Centrum Innowacji PRZEJŚCIE

Filia nr 13 MBP we Wrocławiu
ul. Świdnicka 19
50-066 Wrocław


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 71 798 64 99

fcb logo male

instagram logo

ZAPRASZAMY

 

poniedziałek 10–19
wtorek 10–19
środa 12–16
czwartek 10–19
piątek 10–19
sobota 10–15

Od 5 stycznia 2019 roku CI Przejście będzie czynne w soboty w godz. 10.00-15.00.

 OFERTA EDUKACYJNA DLA SZKÓŁ W CI PRZEJŚCIE
Rok szkolny 2018/2019

1. Druk 3D – technologia przyszłości

Prowadzenie: Daniel da Fonseca

Warsztaty: kl. 5-8 SP, liceum

• Poniedziałek: 9.00-11.00 gr.1 / 12.00-14.00 gr.2
• Środa: 9.00-11.00
• Grupy: 20-25 osób
• Koszt: 10 zł/os

W dzisiejszych czasach technologia druku 3D rozwija się w niewyobrażalnym tempie. Druk 3D jest spotykany niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Podobnie jak kilka lat temu komputery zrewolucjonizowały świat, tak teraz drukowanie 3D zmienia obszary nauki, kultury, sztuki i naszego codziennego życia. Nowa technologia budzi wiele pytań. Jak to działa? Do czego jest wykorzystywany? Jak powstają projekty? Od czego w ogóle zacząć? Podczas zajęć odkryjemy tajemnice druku 3D, odpowiemy na te i wiele innych pytań. Przedstawione zostanie oprogramowanie, dzięki któremu można projektować modele przestrzenne. Uczestnicy warsztatów poznają podstawowe narzędzia i ich funkcje. Będą mogli również sami zaprojektować, a następnie wydrukować wymyślony model geometryczny lub inny przedmiot oraz zweryfikować, czy spełnia on założoną rolę w realnym świecie. Ćwiczenia te staną się okazją do kształtowania wyobraźni przestrzennej i zmysłu technologicznego myślenia.
1. Druk 3D – technologia przyszłości / prezentacja
2. Przedstawienie programu do modelowania 3d w programie online www.tinkercad.com
3. Prezentacja dostępnych narzędzi i sposobów ich wykorzystania
4. Prace nad własnymi projektami
5. Wydruk jednego wybranego projektu.

2. VR-edu / Virtual Reality: rzeczywistość bliższa niż myślisz

Prowadzenie: Nina Jasianek

Warsztaty: kl. 3-8 SP, liceum, młodzież
• Wtorek / godz. 9.00-11.00 gr. 1 / 11.30-13.30 gr. 2
• Czwartek / godz. 12.00-14.00
• grupy 20-25 osób
• koszt: 10 zł/os
• zapisy

Wszystko o VR w pigułce! Zapraszamy na warsztaty, będące swoistym wprowadzeniem do rozumienia fenomenu technologii VR i szerokich możliwości zastosowania jej w różnych dziedzinach życia. W trakcie zajęć omówimy techniczną stronę VR i wspólnie zastanowimy się nad aspektami oddziaływania rzeczywistości wirtualnej na umysł człowieka. Opowiemy
o atrakcyjności gier VR oraz o wykorzystaniu VR w chirurgii, stomatologii, okulistyce, psychologii i… w wielu innych dziedzinach życia. Przy pomocy nakładanych na głowę gogli, zestawu czujników ruchu oraz odpowiedniego oprogramowania w uczestnikach warsztatu wzbudzimy poczucie obecności w wirtualnym świecie. Pokażemy w praktyce, jak łatwo oszukać nasz mózg!


3. VR-edu / Empatyczny VR, czyli psychologiczne aspekty wirtualnej rzeczywistości

Prowadzenie: Nina Jasianek
Warsztaty: kl. 6-8 SP, liceum, młodzież
• Wtorek / godz. 9.00-11.00 gr. 1 / 11.30-13.30 gr. 2
• Czwartek / godz. 12.00-14.00
• grupy 20-25 osób
• koszt: 10 zł/os
• zapisy

Czy wirtualna rzeczywistość może pomóc uporać się z fobią i lękami z dzieciństwa? Czy dzięki wirtualnej rzeczywistości możemy poznać trudną sytuację innych ludzi, zrozumieć ich zachowania, „dotknąć” ludzkiej tragedii? Czy oglądanie gigantycznego pająka w VR przekłada się na nasze reakcje przy zetknięciu z małym pająkiem w realu? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przyjdź do CI Przejście. Opowiemy o wpływie poprzez wirtualną rzeczywistość na nasze postrzeganie otoczenia i zastanowimy się wspólnie, czy psychoterapia przy użyciu sprzętu VR może przynieść realne korzyści.

4. VR-edu / AstroExplorer. Kosmiczna przygoda w VR

Prowadzenie: Marta Gieruń
Warsztaty: kl. 4-8 SP.

• Wtorek / godz. 12.00-14.00
• Czwartek / godz. 9.00-11.00 gr. 1 / 11.30-13.30 gr. 2
• grupy 20-25 osób
• koszt: 10 zł/os
• zapisy

Mała Błękitna Kropka. Ziemia. Nie jest łatwo wyobrazić sobie jej wielkość w skali Układu Słonecznego i Wszechświata. Poprzez porównania działające na wyobraźnię, ciekawostki, krótką prezentację i zdjęcia spróbujemy to pokazać. Uczestnicy warsztatu dzięki wirtualnej rzeczywistości dowiedzą się, jak działa Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) i zobaczą, jak wygląda życie pracujących tam astronautów. Podczas warsztatów zaprezentowana zostanie również aplikacja VR, która przeniesie uczestników w narracyjną podróż z Ziemi aż do granic obserwowalnego Wszechświata poprzez Układ Słoneczny, galaktyki, mgławice…

5. Naucz się uczyć, czyli o metodach skutecznego zapamiętywania

Prowadzenie: Aneta Siwka
Prezentacja/warsztaty: kl. 7-8 SP, liceum

• środa / godz. 9.00-11.00
• bezpłatne
• zapisy

W trakcie warsztatów podpowiemy, jak szybko zapamiętywać nowe informacje, wyjść z klatki szablonowego myślenia i zwiększyć swą zdolność do myślenia twórczego. Spróbujemy odkryć naturę umysłu i pokażemy – krok po kroku – jak doskonalić pamięć! Uczestników warsztatu zapoznamy z ograniczoną metodę studiowania, będącą rodzajem algorytmu pozwalającego na zwiększenie skuteczności uczenia się i skrócenie czasu nauki.


6. Wrocław, jakiego nie znacie

Prowadzenie: Aneta Siwka
Prezentacja/wykład: kl. 5-8 SP
• środa / godz. 9.00-11.00
• bezpłatne
• zapisy

Uczestnikom zajęć pokażemy nieznane historie miejsc dobrze znanych: starych kamienic, kościołów i mostów, które mijamy każdego dnia. Opowiemy historię niedźwiadka, który przysiadł na murach średniowiecznej baszty, zajrzymy na dziedziniec Biblioteki Ossolineum, który kryje wiele tajemnic... Na chwilę staniemy na miejskich rogatkach, odwiedzimy miejsce kapitulacji twierdzy Wrocław, spróbujemy odnaleźć kamienie stulecia i wybierzemy się
w wirtualną podróż środkiem lokomocji, który znikł z ulic Wrocławia całkiem niedawno… Postaramy się przekonać wszystkich uczestników zajęć, że warto odkrywać historię Wrocławia. Bywa zaskakująca!

7. Drukarstwo: od Gutenberga do druku 3D

Prowadzenie: Nina Jasianek
Wykład/warsztaty/dyskusja: kl. 1-4 SP
• środa / godz. 9.00-11.00
• bezpłatne
• zapisy

Wynalazek druku to jeden z najważniejszych momentów historii. To dzięki wynalazkowi Gutenberga dostęp do literatury stał się łatwiejszy. Co dokładnie działo się potem? Zapraszamy do CI Przejście, które na moment zamienimy w kapsułę czasu…
Opowiemy, jak radzono sobie z dostępem do wiedzy przed wynalezieniem druku, kim był Gutenberg i dlaczego nie wzbogacił się na swoim wynalazku, co to jest drzeworyt i miedzioryt oraz czym się od siebie różnią. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak wyglądały pierwsze druki i inkunabuły, współczesne techniki druku książek oraz na czym dokładnie polega druk 3D. Pokażemy drogę, jaką pokonał druk od XV w. do dzisiaj.

8. Kreatywnie: zrób sobie e-książkę

Prowadzenie: Marta Gieruń
Wykład/warsztaty/dyskusja: kl. 1-6 SP
• środa / godz. 9.00-11.00
• max. 10 osób
• bezpłatne
• zapisy

Podczas zajęć opowiemy, jak powstaje książka, przedstawimy etapy jej powstawania oraz ludzi biorących udział w tym procesie. Pokażemy, czym różni się książka elektroniczna od klasycznej. Uczestnicy warsztatu na chwilę staną się wydawcami: stworzą w aplikacji graficznej na tabletach ilustracje do fragmentów literatury. Gotowe prace złożymy w aplikacji BookCreator, w uprzednio przygotowanym szablonie. I wspólnie obejrzymy swoje dzieło!

9. Internet ze zrozumieniem: jak rozpoznać fake news w dobie Fejsa, łańcuszków i sensacji

Prowadzenie: Marta Gieruń
Wykład/prezentacja/dyskusja: kl. 7-8 SP, liceum

• środa / godz. 9.00-11.00
• bezpłatne
• zapisy

Nie wszystko, o czym czytamy w Internecie, musi być prawdą. Warto sprawdzać wiarygodność informacji, źródło, z którego pochodzi. Zwłaszcza, jeśli są to gorące newsy! Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, co to są medialne fake newsy, jakie są ich rodzaje, jak się rozprzestrzeniają i czy da się je od razu rozpoznać. Poznają prawo nagłówków Betteridge’a oraz termin postprawdy. Wspólnie przeanalizujemy konkretne przykłady z naszych rodzimych mediów.

10. WARSZTATY EDUKACYJNE DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH REALIZOWANE Z WYKORZYSTANIEM PLATFORMY CoSphere

W ramach oferty edukacyjnej zapraszamy grupy zorganizowane z wrocławskich szkół ponadpodstawowych na zajęcia realizowane z wykorzystaniem platformy CoSphere i smartfonów. Smartfony są obecnie najważniejszym urządzeniem w życiu młodych osób, bo pozwalają „być na bieżąco”. Zapewniają komunikację, rozrywkę i relaks. Udowodnimy, że mogą być również narzędziem zdobywania wiedzy i samorozwoju.

Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / tel. 71 798 64 99

Szczegóły oferty w załączniku.

O platformie:
CoSphere (cognitive sphere = sfera kognitywna) to przestrzeń sprzyjająca poznawaniu świata, łącząca świat rzeczywisty z wirtualnym.
Cele CoSphere'a to zoptymalizowanie procesu uczenia się poprzez wykorzystanie wyników badań nad pracą mózgu oraz powrót do sposobu uczenia się stosowanego przez małe dzieci, które w zdecydowanej większości prezentują potencjał intelektualny godny geniusza.
Jednym z głównych narzędzi, propagujących ten styl zdobywania wiedzy, jest platforma edukacyjna, z której korzystać może każdy, kto chce wzbogacić swoje postrzeganie świata.
W praktyce jest to aplikacja, która służy do prezentacji koncepcji i wiedzy zarówno za pomocą obrazów, filmów, jak i interaktywnych gier. Platforma podpowiada użytkownikom, jak mogą swoją bazę wiedzy poszerzyć o powiązane tematy i sugeruje, kiedy przypomnieć sobie studiowane materiały. Poprzez QR kody i mobilne urządzenia wiedzę w CoSphere można odkrywać dokładnie w miejscu, którego ona dotyczy.

Załączniki:
Pobierz plik (WARSZTATY EDUKACYJNE REALIZOWANE Z WYKORZYSTANIEM PLATFORMY CoSphere.pdf)CoSphere577 kB
Pobierz plik (Oferta edukacyjna dla szkół_wrzesień-grudzień 2019.pdf)Oferta edukacyjna dla szkół510 kB

Newsletter MBP

captcha 
Regulamin
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.

Początek strony