banerek na stronę 548 na 131

W 2018 r. zapraszamy wszystkich obecnych i przyszłych wolontariuszy Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu do udziału w bezpłatnych spotkaniach i szkoleniach. Wszystkich zainteresowanych wolontariuszy prosimy o zgłoszenia do koordynatora wolontariatu, Beaty Żuchowskiej-Guszkowskiej, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.tel. 71 347 12 67. Przyślemy potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i dokładne terminy zajęć.

 Plan szkoleń dla wolontariuszy:

1.  Ogólne zapoznanie z instytucją, jaką jest Miejska Biblioteka Publiczna - poprowadzi Joanna Gil:

 • prezentacja schematu sieci bibliotek na mapie miasta;
 • specyfika działań poszczególnych filii MBP;
 • opis większych imprez służących popularyzacji książki i biblioteki organizowanych przez MBP.

2.  Warsztaty „Joga śmiechu” – zajęcia integracyjne poprowadzi Katarzyna Kucharska. Pierwsze spotkanie informacyjne i zajęcia - 21 lutego 2018 r., godz. 18:00, Mediateka, pl. Teatralny 5.

3.  Warsztaty „Wolontariusz ambasadorem biblioteki” – zajęcia poprowadzi Katarzyna Kabat.

4.  „Technika wykonywania krótkich filmów amatorskich” – zajęcia instruktażowe poprowadzi Kuba Gryzowski; termin: 9-11.03.2018 r. (po 4 godz.).

A. Część teoretyczna: informacje formalne, techniczne inspiracją dla pomysłu na film, który ma być kręcony następnego dnia.

 • Krótki wstęp: czym jest kino i kiedy powstało?
 • Język filmu, jednostki budowy dzieła filmowego, plany filmowe.
 • Problemy do rozstrzygnięcia: praca w ekipie a praca indywidualna, ilość środków filmowych oraz proporcjonalna adekwatność ich użycia.  
 • Specyfika pracy filmowca podczas imprez zorganizowanych różnego typu.
 • Gatunki, style, konwencje, odmiany narracji (krótkie przykłady filmowe)
 • Zadanie dla uczestników: co będziemy kręcić jutro? Wybór między filmem fabularnym, dokumentalnym, dokumentem inscenizowanym oraz impresją filmową?
 • Praca w grupie: wymyślanie historii oraz roli, jaką ma odegrać każdy z członków warsztatu, podczas realizacji filmu.

B. Zajęcia praktyczne: realizacja filmu dotykającego kwestii czytelnictwa.

C. Montaż nagranego materiału przy użyciu programu Adobe Premiere Pro CC.

5.  Warsztaty „Jak zrobić dobre zdjęcia” – zajęcia poprowadzi Anna Wawrykowicz

6.  Warsztaty „Jak prowadzić bloga” – zajęcia poprowadzi Jakub Sobieralski.

 

Prowadzący szkolenia

Jakub Gryzowski – animator kultury, praktyk i teoretyk filmu amatorskiego. Od dziesięciu lat w grupie Hafciarka (hafciarka.tumblr.com) tworzy filmy niezależne, awangardowe oraz z pogranicza wideoartu. Jego prace były pokazywane m.in. na wystawie w BWA Studio („Hafciarka o Zmierzchu”, 2010 r.), Instytucie Niezłych Sztuk Ram Pam Pam Pam („Wideo – Plakaty”, 2013 r.), Klubie pod Kolumnami („Hafciarka - Jedenastolecie”, 2016 r.). Obecnie prowadzi - założony przez siebie w 2014 roku - Klub Realizatorów Filmowych (www.firlej.wroc.pl/krf). W ramach tej inicjatywy organizuje comiesięczne pokazy filmów amatorskich we wrocławskim Firleju, aktywnie wspiera produkcje niezależne oraz przewodzi panelom dyskusyjnym poświęconym kondycji współczesnego kina, przyczyniając się do popularyzacji filmów pozainstytucjonalnych. Organizator i dyrektor programowy festiwalu Dni Kina Amatorskiego, którego pierwsza edycja odbyła się 29 i 30 kwietnia 2015 r. w byłym kinie Atom (budynek NOT) we Wrocławiu (www.fb.com/DniKinaAmatorskiego). Prowadził warsztaty filmowe: dla redakcji senioralnej czasopisma Kabel w Sektorze 3, dla osób w różnym wieku w ODA Firlej („Grabiszyn – Grabiszynek, w poszukiwaniu ducha dzielnicy”), w Świdnickim Ośrodku Kultury („Warsztaty filmowania smartfonem”), w CBK Fama („Kręcimy Psie Pole”) oraz w Sokołowskim Laboratorium Kultury (w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Młodego Widza)

Anna Wawrykowicz – hispanistka, autorka wielu podręczników do nauki języka hiszpańskiego, powieści o Hiszpanii oraz kilku książek o Wrocławiu, w tym albumu „Wrocław. Wizyta w mieście krasnoludków”. Ukończyła kursy fotografii (podstawowy i średnio zaawansowany), brała udział w wielu warsztatach fotograficznych. Jej zdjęcie (wyróżnienie) znalazło się na wystawie z okazji XX Gazety Wyborczej (2010 r.). W 2017 r. zajęła I miejsce w konkursie fotograficznym z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Jakub Sobieralski – bibliotekarz po przejściach i z powołania. Pracownik MBP. Od października 2014 roku prowadzi bloga poświęconego książkom, życiu książki, czytelnictwu i bibliotekom. Blog powstał z połączenia dwóch z trzech pasji: czytania i pisania, i miał być tylko chwilową odskocznią od problemów, a pochłania go teraz bez reszty. Trzecią jego pasją jest muzyka, i z połączenia jej z pisaniem, też kiedyś wyłoniło się muzyczne blogowanie.

Katarzyna Kabat – absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, Studiów Podyplomowych Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży PWST w Krakowie oraz Studiów Podyplomowych Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu; specjalista ds. public relations, adeptka i aktorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego; autorka i realizatorka szkoleń z obszaru komunikacji niewerbalnej pt. „Kultura gestu”; współautorka podręczników szkolnych serii „Mój Świat” Wydawnictwa Szkolnego PWN. Wieloletni współtwórca i członek jury (choreografia ruchu) Wrocławskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych ZIELONA GĘŚ. Od 2008 r. związana z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu / MultiCentrum (kierownik i starszy instruktor). Autorka projektu pt. „20 282 POMARAŃCZE” opracowanego i zrealizowanego w ramach programu AKADEMIA ORANGE / Fundacja Orange / 2010 r. Realizatorka projektów specjalnych, jak np. BIBLIOTEKA PLENEROWA 2012-2016; m.in. koordynatorka projektu „STEP BY STEP. Architektura dźwięku” realizowanego w ramach Programu MOSTY ESK Wrocław 2016; pomysłodawczyni projektu MODNA KSIĄŻKA Jeans&Audiobook realizowanego w ramach inauguracji – Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO. Realizatorka choreografii w projekcie EDU MEN//TUTTING w ramach Festiwalu Musica Electronica Nova / NFM 2017.

 

Newsletter MBP

captcha 
Regulamin
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.

DSC 3290

 

Regulamin MBP we Wrocławiu

    


 

WOLONTARIAT w MBP

Jak możesz pomóc?

Wolontariusze mogą uczestniczyć w różnych działaniach i projektach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, np.:

 • pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji,

 • organizować zajęcia w bibliotece,

 • przygotowywać wystawy oraz materiały do pracy z dziećmi,

 • prowadzić kursy komputerowe dla seniorów,

 • dostarczać książki do domu osobom chorym i niepełnosprawnym,

 • pomagać w pracach bibliotecznych.


Kto może zostać wolontariuszem?

Wszyscy zainteresowani, którzy ukończyli 13 rok życia i zgłosili  w wybranej bibliotece chęć współpracy.


Co należy zrobić, by zostać wolontariuszem w MBP?

Swoje działania rozpocznij od wypełnienia ankiety, która pomoże nam w przygotowaniu dla Ciebie optymalnej propozycji – co, gdzie, jak i kiedy możemy razem zrealizować. W ciągu tygodnia skontaktuje się z Tobą koordynator wolontariatu. Kolejny krok to ustalenie zadań i podpisanie „Porozumienia o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych”. Osoby niepełnoletnie dodatkowo zobowiązane są do przedłożenia pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych.


Koordynator wolontariatu:

Beata Żuchowska-Guszkowska

e-mail: bzuchowska@biblioteka.wroc.pl

tel. 71 347 12 67

 

Początek strony