścisłe są poza jego zasięgiem. Prywatnie uwielbia spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu, najlepiej poza miastem. Uważa, że jeśli jakieś działanie wywołało uśmiech u innej osoby, to jest to najlepszy dowód, że warto było to zrobić.
Jako prowadzący warsztaty chciałby, aby uczestnicy zatrzymali się na chwilę i zastanowili nad swoimi własnymi działaniami związanymi z szeroko pojętą ochroną środowiska i tym czy rzeczywiście grozi nam kataklizm ekologiczny. Pierwszym krokiem do jakichkolwiek zmian jest głęboka refleksja, bo bez niej chęć zmiany zawsze wygasa.

Karolina Midor / seria TY
Architekt w praktyce. W pracy zajmuje się doradztwem przy budowie domów jednorodzinnych oraz projektowaniem koncepcyjnym. Prywatnie zafascynowana psychologią społeczną, rozwojem osobistym i bardziej przyziemnym światem kulinarnym. Miłośniczka górskich wycieczek. Najlepiej definiujące ją słowo to „ruch” – począwszy od tego
Fizycznego, poprzez ten związany z poszukiwaniem nowych wyzwań i poszerzaniem horyzontów. Poprzez warsztaty chce przekazać, jak ważna jest znajomość siebie i otaczającego świata, zarówno w procesach fizycznych jak i mentalnych. Opowie o tym, jak radzić sobie z wyzwaniami stawianymi przez współczesny świat w sferze osobistego poczucia szczęścia.


Unreal go! - warsztaty tworzenia gier z silnikiem Unreal Engine 4

Kamil Mówiński – programista „od zawsze” – niektórzy twierdzą, że jego pierwsze słowa to „Hello World”. W ciągu swojej prawie już dziesięcioletniej kariery pracował przy wielu projektach i różnych technologiach, od tworzenia stron internetowych po wydawanie oprogramowania dla laboratoriów naukowych. Jednak zaczynał od budowania silników do gier internetowych i po latach wrócił do swojej pierwszej miłości – tworzenia gier video. Dziś, pod własną banderą Vulpesoft zarządza kilkunastoosobowym zespołem, który pod jego czujnym okiem przygotowuje grę o zaginionym w Afryce dziewiętnastowiecznym podróżniku – Dr Livingstone, I presume?. https://livingstone-game.com

Agata Leś – z wykształcenia zarówno robotyk, jak i dziennikarz. Z zawodu programistka. Karierę rozpoczynała w jednej z wrocławskich korporacji, aby następnie uciec do startupu. Matka projektu gry video – Dr Livingstone, I presume?. Przez pierwsze miesiące odpowiedzialna za design gry, wizję artystyczną i planowanie zakresu produkcji. Obecnie 80% czasu poświęca na prototypowanie i kodowanie kolejnych mechanik gry, a pozostałe 45% na zajmowanie się obowiązkami producenta.

Newsletter MBP

captcha 
Regulamin
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.

Początek strony