Centrum Innowacji PRZEJŚCIE

Filia nr 13 MBP we Wrocławiu
ul. Świdnicka 19
50-066 Wrocław


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 71 798 64 99

fcb logo male

instagram logo

ZAPRASZAMY

 

poniedziałek 10–19
wtorek 10–19
środa 12–16
czwartek 10–19
piątek 10–19
sobota 10–15

Od 5 stycznia 2019 roku CI Przejście będzie czynne w soboty w godz. 10.00-15.00.

WARSZTATY EDUKACYJNE
REALIZOWANE Z WYKORZYSTANIEM PLATFORMY CoSphere

*Dla szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych
*Do udziału w zajęciach wymagany jest smartfon/tablet
*Możliwość pracy na tablecie udostępnionym przez CI Przejście

Zapraszamy do udziału w wyjątkowych warsztatach edukacyjnych.

Czym jest CoSphere?

CoSphere (cognitive sphere = sfera kognitywna) to przestrzeń sprzyjająca poznawaniu świata, łącząca świat rzeczywisty z wirtualnym.
Cele CoSphere'a to zoptymalizowanie procesu uczenia się poprzez wykorzystanie wyników badań nad pracą mózgu oraz powrót do sposobu uczenia się, stosowanego przez małe dzieci, które w zdecydowanej większości prezentują potencjał intelektualny godny geniusza.
Jednym z głównych narzędzi propagujących ten styl zdobywania wiedzy, jest platforma edukacyjna, z której korzystać może każdy kto chce wzbogacić swoje postrzeganie świata.
W praktyce jest to aplikacja, która służy do prezentacji koncepcji i wiedzy zarówno za pomocą obrazów, filmów, jak i interaktywnych gier. Platforma podpowiada użytkownikom, jak mogą swoją bazę wiedzy poszerzyć o powiązane tematy i sugeruje, kiedy przypomnieć sobie studiowane materiały. Poprzez QR kody i mobilne urządzenia wiedzę w CoSphere można odkrywać dokładnie w miejscu, którego ona dotyczy.

WAŻNE:
- Terminy zajęć należy umawiać z najmniej 15-dniowym wyprzedzeniem.
- Minimalna ilość uczestników to 25 osób (w przypadku niższej frekwencji, pobrana zostanie opłata w wysokości 250 zł).
- Na żądanie opiekuna grupy zostanie wystawiona faktura za zajęcia. Istnieje możliwość wpisania zajęć w do programu "Szkoła w mieście" Gminy Wrocław, jeśli dana szkoła bierze w tym programie udział.

SERIA GENIUSZ

1. Obudź w sobie geniusza. Jak znaleźć inspirację do działania?

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Dowiedz się jak obudzić swój potencjał geniusza poprzez kreatywne działanie.

Czy największe wynalazki w historii ludzkości były efektem długoletnich badań czy może dziełem przypadku? Gdzie szukać natchnienia, które pozwala dokonywać przełomów w naszych działaniach, w procesie myślenia czy nawet w rozwoju cywilizacyjnym naszej planety? Zapraszamy do udania się z nami w podróż przez schematy działania naszego umysłu, aby wyjść poza nie i obudzić w sobie uśpiony potencjał. Pokażemy jaki jest związek pomiędzy kreatywnością, a budową mózgu. Wyjdziesz od nas z głową pełną nowych pomysłów.

2. Trening mózgu. Czy w szkole trzeba zakuwać?

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Poznaj techniki, które umożliwią Ci przyswajanie treści w szkole w optymalny sposób.

Ile razy w swoim życiu uczyłeś się czegoś na pamięć? Czy nadal pamiętasz to czego się w ten sposób nauczyłeś? Poznaj metody, które ułatwiają proces uczenia się i wybierz dla siebie te, które ci najbardziej odpowiadają. Dowiedz się, co lubi twój mózg, poznaj zasady działania pamięci i zrozum, dlaczego nie istnieje jedna technika uczenia się gwarantująca sukces. Powiemy Ci o znaczeniu budowania kontekstów i celowości robienia notatek.

3. Niezwykły mózg. Jak zmieniają nas nasze doświadczenia?

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Znajdź najlepsze dla siebie sposoby wpływania na usprawnianie pracy mózgu

Czy inteligencję można ćwiczyć? Czy istnieje coś takiego jak mapa mózgu? W jaki sposób praca mózgu zależy od tego co jemy i jakiej słuchamy muzyki? Poznamy ciekawe przypadki, które pokazują olbrzymie pokłady nieodkrytych możliwości naszego mózgu. Dowiemy się dlaczego czasami nasz mózg czuje się oszukany i ile tak naprawdę istnieje zmysłów, którymi zarządza.

SERIA EKO

1. Świat zanieczyszczony. Czy jest o co się martwić?

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Poznaj najnowsze informacje na temat stanu zdrowia naszych ekosystemów i zastanów się jaki masz wpływ na taki stan rzeczy.

Pijesz wodę z kranu? A może nosisz maseczkę antysmogową? Jesteś zwolennikiem czy przeciwnikiem segregowania śmieci? Porozmawiamy o tym, jak troszczymy się o naszą planetę. Zastanowimy się nad konsekwencjami naszych działań, spróbujemy znaleźć rozwiązanie problemu zanieczyszczenia środowiska lub ustalimy, ile możemy zyskać wybierając „mniejsze zło”.

2. Gdzie jesteś energio? Prognozy dla ludzkości.

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Dowiedz się, które metody pozyskiwania energii są najbardziej wydajne i jednocześnie najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Jakie są drogi pozyskiwania przez ludzkość energii? Czy faktycznie powinniśmy zrezygnować z węgla? Zastanowimy się nad alternatywnymi źródłami energii oraz nad planami budowy w Polsce elektrowni atomowej. Dowiemy się jak działają ogniwa fotowoltaiczne i przeanalizujemy czy inwestycje w montaż paneli słonecznych są opłacalne.
Zastanowimy się także czy rzeczywiście takie rozwiązania są bezpieczne dla środowiska naturalnego i czy warto oszczędzać energię elektryczną.

SERIA ZDROWIE

1. Śmieciowe jedzenie do śmieci. Jak jeść zdrowo i smacznie?

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Poznaj konsekwencje zdrowotne obecnych trendów żywieniowych i dowiedz się, jakie są alternatywy.

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma to, co jemy? Które składniki pokarmowe są najważniejsze dla ludzkiego organizmu? Co jeść, by dożyć „setki”? Zastanowimy się, dlaczego niektóre potrawy są określane jako superżywność, czy słynne kwasy omega-3 są rzeczywiście takie zdrowe oraz wyjaśnimy, jaki jest związek genetyki z naszym odżywianiem.


2. Sen w życiu człowieka. Dlaczego warto odpoczywać?

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Dowiedz się, jakie jest znaczenie snu dla regeneracji organizmu. Naucz się tak planować czas, aby nie zabrakło czasu na sen.

Co się dzieje z nami, gdy śpimy? Czy da się wyeliminować zmęczenie bez snu? Poznamy sposoby na to, aby lepiej się wysypiać. Nauczymy się regulować swój cykl dobowy. Dowiemy się dlaczego popularnym trendem w dużych firmach staje się pozwalanie pracownikom na drzemkę podczas pracy.

3. Czy stajemy się lekomanami? Naturalne wzmocnienie organizmu.

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Zrozum, że uciekanie się do farmakologii w przypadkach, gdy nie jest ona niezbędna, nie musi być najlepszym rozwiązaniem.

Czy Polacy są narodem lekomaniaków? Dlaczego często, gdy czujemy jakiś dyskomfort, sięgamy po środki sprzedawane w aptekach? Spróbujemy zastanowić się, w jaki sposób możemy dbać o organizm przy użyciu naturalnych substancji. Dowiemy się, jakie są skutki zdrowotne zażywania suplementów oraz jak wygląda proces dopuszczania ich do sprzedaży.

SERIA DETOKS

1. W świecie używek. Ile nasze ciało jest w stanie wytrzymać?

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Zrozum konsekwencje wpadnięcia w nałóg. Dowiedz się od czego jesteś uzależniony.

Czy używki to tylko papierosy, alkohol, narkotyki i dopalacze? Jakie są skutki korzystania z nich? Dlaczego tak trudno od nich się uwolnić? Dowiemy się, jaki jest wpływ stosowania używek na nasze zdrowie. Zastanowimy się, jakimi składnikami pożywienia jesteśmy „bombardowani” na co dzień. Poznamy plusy i minusy picia kawy i napojów energetycznych.


2. Grać czy nie grać?  Wpływ multimediów na organizm człowieka.

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Dowiedz się, jaki wpływ na Twój mózg ma świat gier i filmów.

Czy granie w gry komputerowe grozi uzależnieniem? Jakie zdolności są dzięki temu rozwijane, a jakie blokują się na wczesnym etapie rozwoju? Czy oglądane filmy mają wpływ na naszą osobowość? Zastanowimy się, jakie zmiany zachodzą w naszym mózgu na skutek wpadnięcia w świat multimediów. Dowiemy się, jaki to ma wpływ na stany emocjonalne i ile kosztuje to naszych bliskich.

3. Ludzie na smyczy. Czy można żyć bez telefonu?

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Zrozum konsekwencje bycia cały czas online.

Jak zmieniało się społeczeństwo od czasów pojawienia się telefonów komórkowych? Dlaczego zdecydowana większość z nas czuje potrzebę posiadania przy sobie telefonu? Zastanowimy się nad naukowymi podstawami wytłumaczenia tego fenomenu. Poznamy statystyki dotyczące osób posiadających telefon oraz najbardziej niezwykłe skutki uzależnienia od tego urządzenia.

SERIA NAUKA

1. Supermoce ludzi. Co umie nasz organizm?

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Poznaj niezwykłe zdolności naszego organizmu, nad którymi nie zastanawiamy się na co dzień.

Czy leczenie za pomocą placebo to tylko mit? Skąd nasz organizm wie, jak ma się zagoić rana? Czy zdolności określane jako parapsychiczne istnieją w rzeczywistości? Jak to możliwe, że płód wie, jak się rozwijać? Zastanowimy się nad niezwykłością procesów zachodzących w naszych ciałach. Odkryjemy mechanizmy, które nimi sterują i poznamy naukowe podstawy ich zachodzenia.

2.  Nauka w Gwiezdnych Wojnach. Rzeczywistość czy fantastyka?

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Naucz się rozróżniać zjawiska, które są zgodne z prawami natury od tych, które są czystą fantazją.

Czy można polecieć z jednego układu planetarnego do innego? Jak zbudować miecz świetlny? Czy istnieje życie w kosmosie? Czym jest hipernapęd? Odkryjemy krok po kroku sceny z najsłynniejszej światowej sagi kosmicznej i zastanowimy się nad ich realizmem. Powiemy, w jakim stopniu fantastyka wpływa na rozwój nauki i odwrotnie.

3. Fizyka na Igrzyskach Olimpijskich.

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Poznaj prawa fizyki, które pozwalają zwiększyć możliwości sportowców.

Czy strój pływacki wpływa na szybkość pływaka? Jak to możliwe, ze chodziarze są w stanie iść szybciej niż większość ludzi biega? Jak prawidłowo rzucać dyskiem? Prześledzimy prawa fizyki, które muszą być wykorzystywane przez sportowców, którzy chcą osiągać czołowe miejsca na zawodach. Zastanowimy się nad wpływem rozwoju technologicznego, a osiąganymi wynikami.

4. Jak zarabiają banki? Wycieczka po produktach bankowych.

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Poznaj mechanizmy, które pozwalają zrozumieć działanie lokat i kredytów.

Czy informacje podawane w reklamach banków to wystarczająca ilość danych, aby móc oszacować koszt kredytu? Dlaczego ludzie przestali zakładać lokaty bankowe? Wybierzemy się w podróż po podstawowych produktach oferowanych przez banki i odkryjemy, w jaki sposób można obliczyć faktyczne koszty i zyski. Dowiemy się także, jaki wpływ na to może mieć inflacja i na czym polega problem „frankowiczów”.

SERIA TY

1. Przestań się bać. Co dobrego daje porażka i stres?

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Naucz się obniżać poziom stresu w momencie gdy jest uaktywniany.

Czemu boimy się porażki? Jak zrozumieć mechanizmy biologiczne, które kierują nami
w sytuacjach stresu? Odkryjesz co tak naprawdę dzieje się w Twojej głowie podejmując ważne decyzje. Dowiesz się, w jakich sytuacjach główną rolę odgrywa instynkt. Nauczysz się zamieniać stres w swojego sprzymierzeńca.

2. Ile trwa Twoja doba? Kreatywne zarządzanie czasem.

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Wykorzystuj najlepsze dla Ciebie metody zarządzania czasem na co dzień

Dziennie każdy ma 1440 minut do wykorzystania. Czemu jedni robią w jego trakcie więceja inni mniej? Co wpływa na produktywność i dlaczego nie zawsze oznacza ona sukces? Poznasz metody zarządzania czasem i zrozumiesz, dlaczego jedynie część wysiłku przyczyni się do większości efektów jakie osiągniesz. Nauczysz się hierarchizować swoje cele.

3. Ty i social media. Czy istnieje jeszcze prywatność?

środy: 9:00-11:00
czwartki: 9:00-11:00, 11:30-13:30
10 zł/os.

CEL: Naucz się istnieć w social media w sposób przez Ciebie kontrolowany.

Czy wiesz, ile informacji o Tobie można znaleźć dzięki social media? Czy ilość znajomych na portalach społecznościowych ma znaczenie? Czy bierzesz udział w stosowaniu agresji internetowej? Zastanowimy się, w jaki sposób działanie na odległość budzi w nas inne instynkty. Powiemy sobie o konsekwencjach aktywnego życia w internecie oraz o tym jak wiele informacji o nas samych zostawiamy tam na co dzień.

 EDUKATORZY

Leszek Boczek - Absolwent fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Na co dzień zajmuje się nauczaniem. Pracuje z uczniami liceum rozwijając ich potrzebę uczenia się nauk ścisłych. Entuzjasta interdyscyplinarności, nauki poprzez dyskusję oraz obalania kolejnych ograniczeń stawianych przez zmęczony organizm człowieka twierdzącego, że nauki ścisłe są poza jego zasięgiem. Prywatnie uwielbia spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu, najlepiej poza miastem. Uważa, że jeśli jakieś działanie wywołało uśmiech u innej osoby, to jest to najlepszy dowód, że warto było to zrobić.

Jako prowadzący warsztaty chciałby, aby uczestnicy zatrzymali się na chwilę i zastanowili nad swoimi własnymi działaniami związanymi z szeroko pojętą ochroną środowiska i tym czy rzeczywiście grozi nam kataklizm ekologiczny. Pierwszym krokiem do jakichkolwiek zmian jest głęboka refleksja, bo bez niej chęć zmiany zawsze wygasa.

Karolina Midor -  Architekt w praktyce. W pracy zajmuje się doradztwem przy budowie domów jednorodzinnych oraz projektowaniem koncepcyjnym. Prywatnie zafascynowana psychologią społeczną, rozwojem osobistym i bardziej przyziemnym światem kulinarnym. Miłośniczka górskich wycieczek. Najlepiej definiujące ją słowo to "ruch" - począwszy od tego fizycznego poprzez, ten związany z poszukiwaniem nowych wyzwań i poszerzaniem horyzontów. Poprzez warsztaty chce przekazać, jak ważna jest znajomość siebie i otaczającego świata, zarówno w procesach fizycznych jak i mentalnych. Opowie o tym, jak radzić sobie z wyzwaniami stawianymi przez współczesny świat w sferze osobistego poczucia szczęścia.

Maciej Sobczak - Współzałożyciel i pomysłodawca platformy CoSphere. Absolwent fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zawodowo zajmuje się programowaniem, budową algorytmów sztucznej inteligencji oraz eksploracją różnych zbiorów danych. Jego głównym celem jest dążenie do bycia najlepszą wersją siebie. Od wielu lat podejmuje się budowy nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych, które pozwalają na praktyczne zastosowanie wiedzy, którą zdobył w ramach eksploracji tematów kognitywistyki, neurobiologii oraz związku pomiędzy ludzką a sztuczną inteligencją.

Książki, które go ukształtowały to:
"Sześć łatwych kawałków", Feynman P. Richard
"Pan raczy żartować, panie Feynman", Feynman P. Richard
"On Intelligence: How a New Understanding of the Brain Will Lead to the Creation of Truly Intelligent Machines", Jeff Hawkins
"The Most Human Human: What Artificial Intelligence Teaches Us About Being Alive", Brian Christian
"Art as Therapy", Alain de Botton

 

Newsletter MBP

captcha 
Regulamin
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.

Początek strony