Centrum Innowacji PRZEJŚCIE

Filia nr 13 MBP we Wrocławiu
ul. Świdnicka 19
50-066 Wrocław


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 71 798 64 99

ZAPRASZAMY

w lipcu i sierpniu:

poniedziałek 12–18
wtorek 10–16
środa 12–16
czwartek 12–18
piątek 10–16
sobota nieczynne

  • Being Avatar
    Warsztat z wykorzystaniem VR

Poniedziałek, godz. 10.00-11.30 / grupy 25 os
koszt: 10 zł/os

Formuła warsztatów oparta jest o grę rozgrywającą się w przestrzeni VR, w której uczestnicy mogą przekonać się, jak łatwo możemy zmienić swoją tożsamość, jak zmienne jest doświadczanie własnego ciała i jak łatwo oszukać nasze zmysły. Warsztaty są swoistym wprowadzeniem do rozumienia fenomenu technologii VR i szerokich możliwości zastosowania jej w różnych dziedzinach życia społecznego. Młodzież dowie się jak osiągnięcia nauki o funkcjonowaniu ludzkiego umysłu wpływają na rozwój VR. 

Uczestnicy warsztatu zostaną zapoznani z podstawowymi pojęciami i eksperymentami z zakresu percepcji ciała oraz oddziaływania rzeczywistości wirtualnej na umysł człowieka. Przy pomocy nakładanych na głowę gogli, zestawu czujników ruchu oraz odpowiedniego oprogramowania w uczestnikach warsztatu zostanie wzbudzone poczucie obecności w wirtualnym świecie, oraz ucieleśnienie wirtualnego ciała. Technologia zostanie wykorzystana do wywołania atrakcyjnych iluzji percepcyjnych, takich jak iluzja posiadania ciała innego niż własne, bądź iluzja przebywania w kilku miejscach równocześnie. Uczestnicy będą mieć m.in poczucie, że ich ciała rosną lub zmniejszają się, a także wchodzą w interakcje z wirtualnymi avatarami.

Prezentowane zjawiska oraz teorie będą odnoszone do zastosowań praktycznych. Trzymając się przykładu ucieleśnia wirtualnego ciała – przedstawione zostaną badania nad redukcją uprzedzeń rasowych, gdzie osoby badane wirtualnie ucieleśniały ciało osoby czarnoskórej, czy problemów z akceptacją własnego ciała, tak częstych u młodzieży. Uczestnicy będą także zachęcani do testowania własnych pomysłów, modyfikowania eksperymentów, konstruowania hipotez i ich uzasadniania.

Na koniec zaprezentowane zostaną także inne gry VR wskazujące na różne zastosowania tej technologii.

 

  • Warsztaty wzmacniające funkcje poznawcze
    Warsztat z wykorzystaniem VR

Poniedziałek, godz. 12.00-13.30 / grupy 25 os
koszt: 10 zł/os

VR może być narzędziem usprawniającym nasze funkcjonowanie – m.in. wspierając zdolności poznawcze naszego mózgu. Uczestnicy warsztatu dowiedzą się jak przy użyciu tej technologii mogą ćwiczyć pamięć i koncentrację.

Warsztaty łączą wiedzę teoretyczną z zakresu współczesnej psychologii i neurologii dotyczącą utrzymania naszych funkcji poznawczych w jak najlepszej formie bez względu na wiek. Wskażemy na funkcjonalny aspekt VR, jej praktyczne zastosowane i niezwykle intuicyjny, prosty i przyjemny sposób użytkowania.

Uczestnicy zostaną zaznajomieni z wynikami najnowszych badań wskazujących na wpływ VR na wielozmysłowe przyswajanie wiedzy. Prowadzący wyjaśnią na podstawie najnowszych badań jak działa pamięć, jak uczymy się różnych treści, odpowiedzą na pytanie na ile gry ćwiczące umysł naprawdę działają, a na ile przesadnie przedstawia się płynące z nich korzyści i czym jest transfer efektów treningu. Następnie uczestnicy zostaną zaznajomieni ze sprzętem i z pomocą asystentów i wolontariuszy, po nałożeniu gogli, grać będą w gry poprawiające funkcje kognitywne. Będą to proste rozgrywki, odbywające się w przyjemnych i relaksujących środowiskach wirtualnych.

 

  • Naucz się uczyć, czyli o metodach skutecznego zapamiętywania

warsztat: klasy 7-8 SP, liceum
środa, godz. 9.00-11.00
prowadzi: Aneta Siwka
bezpłatne

W trakcie warsztatów podpowiemy, jak szybko zapamiętywać nowe informacje, wyjść z klatki szablonowego myślenia i zwiększyć swą zdolność do myślenia twórczego. Spróbujemy odkryć naturę umysłu i pokażemy – krok po kroku – jak doskonalić pamięć! Uczestników warsztatu zapoznamy z ograniczoną metodę studiowania, będącą rodzajem algorytmu pozwalającego na zwiększenie skuteczności uczenia się i skrócenie czasu nauki.

 

  • Wrocław, jakiego nie znacie

prezentacja / wykład: klasy 5-8 SP
środa, godz. 9.00-11.00
prowadzi: Aneta Siwka
bezpłatne

Uczestnikom zajęć pokażemy nieznane historie miejsc dobrze znanych: starych kamienic, kościołów i mostów, które mijamy każdego dnia. Opowiemy historię niedźwiadka, który przysiadł na murach średniowiecznej baszty, zajrzymy na dziedziniec Biblioteki Ossolineum, który kryje wiele tajemnic... Na chwilę staniemy na miejskich rogatkach, odwiedzimy miejsce kapitulacji twierdzy Wrocław, spróbujemy odnaleźć kamienie stulecia i wybierzemy się w wirtualną podróż środkiem lokomocji, który znikł z ulic Wrocławia całkiem niedawno… Postaramy się przekonać wszystkich uczestników zajęć, że warto odkrywać historię Wrocławia. Bywa zaskakująca!

 

  • Wizjonerzy sci-fi

prezentacja / wykład / dyskusja: klasy 7-8 SP, liceum
środa, godz. 9.00-11.00
prowadzi: Grzegorz Karpicki
bezpłatne

Prezentacja klasycznych powieści sci-fi i ich odniesień do współczesnej nauki. Podczas zajęć spróbujemy zastanowić się jak do tej pory ziściły się wizje pisarzy i jak możemy przewidywać nadchodzącą przyszłość.

 

  • Drukarstwo: od Gutenberga do druku 3D

wykład / warsztaty / dyskusja: klasy 1-4 SP
środa, godz. 9.00-11.00
prowadzi: Nina Jasianek
bezpłatne

Wynalazek druku to jeden z najważniejszych momentów historii. To dzięki wynalazkowi Gutenberga dostęp do literatury stał się łatwiejszy. Co dokładnie działo się potem? Zapraszamy do CI Przejście, które na moment zamienimy w kapsułę czasu…
Opowiemy, jak radzono sobie z dostępem do wiedzy przed wynalezieniem druku, kim był Gutenberg i dlaczego nie wzbogacił się na swoim wynalazku, co to jest drzeworyt i miedzioryt oraz czym się od siebie różnią. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak wyglądały pierwsze druki i inkunabuły, współczesne techniki druku książek oraz na czym dokładnie polega druk 3D. Pokażemy drogę, jaką pokonał druk od XV w. do dzisiaj.

 

Newsletter MBP

captcha 
Regulamin
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.

Początek strony